صیانت از بورس، وظیفه همه است
بازار سرمایه به لحاظ بنیادی نه فقط هیچگونه مشکل ندارد، بلکه در روزهای تاریخی و کم‌سابقه‌ای به سر می‌برد، بنابراین باید از فرصت‌های پیش رو استفاده کرد و اجازه نداد اعتماد سرمایه‌گذاران به این بازار، مخدوش شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک پارسیان با بیان این مطلب درباره شرایط فعلی بازار سرمایه گفت: برخی رفتارهای کنونی سهامداران هیچ ارتباطی با واقعیت‌های بازار سرمایه ندارد، چون بازار سرمایه به لحاظ بنیادی نه تنها مشکلی ندارد بلکه شرایط فعلی کشور چه از جهت اقتصاد کلان، بهبود محیط کسب و کار، سیاست خارجی و وجه بین‌المللی در ۱۰ سال اخیر کم‌سابقه و حتی می‌توان گفت بی‌سابقه است.دکتر عنایت به حضور رییس‌جمهور در اجلاس داووس اشاره کرد و گفت: دکتر روحانی به طور مشخص در اجلاس از بازیگردان‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی برای آشنایی با بازار سرمایه ایران و صنعت خودروسازی، نفت و گاز و پتروشیمی دعوت کرد.

وی افزود: با همه این اخبار مثبت، سوال این است چرا باید بازار اینگونه باشد؟ چرا در چنین شرایطی عده ای به دنبال این افتاده اند سرمایه خودشان را به دست خودشان از بین ببرند؟ چه کسی گفته بورس باید هفته ای ۲۰-۳۰ درصد بازدهی داشته باشد؟

این کارگزار باسابقه بورس با اشاره به اینکه در هیچ جای دنیا، بورس بازدهی کوتاه‌مدت را نشانه نگرفته است، گفت: متأسفانه در ایران رویکرد کسب بازدهی کوتاه‌مدت و بروز برخی رفتارهای بدون تحلیل، در بین برخی از سرمایه‌گذاران و سهامداران به راه افتاده است.عنایت فعالان بازار سرمایه را مخاطب یک سؤال دیگر قرار داد و گفت: اگر بورس آسیب ببیند، همه فعالان این بازار اعم از سرمایه‌گذاران و نهادهای مالی لطمه خواهند دید، به‌علاوه اینکه هیچ بازار سرمایه‌گذاری به شفافیت، فراگیری و نقدشوندگی بورس وجود ندارد.

وی بار دیگر به ضرورت نگاه بلندمدت سرمایه‌گذاران اشاره و تأکید کرد: نگاه بلندمدت توصیه اکید ما به همه سهامداران اعم از حقیقی و حقوقی است، اما انتظار بازار از سهامدار حقوقی به مراتب از سهامدارن حقیقی بیشتر است.

عنایت تصریح کرد: سهامداران عمده و حقوقی وظیفه مهمی درجهت حمایت و صیانت از کل بازار سرمایه و سهامداران خرد بر عهده دارند، درنتیجه باید با تصمیمات درست و به موقع این بار سنگین را به سلامت بر زمین بگذارند.

این فعال باسابقه بورس با اشاره به شرایط فعلی کشور گفت: بورس ایران به تاریخی ترین روزهای خود پا گذشته و این روزها را نباید به راحتی از دست داد.

نسخه مناسب چاپ