فقر، بی‌عدالتی و نبود دموکراسی ریشه بحران‌‌های منطقه است
 

گروه متنفذین به ریاست کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل به همراه روسای جمهوری سابق فنلاند و مکزیک و اسقف دزموند توتو دیروز با دکتر روحانی دیدار و گفتگو کردند.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار با ادای احترام به نلسون ماندلا رهبر فقید آفریقای جنوبی و بنیانگذار گروه متنفذین واشاره به این که افکار ماندلا و راه صلح جویانه او در جهان باقی خواهد ماند، گفت: بحران های منطقه ای ریشه در فقر فرهنگی، فقر اقتصادی ، بی عدالتی، نبود دموکراسی و حضور نیروهای خارجی و دخالت آنها دارد. خشونت، افراط گرایی و تروریسم یکی از بزرگترین موضوعات در این منطقه است که به همراه بی عدالتی و عدم دموکراسی، تبعیض قومیتی و جنسیتی و فقدان نگاه درست به حقوق بشر با مداخلات خارجی در اثر حضور نیروهای بیگانه نگرانی های جامعه جهانی را برانگیخته است.

دکتر روحانی با تاکید بر این که برای مبارزه با خشونت، افراط گرایی و تروریسم باید به ریشه ها پرداخت ، ارائه پیشنهاد مقابله با خشونت و افراط گرایی در سازمان ملل را در همین راستا اعلام کرد و با اشاره به این که همه کشورهای جهان و آحاد متنفذین حوزه بین الملل می بایست برای اجرای این قطعنامه کمک کنند اظهار امیدواری کرد که مقابله با تروریسم و افراط گری شکلی ساختاری به خود بگیرد.

دکتر روحانی با اشاره به این که جنگ و کشتار بی رحمانه در سوریه هر انسانی را تحت تاثیر قرار می دهد اظهار داشت: باید به صورت یکپارچه برای توقف جنگ و کشتار در سوریه متحد شویم. در این راستا مهمترین گام توقف حمایت و جلوگیری از کمک و ارسال سلاح به گروه های تروریستی از سوی برخی کشورهای منطقه است. علاوه بر این مساله کمک های انساندوستانه به مردم آن کشور در داخل و خارج سوریه باید مد نظر باشد.

رئیس جمهوری درباره مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ اظهار داشت: تمامی فعالیت های ما صلح آمیز است و صلح آمیزهم خواهد ماند.

وی افزود: ایران هیچ چیز بیش از حقوق خود براساس مقررات NPTنمی‌خواهد و چنانچه اراده جدی در طرف مقابل وجود داشته باشد، این آمادگی برای رسیدن به توافق نهایی و حل و فصل جامع در کوتاه مدت وجود دارد.

در این دیدار کوفی عنان هم با اشاره به نقش تعیین کننده ایران در تحولات و امنیت منطقه اظهار داشت: جهان باید راه حلی سیاسی برای بحران سوریه پیدا و کشتار را متوقف کند.

وی افزود: برای حل این موضوع باید شورای امنیت سازمان ملل و همسایگان سوریه به ویژه ایران نقش آفرینی کنند.عنان خطاب به آقای روحانی اظهارداشت: ما از دیدگاه های جناب عالی در مورد سوریه و نحوه مشکلات آن کشور بسیار خرسندیم .

در این دیدار اعضای هیات متنفذین با ارائه نظر و دیدگاه های خود به سخنرانی رئیس جمهوری کشورمان در داووس پرداختند و اثرات بین المللی سخنان ایشان و نقش رئیس جمهوری کشورمان در صحنه بین المللی را ستودند و اظهار داشتند: سخنان جناب عالی در داووس گروه ما را به یاد نلسون ماندلا بنیانگذار فقید گروه متنفذین انداخت.

نسخه مناسب چاپ