خط ارتباطی مردم با اطلاعات
افزایش نرخ دلار برای کاهش قیمت‌ها!

حالا که خوشبختانه نرخ دلار مدتی است ثابت مانده است، معلوم نیست چرا قیمت مایحتاج عمومی همچنان سیر صعودی دارد؟

از دولت محترم تقاضا می‌شود نرخ دلار را افزایش دهد، تا شاید قیمت‌ها کاهش یابد!

مصرف‌کننده

حقوقم هنوز پرداخت نشده است

۴ ماه پیش بازنشسته شده‌ام، اما هنوز نه حقوقم را پرداخته‌اند و نه پاداش پایان خدمتم را. مگر پرداخت حقوق و پاداش بازنشستگان هر وزارتخانه در یک سال، در بودجه همان سال وزارتخانه‌ها پیش‌بینی و تأمین نمی‌شود؟

نطنز (استان اصفهان) ـ فرهنگی بازنشسته

شهریه‌های میلیونی و کلاس‌های خصوصی!

۲ نوه پسرم در دبیرستان‌های غیرانتفاعی شمال شهر تهران درس می‌خوانند و با این که والدین آنان برایشان شهریه‌های ۸ و ۹ میلیون تومانی می‌پردازند، برخی از دبیران آنان به بهانه تقویت درس‌هایشان، کلاس‌های خصوصی با ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان شهریه در هر جلسه تشکیل می‌دهند. از مسئولان وزارت آموزش و پرورش انتظار می‌رود به این قبیل اوضاع اسفبار خاتمه دهند.

دبیر بازنشسته

بارورکردن ابرها در زمستان!

به نظر من حالا که فصل زمستان است، برای ایجاد باران مصنوعی از ابرها باید فکری کرد، نه این که منتظر فرا رسیدن تابستان ماند و آن وقت از ضرورت بارورکردن ابرها سخن گفت!

تلفن به خط ارتباطی

هدف از ارسال پارازیت‌ها چیست؟

در جهانی که نمی‌توان مانع سرعت انتقال پیام‌ها و ارتباط ماهواره‌ای شد، نمی‌دانم مسئولان ارسال پارازیت علیه برنامه‌های ماهواره‌ای به دنبال چه اهدافی هستند و از این کار بجز بیمارکردن مردم، چه نتیجه‌ای می‌گیرند؟

شهروند تهرانی

گلریزان برای پهلوانان ملی

در یکی از برنامه‌های ورزش از نگاه ۲، چند نفر از مهمانان دعوت شده از ضرورت کمک‌های دولتی و مردمی و حتی برپایی مراسم گلریزان برای ساخت مقبره و بناهای یادبود پهلوانانی مانند پوریای ولی و جهان پهلوان تختی سخن گفته‌اند.

باید توجه داشت که برگزاری مراسم گلریزان مخصوص زندانیان و افراد آبرومندی است که باید به طور پنهانی و برای کمک به رفع مشکلات آنان صورت گیرد که چنین مراسمی برای پهلوانان ملی که در زمان حیات خود منشأ خیر و کمک‌های مالی نسبت به هموطنان گرفتار بودند، ضرورتی ندارد و این وظیفه مسئولان ذی‌ربط در دولت است که مقبره‌ای در شأن آنان بسازند.

از ورزشکاران قدیمی

افزایش وام مسکن کارکنان بانک

از ۵ ماه قبل طبق مصوبه بانک مرکزی، افزایش وام مسکن کارکنان بانک‌ها باید توسط مدیران شعب اعمال شود، اما اجرای این مصوبه در خصوص کارکنان بانک سپه به افزایش کارآمدی و افزایش سپرده آنان منوط شده است. ضمن آن که به بهانه کمبود اعتبارات لازم از افزایش وام مسکن کارکنان این بانک خودداری می‌شود.

از کارکنان بانک سپه

قابی برای یادداشت‌‌های سردبیر

خوشحالم از این که روزنامه اطلاعات سردبیری دارد که هر بار با خواندن یادداشت‌های وی با خود می‌اندیشم که باید آن‌ها را در قابی طلایی به دیوار آویخت!

خانم خواننده روزنامه اطلاعات

بانک مرکزی مسئول حفظ سپرده‌ها است

چگونه صندوق‌ها و مؤسساتی مالی و اعتباری بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی می‌توانند مشغول به فعالیت شوند و این بانک که اصلی‌ترین مسئول حفظ و نگاهبانی از سپرده‌های مردمی در تمامی بانک‌ها و مؤسسات است، این مسئولیت را به خود آنان واگذار می‌کند و آیا تمامی مردم سواد خواندن مطبوعات یا مطالعه سایت‌ها را دارند که از اسامی مؤسسات مالی و اعتباری بدون مجوز مطلع شوند؟ در هر صورت مسئولیت اصلی حفاظت از سپرده‌های بانکی و فعالیت‌های غیرقانونی برخی مؤسسات، برعهده بانک مرکزی است.

