چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه۱۰ بهمن۱۳۵۲ برابر با ۶ محرم ۱۳۹۴، ۳۰ ژانویه ۱۹۷۴) نقل شده است
دریافت عوارض اقامت از تازه‌واردان به تهران پیشنهاد شد
برای مهار زدن بر رشد جمعیت تهران و نجات مردم این شهر از خطر کم‌آبی و آلودگی هوا باید از مهاجرین تازه به این شهر عوارض سنگین اقامت اخذ شود و به کسانی هم که در کار و حرفه‌ای تخصص نداشته باشند و نتوانند به گردش کار و زندگی در تهران کمک بکنند نباید اجازه اقامت در این شهر داده شود.
این، بخشی از طرح پیشنهادی محمد تقی قاضی عضو انجمن شهر پایتخت به این انجمن است.
این نماینده همچنین پیشنهاد کرده است به کسانی که برای اقامت موقت یا انجام امور خود از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند کارت اقامت موقت داده شود و پس از پایان مدت قید شده صاحب کارت به موطن اصلی خود بازگشت داده ‌شود.
به‌نظر شهرداری صدور ورقه اقامت برای مهاجران شهرستانی در شهر تهران کاری مشکل ولی در عین حال ضروری است.
مشکل است بدان سبب که کنترل ورود و اقامت افراد شهرستانی در تهران تقریباً غیر ممکن به‌نظر می‌رسد و ضروری است از آن جهت که در صورت عدم جلوگیری از مهاجرت شهرستانی‌ها به تهران در سال‌های آینده زندگی در این شهر غیر ممکن خواهد شد.

برای معالجه چشم دختر تهرانی روشندل رشتی را به آمریکا می‌فرستد
یک دختر تهرانی، طی نامه‌یی اعلام کرد که حاضر است هزینه معالجه چشمان مربی روشندل مدرسه کودکان استثنائی رشت را تامین کند و وی را به آمریکا بفرستد.
این دختر جوان تهرانی که مدتی است از آمریکا بازگشته و به‌عنوان استادیار، در موسسه تحقیقات اجتماعی دانشگاه‌ تهران خدمت می‌کند، در نامه خود، خطاب به روشندل رشتی، نوشت: «پیشنهادی را که مدتی قبل برای معالجه چشمانتان داده بودید، در کیهان خواندم و علاقمند، شدم که بعنوان یک وظیفه انسانی، با تمام امکانات به شما کمک کنم. اگر تاکنون اقدامی برای تامین هزینه سفر و معالجه شما نشده است، من امکاناتی دارم که می‌تواند به شما کمک کند.

دانشگاه اصفهان از کویر لوت گوشت استخراج می‌کند!
بزودی از طرف دانشگاه اصفهان، گوشتی به بازار عرضه خواهد شد که از کویر لوت استخراج شده است.
گروه تغذیه دانشکده داروسازی اصفهان که مدت‌ها روی گیاهان کویری مطالعه کرده است، ضمن اعلام این خبر، مدعی شد: استخراج مواد پروتئین از گیاهان کویری، با موفقیت انجام گرفته است و می‌توان ادعا کرد که کویر از نظر غذایی، منبع بزرگی است.
دکتر منصور برومند یکی از اعضای گروه تحقیقاتی دانشکده داروسازی اصفهان گفت:‌ با توجه به مشکل کمبود پروتئین که بشر را تهدید می‌کند، ما در جست و جوی چهار پرسش به تحقیق روی گیاهان کویری پرداختیم.
می‌خواستیم بدانیم که آیا گیاهان کویری پروتئین دارند یا نه و اگر دارند تا چه حد است و آیا میتواند بصورت غذا درآید و به چه طریق؟ برای این منظور گیاهان بسیاری را از کویر نائین نیر جمع‌آوری کردیم و به آزمایشگاه بردیم.
خوشبختانه تحقیق مثبت بود و بزودی میتوانیم با استفاده از مواد دیگری، پروتئین گیاهان کویری را بشکل جدیدترین نوع گوشت عرضه کنیم.

ارجاع کار به اطفال کمتر از ۱۲ سال جریمه دارد
کارفرمایانی که اطفال کمتر از ۱۲ سال را به کار بگمارند و به زنان و نوجوانان در شب کار ارجاع کنند به پرداخت ۵ تا ۲۰ هزار ریال محکوم خواهند شد. ارجاع کار به افراد بیگانه فاقد پروانه کار از ۶۱ روز تا یک سال حبس دارد.
سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی اعلام داشت قانون اصلاح ماده ۵۹ قانون کار و تبصره الحاقیه به ماده مذکور امروز برای اجرا به وزارت کار ابلاغ شد.
به موجب قانون جدید کارفرمایان متخلف از مقررات فصل چهارم قانون کار در هر مورد بتادیه جزای نقدی از ۵ هزار و یک تا بیست هزار ریال محکوم
خواهند شد.

code

نسخه مناسب چاپ