تمایل ایران وترکمنستان برای همکاری در حوزه های انرژی و ترانزیت
محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان در دیدار با قربان قلی بردی محمد اف رئیس جمهوری ترکمنستان درعشق آباد ، با ابراز خوشنودی از سطح بالای همکاری های دو جانبه و روابط توام با رفت وآمدها و دیدارهای متقابل مقامات عالی دو کشور، سیاست خارجی دولت تدبیر و امید مبنی بر ارتقای روابط و همکاری های همه جانبه با همسایگان از جمله ترکمنستان را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به وابستگی های اقتصادی متقابل و نقش آن در تحکیم مناسبات سیاسی فی مابین، زمینه بالقوه موجود دو کشور همسایه از جمله در حوزه های انرژی، انتقال برق، امکانات ترانزیتی و همچنین توانمندی های جمهوری اسلامی ایران برای صادرات خدمات فنی مهندسی را برشمرد.

ظریف با اشاره به برگزاری سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به عنوان چارچوبی مناسب برای تنظیم همکاری های جامع ، اهمیت اراده سیاسی روسای جمهوری دوکشور برای اجرایی شدن توافقات را مورد توجه قرار داد.

وی با اشاره به همکاری های ترانزیتی و اهمیت آن برای دو کشور، منطقه و جهان، توسعه امکانات جاده ای ، ریلی ، دریایی، هوایی، مرزی، گمرکات، تسهیل تردد کامیونها و فعال شدن بنادر را یادآور شد.

رئیس جمهوری ترکمنستان هم در این دیدار از ظریف خواست سلام‌های گرم وی را متقابلاٌ به روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کند.

بردی محمد اف با ابراز خرسندی از نتایج و تصمیمات حاصله در کمیسیون اقتصادی دو کشور در حوزه های مختلف همکاری ، بر پیگیری مراحل اجرایی و عملیاتی شدن توافقات تاکید کرد.

وی همچنین اهمیت فعال شدن همکار ی بخش های خصوصی و تجار و فراهم شدن زمینه های لازم در این باره را خاطر نشان کرد.

در این دیدار طرفین زمینه ها و ظرفیت های متقابل و مکمل را برای گسترش همکاری های اقتصادی در حوزه های مختلف انرژی ، نفت، گاز ، برق و ترانزیت به صورت دو جانبه ، چند جانبه و منطقه ای مناسب توصیف کردند.

نسخه مناسب چاپ