کوتاه فرهنگی
 

نشان «دولگا» به عکاس ایرانی رسید

مجید سعیدی عکاس ایرانی از میان ۱۴۸نامزد برنده جایزه عکاسی بحران « لوکاس دولگا» در سال ۲۰۱۴ شد.

این جایزه که در مراسمی رسمی با حضور شهردار پاریس و مسئولان فرانسه در کاخ شهرداری پاریس اهدا شد، جایزه‌ای است که به عکاسان آزاد حرفه‌ای تعلق می‌گیرد که در مناطق جنگی و بحران عکاسی می‌کنند. بنیاد عکاسی لوکاس دو‌لگا نیز اعلام کرد که «مجموعه زندگی در جنگ» مجید سعیدی از میان ۱۴۸کاندیدا که به هیات داوران معرفی شده‌ بودند ،انتخاب شده است. «بئاتریس توپین»، سردبیر بخش عکس مجله «نول‌ابزرواتور»، ریاست هیات داوران این دوره از جایزه را برعهده داشت.

کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در زلزله بم را بررسی می‌کند

کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد به مناسبت دهمین سالگرد زلزله بم در دو نشست، نقش سازمان‌های مردم‌‌نهاد در زلزله بم را بررسی می‌کند.

این نشست‌ها در روزهای سوم بهمن و اول اسفند از ساعت ۹ تا ۱۲ در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد در خیابان دکتر شریعتی پلاک ۱۰۵۷ برپا می‌شود.

نمایشگاه نقاشی «شخصیت» در کافه گالری «زرنا»

نمایشگاه نقاشی های حمید خراسانی با عنوان «شخصیت» از ۲۷ دی در کافه گالری «زرنا» برگزار شده است.

در این نمایشگاه که تا ۲ بهمن ادامه خواهد داشت ، ۱۵ اثر رنگ روغن و گواش روی مقوا با سبک انتزاعی هندسی در اندازه های A3به نمایش گذاشته شده است.ویژگی آثار این نمایشگاه ، استفاده از اشکال هندسی، شخصیت دادن به آنها و تأثیر رنگ بر موضوع است.حمید خراسانی که اولین نمایشگاه انفرادی اش را در کافه گالری زرنا برگزار می کند، فارغ التحصیل رشته گرافیک با گرایش تصویرسازی از دانشگاه جامع علمی کاربردی است . آثار او پیش از این در نمایشگاه های گروهی به نمایش در آمده است.

علاقه مندان به دیدار از این نمایشگاه می توانند تا ۲ بهمن به نشانی خیابان انقلاب، بین خیابان وصال و دانشگاه تهران، کوچه اسکو، جنب کافه هنر، کافه گالری زرنا مراجعه کنند.

نمایشگاه موزه گرافیک در موزه امام علی (ع) برگزار می شود

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در ادامه فعالیتهای خود، چهارمین نمایشگاه موزه گرافیک را با عنوان« بازدید » از چهارم بهمن در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می کند.

در این نمایشگاه ۹۸ پوستر نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی از اساتید پیشگامی چون مرتضی ممیز، محمد احصایی، مصطفی اسدالهی،صادق بریرانی، رویین پاکباز،ابراهیم حقیقی،عباس سارنج، جلال شباهنگی، عباس شیشه گران، قباد شیوا،فرشید مثقالی، و علی وزیریان که در سه دهه‌‌ی ۱۳۴۰، ۱۳۵۰ و۱۳۶۰ خورشیدی تولید شده‌‌اند، به نمایش در خواهد آمد. گشایش این نمایشگاه همراه خواهد بود با رونمایی کتابی از پوسترهای یادشده که با همکاری انتشارات آبان به چاپ رسیده است.

۱۱۰ اثر نقاشی و ۲۵۵ اثر خوشنویسی درجشنواره تجسمی فجر

۱۱۰ اثر نقاشی و ۲۵۵ اثر خوشنویسی به ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر راه یافت.

به گزارش روابط عمومی ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر، انتخاب نهایی آثار نقاشی و خوشنویسی به پایان رسید و ۱۱۰ اثر نقاشی از ۹۴ نفر و ۲۵۵ اثر خوشنویسی از ۱۸۱ خوشنویس برای جشنواره پذیرفته شد.

در رشته خوشنویسی در گرایش نستعلیق غلامحسین امیرخانی ، محمد سلحشور و علی شیرازی ۱۳۳ اثر، در گرایش شکسته نستعلیق یدا… کابلی خوانساری، مجتبی ملک زاده و محمد حیدری ۸۸ اثر و در گرایش نسخ و ثلث احمد عبدالرضایی، سیدرضا بنی رضی و علی رضاییان ۳۴ اثر را برای جشنواره انتخاب کردند.

در رشته نقاشی با موضوع « انسان معاصر » یعقوب عمامه پیچ، احمد وکیلی، مجید حسینی راد، کاظم چلیپا و مرتضی افشاری ۱۱۰ نقاشی را برای جشنواره انتخاب کردند.

اسامی هنرمندانی که آثارشان به ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر راه یافته است در سایت جشنواره به نشانی www.ivafestival.irاعلام شده است.

نسخه مناسب چاپ