بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی
مراحل ساخت بازی رایانه‌ای
بخش سوم
 

ساخت بازی های رایانه ای همانند فیلم ها به طور عمومی به سه قسمت مجزا که هر کدام از آنها دارای زیر شاخه های مختلف هستند تقسیم می شوند، این سه قسمت شامل:
– پیش تولید(Pre-Production)
– تولید(Production)
– پس از تولید (Post-Production)
البته بسیاری از کمپانی ها و بازی سازان هستند که این چرخه را به پنج دسته و در بعضی از موارد به شش دسته تقسیم می کنند ولی در اینجا به بررسی تقسیم بندی که عمومیت بیشتری دارد می پردازیم.
قبل از این که به بررسی قسمت اول یعنی پیش تولید بپردازیم،
بازی ها را به دو بخش«بازی های مستقل» (Indie – Game) و
«بازی های تجاری» (Commercial Game) تقسیم می کنیم.
بازی های مستقل بازی هایی هستند که توسط یک نفر یا گروه چند نفره بدون هیچ پیشتبانی مالی و سرمایه گذاری از سوی تولید کنندگان ساخته می شود. در این گونه بازی ها بیشتر روی ابداع و نو آوری و انتشار بازی به صورت دیجیتال تمرکز می شود که می توان به بازی هایی مانند:
World of Goo، Fezو Braidاشاره کرد.
بر خلاف بازی های مستقل، بازی های تجاری توسط تیم و استودیوهای ساخت بازی تولید می شوند که شامل تعداد زیادی از
سازنده های فعال در بخش های مختلف و دارای بودجه های کلانی از سوی تولید کنندگان هستند. تبلیغات فراوانی برای این بازی ها می شود و بیشتر به صورت بسته بندی و روی دیسک های ذخیره ارایه می شوند.
سازنده بازیBraid در فیلم مستند بازی مستقل(Indie Game : The Movie) در مورد بازی های مستقل و تجاری نکته قابل توجهی را بیان می کند. «جانتان بلو» می گوید: بسیاری از مردم به سمت ساخت بازی های مستقل روی می آورند و سعی می کنند مانند کمپانی های بزرگ باشند.
کاری که کمپانی های بزرگ می کنند ساخت یک محصول با کیفیت بالا و جلا داده شده است که تا جایی که می تواند مخاطب بیشتری را به سمت خود جذب کند.
راه انجام این کار در این است که شما تمامی مشکلات را بر طرف کنید و اگر گوشه تیز در بازی وجود داشته باشد مطمئن شوید که اگر کسی با آن برخورد کند به وی آسیب نمی رساند یا چیزی همانند آن. ساخت این محصول تجاری پر زرق و برق در مقابل ساخت یک بازی مستقل و شخصی قرار می گیرد.
ادامه دارد

code

نسخه مناسب چاپ