انفجار خشم در خیابان
 

اگر شما هم در خیابان یا جاده کسی را ببینید که دیوانه وار ویراژ می دهد و ناگهان بدون علتی از ماشین بیرون می پرد تا دعوا کند، این بار مطمئن باشید که رفتاری چنین در خون اوست و لازم است به پزشک مراجعه کند.

تعجب نکنید این چیزی است که محققان به تازگی متوجه شده اند. آنها می گویند رفتارکسانی که بارها در خیابان ها بی علت از کوره در می روند ، پایه بیولوژیک دارد. منظور کسانی است که در خیابانها رفتار وحشیانه و غیرعادی از خود نشان داده و مانند بیماران روانی گهگاه بدون علت به دیگران می پرد. این افراد ممکن است به کسی که آرام حرکت می کند حمله کنند و یا سرفروشنده مغازه بخاطر یک اشتباه کوچک در محاسبه، فریاد بزنند. آزمایش خون چنین افرادی نشان داده که علائم التهاب در خون آنها دیده می شود.

محققان میزان اینتر لوکین ۶ و پروتئین سی راکتیو را در خون این افراد بررسی کرده و متوجه شدند میزان این شاخصها در آنها دو برابر بیش از افراد سالم است. البته هنوز دقیقا معلوم نیست التهاب باعث تحریک خشونت می شود یا تکرار خشونت باعث التهاب در بدن می شود اما بالاخره نوعی ارتباط بین این دو وجود دارد که لازم است به آن توجه شود.

محققان دانشگاه شیکاگو معتقدند این افراد تهاجمی نیاز به درمانهای دارویی و رفتار درمانی دارند تا اختلال تهاجمی شان برطرف شود. اما این روشها هم تنها در ۵۰ درصد موارد موثر است. این محققان معتقدند چنین افرادی علاوه بر رفتار درمانی و داروهای آرامش بخش نیاز به داروهای ضد التهاب دارند تا هم حــالت تهاجمی ناخواسته شان و هم عوامل التهابی خونشان کمتر شود.

متخصصان می گویند این التهاب عمومی در بدن می تواند علاوه بر چنین اختلالات رفتاری موجب مشکلات دیگری از جمله حمله قلبی و سکته مغزی و درد و التهاب مفاصل هم برای این افراد بشود. بنابر این مهم است که چنین افرادی هر چه زودتر برای خلاصی خود و دیگران نزد پزشک بروند.

code

نسخه مناسب چاپ