استانداردسازی گنجینه عکس‌های انقلاب و دفاع مقدس
رئیس انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس از تغییراتی در شیوه نگهداری آثار انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و نزدیک کردن آن به استانداردهای جهانی خبر داد.

سیدعباس میرهاشمی رئیس انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس در گفت وگو با فارس با اعلام این خبر گفت: در حال بازنگری رویه و شیوه نگهداری آثار گنجینه انجمن هستیم و تلاش می‌کنیم که شرایط نگهداری آن‌ها را به سطح استانداردهای بین المللی نزدیک‌تر کنیم.

وی با تأکید بر اهمیت پیگیری این موضوع در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس افزود: در این تغییرات، با استفاده از نظر کارشناسان و امکانات مورد نیاز این گنجینه، شرایطی را برای نگهداری بهتر با امکان دسترسی آسان‌تر به این آثار فراهم می‌کنیم.

میرهاشمی با اشاره به نظر کارشناسان در استفاده از متریال مناسب در آرشیو و گنجینه نگاتیوها و عکس‌ها گفت: متریال چوب گازهایی از خود متصاعد می‌کند که استفاده از این ماده در قفسه بندی‌های گنجینه در درازمدت به نگاتیوها و عکس‌ها آسیب وارد می‌کند و بنابراین برای دستیابی به شرایط بهتر از فلزات مناسب به این منظور استفاده می‌کنیم و همچنین شرایط کنترل دما،‌رطوبت،‌نور و همچنین ورود غبار به این مخزن را به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر خواهیم کرد.

وی افزود: در این تغییرات مرحله به مرحله نقایص موجود را برطرف می‌کنیم.

رئیس انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس در ادامه با تأکید بر ضرورت بازنگری سالانه در شرایط نگهداری آثار این انجمن در گنجینه گفت: به طور مرتب و سالانه باید این گنجینه مورد بازنگری قرار بگیرد و در صورت نیاز آفت زدایی شود تا عمر آثار موجود در این گنجینه افزایش یابد و با انتشار این آثار و تبدیل کردن آن ها به نسخه دیجیتال از آسیب دیدن بیشتر آن ها و در معرض نابودی قرار گرفتن آن‌ها جلوگیری کنیم.

‌ انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس که یکی از مهمترین فعالیت‌هایش ثبت،‌ضبط و نگهداری عکس‌ها و تصاویر دوران انقلاب و دفاع مقدس است توانسته در عرض حدود ۱۰ سال، با تلاش بسیار زیاد، گنجینه بزرگی از عکس‌ها،‌نگاتیوها و اسلایدهای دوران انقلاب و دفاع مقدس را گردآوری کند.

نسخه مناسب چاپ