شهریار (کرج) ـ رحیمی

جرایم دیرکرد تمدید اعتبار بیمه‌نامه

برای صاحبان خودروهایی که در تمدید اعتبار بیمه‌نامه‌های شخص ثالث بنا به هر دلیلی دیرکرد داشته باشند، با توجه به مدل خودرو جریمه‌هایی از روزی ۱۵۰۰ تومان به بالاتر در نظر گرفته می‌شود. در حالی که برخی از این خودروها به دلیل مسافرت دارنده آن و یا دلایل دیگر، در طول مدت زمانی خاص اصلاً مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. امیدواریم مسئولان ذی‌ربط با توجه به این نکته و لحاظ آن، جرایم دیرکرد تمدید بیمه‌نامه این قبیل خودروها را اخذ نکنند.

از متقاضیان بیمه ‌خودرو

نحوه قرعه‌کشی و نظارت بر آن چگونه است؟

سازمان بازنشستگی کشوری هر سال اعلام می‌کند که به صورت قرعه‌کشی به عده‌ای از بازنشستگان وام داده شده و هر بار که به سایت مراجعه می‌کنیم، اعلام می‌شود که نام شما در قرعه‌کشی نبوده است. از مسئولان این سازمان تقاضا می‌کنیم که نحوه قرعه‌کشی و چگونگی نظارت بر آن را برای تنویر افکار بازنشستگان کشوری اعلام کنند.

بازنشسته کشوری

آرامش امروز را قدر بدانند

در یادداشت «سخنی با نمایندگان مجلس» به قلم سردبیر روزنامه اطلاعات، به حق و زیبا دردها و سخنان مردم خطاب به نمایندگان مجلس عنوان شده است. برخی از نمایندگان محترم با خود بیندیشند که آیا واقعاً دردهای مردم همان سؤالاتی است که با مطرح کردن آنها با وزراء به آنان کارت زرد می‌دهند؟ امیدواریم این گروه از نمایندگان محترم آرامشی را که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم بر فضای کشور حاکم شده است، قدر بدانند و در راستای رضای خدا و مردم حرکت کنند.

بروجن (چهارمحال و بختیاری) ـ خواننده روزنامه اطلاعات

مسکن مهر، مسکن جدایی!

یکی از دلایل احداث مسکن مهر بهره‌مندی اقشار متوسط از مسکن ارزان قیمت با هدف ترویج مهر و الفت بوده است، اما متأسفانه به دلیل نبود ساختارها و امکانات زیربنایی شهری، اجتماعی و فرهنگی، به مسکنی برای جدایی بسیاری از خانواده‌ها بدل شده است! زیرا امتناع بسیاری از زنان و فرزندان خانواده‌ها از سکونت در این منازل بنا به دلایل ذکر شده، باعث اختلاف آنان با پدران خانواده‌ها شده است. امیدواریم با اختصاص امکانات زیربنایی به این پروژه، شرایطی فراهم شود که حتی مسئولان هم از اسکان خانواده‌های خود در واحدهای مسکن مهر استقبال کنند.

از دریافت‌کنندگان مسکن مهر

به ما هم سبد کالا تعلق گیرد

آیا کسانی که کارمند و بازنشسته حقوق‌بگیر نیستند و مانند کارگران روزمزد و زنان سرپرست خانوار درآمد مکفی و ثابتی ندارند، باید از دریافت سبد کالا محروم باشند؟ از دولت تدبیر و امید انتظار می‌رود برای ما هم سبد کالا در نظر بگیرد.

زن سرپرست خانوار

همایش خبرنگاران روزنامه اطلاعات

به عنوان عضوی از خانواده بزرگ مؤسسه اطلاعات از حضور مدیران روزنامه اطلاعات در همایش خبرنگاران این روزنامه در استان فارس تشکر و قدردانی می‌کنم.

