چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز شنبه۶ بهمن۱۳۵۲ (برابر با ۲ محرم۱۳۹۴، ۲۶ ژانویه ۱۹۷۴) نقل شده است
فیلم زندگی و سرگذشت حضرت محمد(ص) تهیه میشود
بعد از موسی و نوح و کشتی نوح و عیسی مسیح اکنون نوبت به حضرت محمد(ص) رسیده است که از روی زندگی و سرگذشت حضرتش فیلمی برای نمایش دادن بر پرده سینما ساخته شود.
این فیلم «محمد پیامبر خدا» نام خواهد داشت و فیلمبرداری از صحنه‌های آن از آوریل آینده در مراکش در ناحیه‌ای که شبیه به شهر مقدس مکه آراسته شده است انجام خواهد گرفت.مجله سینمایی «ویکلی واریتی» که این گزارش را منتشر کرده نوشته است که این فیلم محصول یک کار تماما غربی خواهد بود ولی بهرحال هاری کریک ایرلندی سه سال روی سناریوی فیلم کار کرده است.
تهیه این فیلم شش میلیون دلار خرج خواهد داشت که قسمت عمده آن را پادشاه مغرب و کشورهای لیبی و کویت و بانکهای لبنان و برخی از کشورهای نفت‌خیز خلیج‌فارس خواهند پرداخت.

توافق‌های نفتی ایران و آلمان نزدیک است
هانس فریدریش وزیر اقتصاد آلمان فدرال و هوشنگ انصاری وزیر اقتصاد امروز در سن موریتس ملاقات می‌کنند. در این ملاقات گسترش حجم مبادلات ایران و آلمان فدرال و از همه مهمتر مسائل مربوط به پالایشگاه مشترک ایران و آلمان و طرح صدور گاز ایران از طریق شوروی به آلمان فدرال مورد بررسی قرار می‌گیرد.
براساس گزارش‌های رسیده، شوروی و آلمان فدرال در گفتگوهای خود پیرامون چگونگی تحویل گاز درخواستی آلمان غربی به توافق رسیده‌اند. بدین صورت که ایران گاز را در مرزهای شمالی خود تحویل شوروی میدهد و شوروی در آن سوی مرز خود بهمان میزان گاز طبیعی به آلمان فدرال تحویل خواهد داد. بنظر میرسد ملاقات سن موریتس نزدیکی توافق‌های ایران و آلمان باشد.

نرخ ارزهای اروپائی کمی بالا رفت
نرخ ارزهای عمده اروپایی اعم از بازرگانی (رسمی) و غیربازرگانی (آزاد) امروز نوسان افزایشی داشت. لیره حدود یک ریال و یکصد فرانک بلژیک نیز همین حدود ترقی کرد.
نرخ فروش ارزهای بازرگانی و غیربازرگانی که صبح امروز از جانب بانک ملی ایران انتشار یافت بشرح زیر بود:
دلار آمریکا رسمی ۷۵ر۶۷ ریال، آزاد ۲۵ر۶۸ ریال ـ لیره انگلیسی رسمی ۳۵ر۱۴۹ ریال، آزاد ۹۰ر۱۵۰ ریال ـ یکصد فرانک بلژیک رسمی ۵۵ر۱۵۸ ریال، نرخ آزاد اعلام نشد ـ فرانک سوئیس رسمی ۲۵ر۲۰ ریال، آزاد ۳۰ر۲۰ ریال ـ فرانک فرانسه رسمی ۱۰ر۱۳ ریال، آزاد ۹۰ر۱۲ ریال ـ مارک آلمان غربی رسمی ۲۴ ریال، آزاد ۱۵ر۲۴ ریال ـ ین ژاپن رسمی ۸۵ر۲۲ ریال، نرخ آزاد اعلام نشد.

فروش کالاهای ارزان در فروشگاههای
شرکت تعاونی شهری آغاز شد
۳۱ نوع کالای مصرفی از بامداد امروز (۶بهمن) در فروشگاه‌های شرکتهای تعاونی مصرف شهری با تخفیفی بیشتر از قیمت‌های تعیین شده شورای بررسی قیمت‌ها، در اختیار مشتریان گذارده شد.
طبق بخشنامه مربوط به قیمت‌های جدید بجز دو رقم کالای قند و شکر که در انحصار دولت است و نرخ ثابت دارد، اقلام دیگری مانند ـ برنج ـ روغن و حبوبات با تخفیفی از ۲ تا ۱۲ درصد در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.آنچه مورد توجه در شرکت‌های تعاونی مصرف است تعیین کیفیت کالا است، بدین ترتیب که چون اکثر مشتریان قدرت تشخیص کیفیت کالا را ندارند لذا اجناسی که در این فروشگاه‌ها عرضه میشود بطور دائم از طرف کارشناسان اتحادیه کنترل میشود تا آنچه مثلا بنام برنج دمسیاه عرضه میشود با اصل جنس مطابقت داشته باشد.

اعراب در مورد لغو تحریم نفت تصمیم میگیرند
سرگرد عبدالسلام جلود نخست‌وزیر لیبی در یک کنفرانس مطبوعاتی که متن آن توسط خبرگزاری انقلابی عرب انتشار یافت گفت بنظر دولت لیبی عللی که موجب شد اعراب صدور مواد نفتی خود را به آمریکا تحریم کنند هنوز از بین نرفته و بحال خود باقی است.
نخست‌وزیر لیبی گفت تصور نمی‌کنم که اعراب بخاطر اینکه عللی که موجب شد صدور نفت به آمریکا تحریم شود از بین رفته تصمیم گرفته باشند مقررات تحریم را لغو کنند چه علاوه بر اینکه این علل و موجبات هنوز بحال خود باقی است آمریکا مسائل جدیدی برای ملت عرب بوجود آورده است.جلود نگفت که اگر دولتهای عرب تصمیم بگیرند در تحریم صدور نفت به آمریکا تجدیدنظر کنند دولت لیبی چه روشی اتخاذ خواهد کرد.

code

نسخه مناسب چاپ