پخش «شعر زندگی» پس از مرگ استاد
کرمانشاه ـ خبرنگار اطلاعات: محمدرضا فتاحی شاعر کرمانشاهی متخلص به «تندر» شاعر اشک‌های غزال در خانه ابدی خود سکنی گزید.از این شاعر کرمانشاهی آثار بسیاری در نظم و نثر به جا مانده است که از میان آنهامی‌توان به آثاری همانند «آلونک»، «اشک غزال و گلکم»، «پاییز»، «کوچه میعاد» و «کوله بار» اشاره کرد، اما «شعر زندگی» بعداز مرگ استاد در شبکه زاگرس مرکز صداو سیمای کرمانشاه پخش خواهد شد.

عبدالرضا آرمانده مدیر واحد موسیقی و شعر صدا و سیمای مرکز کرمانشاه در حاشیه مراسم تدفین این شاعر پر آوازه کرمانشاهی به خبرنگار ما گفت: اثر منتشر نشده «شعر زندگی» از استاد فتاحی به زودی پخش می‍شود.

وی افزود: محمد رضا فتاحی علاوه بر اینکه شاعری قدر بود در بخش فرستنده‌های صداوسیما هم کارمند بود.

مدیر واحد موسیقی و شعر صدا و سیمای مرکز کرمانشاه گفت: او شاعری با قریحه و توانمند در عرصه اشعار اجتماعی بود که بیشتر با دوگویش فارسی کرمانشاهی و کردی کرمانشاهی شعر می‌گفت و عمده اشعارش برمی‌گردد به سال‌های ۵۰ و ۵۲ که در این سال‌ها اشعار زیبایی را در ادبیات کرمانشاه به یادگار گذاشت.

آرمانده ادامه داد: خوانندگان قدیمی کرمانشاهی اشعار فتاحی را اجرا کرده‌اند. شعر ایشان مربوط به یک زمان خاص نبود و در تمام عرصه‌ها و زمان‌ها به واسطه احساس قشنگ و نشان دادن مرام، فرهنگ و به تصویر کشیدن آثار باستانی و جاذبه‌های استان مثل ترانه ماندگار «له بیستون وارانه» ماندگار است.وی افزود: کتاب «گلکم» با شعر کرمانشاهی مورد توجه علاقه‌مندان و شاعران عرصه موسیقی و هنر قرار گرفت.

آرمانده گفت: مرحوم فتاحی به عنوان عضو فعال صدا و سیما شعر بیش از ۳۰۰ ترانه را برای صدا و سیمای مرکز کرمانشاه سروده است. یکی از اشعاری که در این اواخر سروده با عنوان شعر زندگی هم زمان با درگذشت او با حال و هوای بسیار خاص و ویژه در واحد موسیقی مرکز ساخته شده و با آهنگسازی جباریان و خوانندگی مهرنگ جباریان به زودی پخش خواهد شد.

مرحوم فتاحی از نوادر شعر آیینی است

علیرضا شهرستانی رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه و امام جمعه کرمانشاه نیز در حاشیه مراسم تشییع این شاعر گفت: مرحوم فتاحی از نوادر شعر و ادبیات در عرصه اشعار آیینی بود و در سال‌های دفاع مقدس اشعار بسیار زیادی از او به جا مانده است.

وی افزود: وی نزدیک به ۳۰۰ ترانه و شعر برای صدا و سیمای مرکز کرمانشاه سروده‌اند که بسیاری از اشعار آثار مرحوم طاهرزاده مثل پاییز، مثل آلونک و کوچه میعاد از سروده‌های ایشان است.

شهرستانی گفت: بسیاری از شاعران و هنرمندان اشعار ایشان را چون کتیبه بیستون بر دلشان حک کرده‌اند.

وی گفت: اگر محمد رضا فتاحی بر حسب ظاهر از جامعه ادبی رخت بر بسته اما مردم کرمانشاه نام، آوازه، صدا و اشعار او را برای همیشه به خاطر خواهند داشت.

شهاب متقی‌فر رئیس انجمن موسیقی کرمانشاه نیز گفت: جامعه هنری کرمانشاه در سوگ فقدان شاعری نشست که هنرمندانه و متعهدانه زندگی کرد و به جامعه خود عشق ورزید.

وی افزود: بارزترین خصوصیت و ویژگی ایشان عاشقی بود چرا که عشق به فرهنگ و جامعه و مردم کرمانشاه در اشعارش نمود پیدا کرده است.متقی‌فر گفت: ایشان عاشقانه زیست و با همین درون مایه دارای آثار فاخری در ترانه و شعر است و اشعار بسیاری را همگام با سایر استادان و هنرمندان بنام کرمانشاه به ثبت رسانده‌اند که از خداوند متعال علو درجات را برای ایشان خواستاریم.

نسخه مناسب چاپ