بازپیرایی مسجد تاریخی باباعبدالله نایین
نایین ـ خبرنگار اطلاعات: رئیس میراث فرهنگی نایین گفت: مسجد تاریخی و قدیمی باباعبدالله نایین، با شروع محرم امسال به همت جمعی از جوانان نایینی مرمت و احیا شد.محمود مدنیان افزود: این مسجد نایین یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر محسوب می‌شود که براساس کتیبه‌ای که در گنبد مسجد قرار دارد، تاریخ ساخت آن به دوره ایلخانان یعنی ۷۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

وی با اشاره به اهمیت این مسجد تاریخی افزود: این مسجد جزو اولین بناهای ثبت ملی شده نایین است و به همین خاطر مرمت‌هایی شامل ایزوله پشت‌بام و آجر فرش آن و استحکام بخشی و پی‌بندی برخی از قسمت‌های مسجد با هزینه ۲۰۰ میلیون ریال در گذشته انجام شده است.

مدنیان گفت: این مسجد تاریخی از قسمت‌های مختلفی همچون گنبد، صحن یا حیاط، دو ایوان شرقی و غربی، شبستان شمالی و زیرزمین تشکیل شده که در زیر گنبد مرتفع و عظیم آن، مقبره‌هایی مربوط به عرفای دوره ایلخانی قرار دارد که با گچبری‌هایی زیبا تزیین شده است.او ادامه داد: در سه کنج ایجاد شده در گوشه‌های گنبد این مسجد، تزیینات معماری به صورت مقرنس دیده می‌شود و در قسمت بالای محراب داخل گنبد نیز نقوش هندسی و گیاهی توأم با کتیبه‌های قرآن به چشم می‌خورد. مسئول هیأت امنای مسجد گفت: این مسجد تاریخی با تشکیل هیأت امنا، همت جمعی و غیرت دینی جمعی از جوانان محله کوی سنگ نایین، امسال مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. با اشاره به برگزاری عزاداری سیدالشهدا(ع)، پخت آش نذری و برپایی نماز جماعت در این مسجد گفت: این مرمت‌ها با هزینه‌ای افزون بر ۱۲۰ میلیون ریال و از محل موقوفات مسجد و کمک‌های مردمی انجام گرفته است. این بنای تاریخی به شماره ۲۰۴ در سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نسخه مناسب چاپ