وزیر امور خارجه: راه مقابله با افراط گرایی ،کار فرهنگی است
ماسیمو برای، وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا که درتهران به سر می برد، با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد .

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با تأکید بر لزوم گسترش همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور اضافه کرد: به طور کلی همکاری‌های فرهنگی می‌تواند زمینه‌ساز تعمیق روابط سیاسی باشد و بر همین اساس وزارت امور خارجه از دیپلماسی فرهنگی حمایت می‌کند.

دکتر محمدجواد ظریف افزود : فرهنگ سیاسی که اکنون در دنیا حاکم است ،فرهنگ مناسبی نیست و علی‌رغم این که ۲۲ سال است که جنگ سرد را پشت سر گذاشته‌ایم، اما فرهنگ جنگ سرد کماکان حاکم است، بر همین اساس لازم است که فرهنگ حاکم بر روابط بین‌الملل تغییر یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به این که پیگیری فرهنگ مقابله با افراط‌گری و خشونت در دستور کار دیپلماسی جمهوری اسلامی قرار دارد ، افزود: اصولا خشونت و افراط ضد تمدن است لذا همه تمدن‌ها در مقابله با خشونت و افراط با هم مشترک هستند.

دکتر محمدجواد ظریف خاطرنشان ساخت : متأسفانه امروزه یک فرهنگ افراط‌گرایی در حال شکل‌گیری است و گروه‌های فرصت‌طلبی در منطقه به خشونت و کشتار روی آورده اند و گروه دیگری هم در آن سوی دنیا فکر می‌کنند که با زور می‌توان آزادی را به ارمغان آورد، هر دو دیدگاه دو روی یک سکه است و هر دو دیدگاه معتقدند که با خشونت می‌توان به هدف رسید.

وی اضافه کرد که تنها راه مقابله با این امرکار فرهنگی است.

ماسیمو برای، وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا هم در این دیدار با ابراز خشنودی از سفر به جمهوری اسلامی ایران، بر گسترش مناسبات فرهنگی در حوزه‌های گوناگون تأکید کرد. وی با اشاره به نقش فرهنگ در تعمیق صلح و ثبات در میان ملت‌ها تصریح کرد: همکاری‌های فرهنگی می‌تواند زمینه اعتمادسازی را فراهم نماید. وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا همچنین ضمن ارائه گزارشی از ملاقات‌ها و بازدیدهای خود در تهران، نقطه‌نظرات خود را درباره گسترش مناسبات فرهنگی میان دو کشور بیان نمود.

نسخه مناسب چاپ