تمایل گسترده خارجی ها برای سرمایه گذاری در بورس تهران
 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران اعلام کرد : سرمایه‌گذران خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری در بورس اظهار تمایل کردند.

دکتر علی صالح آبادی همچنین کاهش حجم قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا را اتفاقی مثبت به نشانه تثبیت بازار سرمایه ارزیابی کرد.

وی حجم قراردادهای آتی سکه طلا در ۹ ماهه سال جاری بورس کالا را معادل ۱۶ هزار میلیارد تومان ذکر کرد که نسبت به رقم ۲۹ هزار میلیارد تومان در مدت مشابه پارسال ۴۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی افزود: این کاهش، اتفاق مثبت و خبری خوب برای بازار سرمایه است، زیرا کاهش حجم قراردادهای آتی بازرار سکه، به این معنی است که فعالین این بازار به دلیل کاهش نوسانات و ثبات نسبی، دیگر نیازی به انجام معاملات پر تعداد به منظور پوشش ریسک فعالیت خود نمی بیند و این خبر خوبی برای کل بازار سرمایه است.

رئیس سازمان بورس ارزش بازار بورس تهران را ۴۰۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به ابتدای سال، معادل ۱۳۸ درصد رشد نشان می‌دهد.

وی ارزش بازار فرابورس در حال حاضر را ۹۷ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که رشدی ۹۶ درصدی نسبت به رقم ۵۷ هزار میلیارد تومانی ابتدای سال نشان می‌دهد.

صالح آبادی در ادامه، مجموع ارزش بازار بورس و فرابورس کشور در سالجاری را ۵۰۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که باتوجه به رقم ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی آن در ابتدای سال، حکایت از رشد ۲٫۵ برابری آن دارد.

وی تصریح کرد: این رقم، بالاترین ارزش تاریخ بازار سرمایه کشور را رقم زده است.

رییس سازمان بورس واوراق بهادار همچنین از پارک پول در یازار سرمایه خبر داد و گفت: هرچند این بازار با نوسان و افت مواجه شده اما نقدینگی از آن خارج نشده است .

وی درباره میزان خروج نقدینگی از بازار سرمایه در پی نوسانات اخیر آن گفت: سهم هایی که در این بازار فروخته شده مترصد خرید در همین بازار است .

وی ادامه داد: نقدینگی به سمت بازارهای دیگر مانند ارز وسکه حرکت نکرده و خریداران منتظر هستند تا در این بازار سرمایه‌گذاری کنند .

سخنگوی سازمان بورس واوراق بهادار در مورد شاخص کل بورس اظهارداشت:هر چند این شاخص در ابتدای سال ۳۸ هزار و ۴۱ واحد بوده اما با ۱۱۶ درصد رشد هم اکنون به حدود ۸۲هزار واحد رسیده است، شاخص فرابورس نیز از ۴۴۳ واحد ابتدای سال به ۸۰۰ واحد افزایش داشته که رشدی ۸۰ درصدی را شاهد بوده ایم .

وی ادامه داد: میزان معاملات پارسال کالاهای پتروشیمی ، فراورده های فلزی و کشاورزی در بورس کالا ۲۲ هزار و۷۰۰ میلیارد تومان که این رقم با ۵۳ درصد رشد به ۳۴ هزار و۶۰۰ میلییارد تومان رسیده است .

صالح آبادی درباره وضع معاملات بورس انرژی گفت : این بازار از انتهای سال ۹۱ فعال شده وحجم معاملات آن تاکنون ۳۱۰ میلیارد تومان بوده است .

وی تعداد دفعات معاملات آنلاین را ۷۰ درصد اعلام کرد و گفت اما ارزش این معاملات کمتر از۴۰درصد بوده که در یکهزار و۵۰ ایستگاه معاملاتی در سراسر کشور انجام شده است .

رئیس سازمان بورس واوراق بهادار از برنامه ایجاد اتاق معاملات کارگزاری ها خبر داد وگفت: براساس این طرح به جای اینکه کارگزاران پراکندگی داشته باشند چندین کارگزاری در یک اتاق جمع می شوند.وی درباره دستورالعمل استاندارد موازی گفت: این دستورالعمل برای یکی از محصولات فلزی در هیات پذیرش مصوب شده وتاپایان سال امکان معامله موازی در بورس کالا وجود خواهد داشت و در فرابورس هم دستورالعمل بازار ایده که در سازمان بورس به تصویب رسیده بزودی اجرایی خواهد شد .

به گفته صالح آبادی با هماهنگی اداره ثبت ومالکیت صنعتی اختراعات در این بخش به ثبت می رسد وسپس در فرابورس عرضه خواهد شد .

وی همچینن خبر داد که صاحبان برند در آینده می توانند محصولات خود را در فرابورس عرضه ومتقاضیان آن را خریداری کنند .

صالح آبادی با اشاره به اصلاح دستورالعمل معاملات بورس تهران وفرابورس هم گفت: این دستورالعمل در خصوص اوراق مشارکت و اجاره است و این امکان را فراهم می کند که عرضه اولیه این اوراق براساس حراج انجام شود .

اوراق تاکنون به قیمت ۱۰۰ هزار تومان عرضه می شد وبازار گردان آن اوراق هم متعهد بود آن را با قیمت اسمی قبل از سررسید تضمین بازخرید کند اما با اصلاح این دستور العمل این امکان فراهم شد که عرضه اولیه به قیمت حراج‌انجام شود برهیمن اساس حجم اوراق مشارکت واجاره در زمینه تامین مالی فعالیتهای بیشتر می شود .سخنگوی سازمان بورس همچنین از ارائه مجوز برای فعالیت موسسات رتبه بندی خبر داد وگفت: این موسسات ریسک اوراق را مشخص می کنند البته برخی موسسات رتبه بندی خارجی نیز برای همکاری اظهار علاقه کرده اند که شورای عالی بورس درمورد آن بررسی هایی را انجام خواهد داد.

صالح آبادی با اعلام این که اولین بسته هزار میلیارد تومانی اسناد خزانه منتشر می شود ، گفت:آیین نامه اسناد خزانه اسلامی در دولت تصویب و جلسات آن با خزانه‌داری کل کشور برگزار شده است .

وی با بیان اینکه منتظریم اولین بسته اوراق که هزار میلیارد تومان است منتشر و معاملات ثانویه آن در فرابورس انجام شود،تصریح کرد: برای انجام این امر هماهنگی هایی با معاونت برنامه ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهور انجام شده اما خزانه داری کل کشور باید زمان آن را اعلام کند .

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره شرایط این اسناد گفت: اسناد خزانه اسلامی نرخ و کوپن سود ندارد و به قیمت اصلی منتشر می شود وسر رسید اوراق یکساله خواهد بود ضمن آنکه بازارگردان رسمی نخواهد داشت .

صالح آبادی بابیان آنکه این استناد بدون ریسک است اظهار داشت: کنسرسیون کارگزاری ها برای انتشار این اسناد تشکیل شده وآنها اعلام آمادگی کردند که این اوراق را بازارگردانی کنند .

وی همچنین از انتشار اولین اوراق استصناع تا پایان سال خبر داد وگفت : هرچند اوراق مشارکت قابل تبدیل سهام قبلا منتشر شده ولی شرکت منتشر کننده منصرف شد واما امیدواریم شرکت دیگری این اوراق را منتشر کند .

نسخه مناسب چاپ