چَرام ـ رضا علیزاده، خبرنگار روزنامه اطلاعات

سئوال از بانک صادرات ایران

همسر متوفایم ۸ میلیون تومان نزد بانک صادرات ایران سپرده‌گذاری بلندمدت ۵ ساله داشت که بعد از فوت نه فقط موجودی حساب او را به من که وکالت رسمی داشتم منتقل نکرده‌اند، بلکه پس از ۵ر۳ سال مبلغی از سپرده آنمرحومه را هم کسر کردند و بقیه آن را به من پرداختند، که باید پرسید آیا این رفتارها منطبق با اصول بانکداری و مشتری‌مداری است؟

اهواز ـ اسماعیل خانی

نمایندگان با رئیس جمهوری منتخب ملت همراهی کنند

رئیس جمهوری منتخب اکثریت ملت و وزیران هم منتخب رئیس جمهوری هستند و از اینرو نمایندگان محترم مجلس که خود را منتخب اکثریت مردم می‌دانند، باید همسو با دولت منتخب مردم عمل کنند و از دادن کارت زرد به وزیران منتخب رئیس جمهوری

بپرهیزند!

قم ـ یک شهروند

غلبه بر کجروی‌های سیاسی و اجتماعی!

به نظر من اگر کشورهای اروپایی اینهمه رشد کرده‌اند، به دلیل آن بوده است که صداقت و راستگویی را پیشه کرده و بر کجروی‌های سیاسی و اجتماعی غلبه کرده‌اند!

خلخال ـ تلفن به خط ارتباطی

لزوم رفع نارسایی‌های قانون مدیریت خدمات کشوری

به نظر من قانون مدیریت خدمات کشوری ایرادها و نارسایی‌هایی دارد که لازم است از سوی نهادهایی مانند مرکز پژوهش‌های مجلس مشخص و توسط قانونگذاران رفع شود.

ساری ـ بازنشسته کشوری

خانه‌سازی در اطراف شهرها

اگر سیستم حمل و نقل عمومی در شهرها کامل و گسترده باشد، مردم به جای آن که در کوچه و خیابان‌های مرکزی شهرها با تراکم بالا خانه بسازند و برای خود و دیگران مشکلاتی ایجاد کنند، به خانه‌سازی در زمین‌های وسیع اطراف شهرها می‌پردازند و به آرامش بهتری هم دست می‌یابند.

کوچسرایی

مصرف روغن به حداقل برسد

با توجه به خطرهای مصرف روغن برای سلامت انسان، ضروری است در رژیم غذایی مردم تغییراتی صورت گیرد و از جمله به جای پیازداغ معروف ایرانی، ابتدا بافت پیاز را با قرار دادن در آب، نرم و سپس به مقدار کمی روغن آغشته شود و مورد مصرف

قرار گیرد.

از دوستداران آشپزی

دانشگاه پیام نور هنوز مرا بدهکار می‌داند

۲۱ آذر ۹۲ شهریه‌ام را به حساب دانشگاه پیام نور واحد رشت واریز کردم، اما سیستم آن دانشگاه هنوز مرا بدهکار نشان می‌دهد!

رشت ـ دانشجوی پیام نور

پاسخ مسئولان

پاسخ وزارت آموزش و پرورش

درباره نرخ شهریه مصوب دبیرستان شهید مطهری

با سلام و احترام، عطف به مطلب مندرج در آن رسانه مورخ ۱۱ر۹ر۹۲ با عنوان «افزایش ۸۰درصدی شهریه، قانونی است؟» به اطلاع می‌رساند، دبیرستان شهید مطهری منطقه ۶ آموزش و پرورش شهر تهران به صورت هیأت امنایی اداره می‌شود و مطابق آیین‌نامه، دارای شهریه ثابت و فوق برنامه است که هر ساله از طرف اداره کل تعیین و از طرف منطقه به مدرسه ابلاغ می‌گردد و مدیران موظفند ضمن رعایت همه مسائل اقدام نمایند. نرخ شهریه مصوب دبیرستان شهید مطهری در سال تحصیلی ۹۳ـ۹۲ به شرح ذیل است:

الف‌: پایه چهارم، شهریه ثابت و فوق برنامه و کلاس کنکور ۰۰۰ر۰۰۰ر۱۶ ریال

ب‌ـ پایه سوم و دوم، شهریه ثابت و فوق‌برنامه و کلاس کنکور ۰۰۰ر۴۰۰ر۸ ریال

ج‌ـ پایه اول شهریه ثابت و فوق برنامه و کلاس کنکور ۰۰۰ر۰۰۰ر۸ ریال

شایان ذکر است بسیاری از اولیای محترم، از جمله فرهنگیان معزز، خانواده‌های بزرگوار جانبازان و ایثارگران و افراد بی‌بضاعت از کل پرداخت یا قسمتی از آن معاف می‌شوند.

علیرضا جدایی ـ رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی

نسخه مناسب چاپ