همراه با سی و دومین جشنواره تئاتر فجر
مدیران تئاتر ۱۰ کشور جهان در جشنواره تئاتر فجر
زهره زاهدی کرمانی
از شنبه که اولین روز سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود، اخبار و حواشی مختلفی از این جشنواره به گوش می‌رسید. از اجرا نشدن نمایش «در شوره‌زار» به کارگردانی حسین کیانی در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر گرفته تا اجازه ندادن حراست خانه هنرمندان به گروه مهدی کوشکی برای چیدمان دکور نمایش «افسونگر» و امضا نشدن قرارداد بین دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر و هیات مدیره تماشاخانه ایرانشهر تا روز اول برگزاری جشنواره، که تا حدی نگران کننده و نشانی از بی‌نظمی بود.

اما به هر حال جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در سال‌های اخیر تبدیل به مجالی شده تا گروه‌ها بتوانند خودشان را به مدیران بین‌المللی تئاتر بشناسانند و راهی برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی باز کنند. امسال هم مدیران تئاتری ۱۰ کشور جهان از کشورهای هلند، ایتالیا، آلمان گرفته تا آذربایجان، بلژیک، اتریش، روسیه و … در ایران گردهم آمدند تا به تماشای آثار ایرانی بنشینند.

این دوره از جشنواره، میزبان هنرمندان و مدیرانی چون «لورنزو بارلو» مدیر هنری تئاتر« استبیلو »از ایتالیا، «اسرافیل اسرافیل اف»، مدیر تئاتر آکادمیک ملی آذربایجان در کنار «توبیاس ویت »مدیر اجرایی کمپانی شابونه از آلمان است.

علاوه‌بر این‌ها، فیلیستین یونس از برلین، سیلویا هازار مدیر تولیدات گروه «مانا» از مجارستان، ناتاشا ونت وستند مدیر هنری جشنواره حرکت روی صحنه از هلند، ژان گوسن مدیر KVC بروکسل از بلژیک از دیگر میهمانان خارجی این دوره جشنواره هستند.

بریژیت فورل مدیر فست اشپل هاوس فنت پلتن از اتریش، انمیک کورن یتس مدیر برنامه جشنواره هلند، تاتیانا تیخونوتک منتقد و برگزارکننده جشنواره تئاتر سیبری از روسیه و آرتور غوکاسیان مدیر جشنواره تئاتر هایفست ارمنستان نیز در این جشنواره حضور دارند.

همچنین یوگنی پودپومو گوا مدیر هنری جشنواره تئاتر هایفست ارمنستان، لوان خاتاگوری مدیر فستیوال گیفت گرجستان، ماریا لیسن مدیر جشنواره وین اتریش و لوان هافتون مدیر تولیدات گروه لمزا از دیگر میهمانان خارجی این دوره از جشنواره تئاتر فجر هستند.

علاوه‌بر این‌ها لازم به ذکر است که گروه آلمان امروز با نمایش «خانه برنارد آلبا» با یک اجرا در ساعت ۱۸ میزبان علاقه‌مندان در تالار وحدت خواهد بود. همچنین نمایش‌های «مده‌آ» در تالار چهارسو، «خانه آقای کرمی» در تالار قشقایی، «اینجاکجاست» در تالار سایه و «پوتین‌ها» در کارگاه نمایش مجموعه تئاترشهر به صحنه می‌روند.

همچنین نمایش «کالیگولا» در تماشاخانه سنگلج و «جا مانده» در تالار هنر، اجرا می‌شوند. تماشاخانه ایرانشهر نیز امروز میزبان نمایش‌های «عکس‌های جیهان» از کشور ایتالیا در تالار استاد ناظرزاده و «ننه دلاور» به کارگردانی زهرا صبری در سالن سمندریان خواهد بود. نمایش «در باب تفریحات سالم و غیر سالم» نیز امروز در تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران به صحنه می‌رود.

نسخه مناسب چاپ