پرسپولیس – سپاهان؛ بودن یا نبودن در کورس قهرمانی
 

هفته بیست و پنجم لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور، فردا با برگزاری ۸ مسابقه پیگیری می‌ ‎شود؛ دیدارهایی که هرکدام حساسیت خاصی دارند و تحت تاثیر دیدار پرسپولیس – سپاهان هستند؛ مسابقه‌ای که بعد از شهرآورد پایتخت، یکی از مهمترین بازی های لیگ برتر است.

در بازی های فردا، سه تیم بالای جدول (استقلال، فولاد خوزستان و نفت تهران) در خارج از خانه، برای حفظ یا بهبود وضع خود در جدول رده بندی به میدان می‌روند. همچنین سه تیم قعر جدولی (ذوب‌آهن اصفهان، راه‌آهن تهران و مس کرمان) برای جبران ناکامی‌های خود، فقط به پیروزی در خانه فکر می‌کنند.

راه‌آهن – صبا

پس برد راه‌آهن مقابل فجر در شیراز و پیروزی صبا مقابل داماش در قم، این بازی را هم می‌توان دیداری ۶ امتیازی دانست. زیرا برنده مسابقه تا حدودی از خطر سقوط نجات یافته و بازنده، دیدارهای سختی را در لیگ برتر پیش‌رو خواهد داشت.

پیروزی مقابل فجرسپاسی در شیراز، تیم راه‌آهن را به بقا در لیگ برتر امیدوارتر کرد و فاصله امتیازی آنها را با دو تیم قعرنشین بیشتر کرد. شاگردان ابراهیم‌زاده، فردا دیدارحساسی را با صبا دارند و اگر در این بازی خانگی پیروز شوند، با صعود دو پله‌ای در جدول، اختلاف امتیازی خود را با تیم‌های دیگر افزایش داده و از خطر سقوط به دسته یک، دور می‌شوند.

صبای قم، هفته پیش پیروزی ارزشمندی را مقابل داماش بدست آورد تا وضع مطلوبتری در جدول بدست آورد. صبایی‌ها با اندیشه نباختن به تهران می‌آیند؛ شکست، آنها را به تیم‌های قعرنشین می‌‌رساند.

البته پیروزی در این بازی، سهمیه صبا را در لیگ برتر حفظ خواهد کرد.

ذوب‌آهن – گسترش تبریز

دیگر بازی حساس تیم‌های نیمه پائینی جدول، نبرد ذوب‌آهن با گسترش فولاد در اصفهان است. ذوب‌آهنی‌ها که ۲ امتیاز سرنوشت‌ساز را در بازی با استقلال از دست دادند، همچنان جزو ۴ تیم پائین جدول هستند و برای رسیدن به آرامش به کسب ۳ امتیاز این بازی نیاز دارند. شکست یا تساوی، روزهای تلخی را برای ذوب‌آهن رقم می‌زند.

گسترش فولاد که با مهدی تارتار، روزهای خوبی را تجربه می‌کند، پس از پیروزی مقابل پرسپولیس و استراحت بیشتر نسبت به ذوب‌آهن، برای کسب پیروزی به اصفهان سفر می‌کند. پیروزی در اصفهان، نتیجه بسیار خوبی برای این تیم تبریزی است و آنها را به رده هشتم می‌رساند؛ تساوی هم، نتیجه بدی نیست.

تراکتورسازی – داماش

تراکتورسازی که نیم فصل دوم را با صدرنشین آغاز کرد، پس از پیروزی مقابل گسترش فولاددر هفته هفدهم، طعم پیروزی را تا به امروز نچشیده و به سقوط به رده ششم، محکوم شده است. تراکتورسازی، برای بازگشت به شرایط مطلوب و دورنشدن از پنج تیم بالای جدول، باید داماش را قربانی کند.

نماینده شهر رشت در ۶ بازی قبلی، فقط باخته است و برای فاصله گرفتن از جمع قعرنشینان، باید پیروز شود. مجازات شکست، سقوط است و تساوی به سود هیچ تیمی نیست.

ملوان – نفت تهران

شاگردان «اسکوچیچ» که پیروزی مقابل تراکتورسازی را با تساوی عوض کردند، میزبان نفت تهران هستند. ملوانی‌ها به خاطر بازی با چهار تیم‌ بالای جدول در هفته‌های پایانی لیگ، این شانس را دارند که سهمیه حضور در آسیا را کسب کنند؛ آنهم با پیروزی در این دیدارهای مهم. آنها برای رسیدن به این مهم، در نخستین گام باید نفت را شکست دهند.

اگر نفت تهران که با دو پیروزی متوالی به رده سوم جدول صعود کرد، فردا امتیاز از دست بدهد، دوباره در جدول رده‌بندی سقوط می کنند. پیروزی، نتیجه‌ مطلوبی برای آنهاست؛ چرا که آنها را به صدر جدول می رساند.

استقلال صنعتی – فجرسپاسی

شکست هفته پیش مقابل سپاهان اصفهان، زمینه‌ سقوط یک پله‌ای تیم اهوازی را فراهم آورد. اگر آنها در این بازی خانگی، پیروز نشوند به خطر سقوط نزدیک‌ می‌شوند و در خطر بازگشت به دسته یکم قرار می‌‌‌گیرند.

البته وضع تیم شیرازی به مراتب بحرانی‌تر از تیم اهوازی است. آنها به خاطر شکست هفته قبل به راه‌آهن، همچنان گزینه سقوط مستقیم به دسته یکم هستند و برای رهایی از این شرایط، باید دست به کار بزرگی زده و استقلال صنعتی را دراهواز مغلوب کنند. حتی تساوی هم بدرد فجری‌ها نمی‌خورد و به همین دلیل با هدف رسیدن به پیروزی به اهواز می‌روند.

سایپا – فولاد خوزستان

نتایج پرنوسان سایپا، باعث شده است که این تیم جایگاه هفتم را به ملوان سپرده و جایگاه هشتمی خود را نیز در خطر ببیند. اگر سایپایی‌ها در این بازی پیروزنشوند و گسترش فولاد در زمین ذوب‌آهن پیروز شود، یک پله دیگر در جدول سقوط خواهند کرد؛ به همین دلیل نیاز به پیروزی دارند تا با انگیزه و روحیه، لیگ را ادامه دهند‌.

شاگردان فرکی، پس از دو پیروزی ارزشمند مقابل پرسپولیس، برای حفظ جایگاه و ارتقای آن در لیگ برتر، در پی پیروزی خود و ناکامی استقلال در کرمان هستند. نتیجه تساوی، آنها را به رده سوم می‌رساند؛ شکست، شرایط سقوط‌ آنها را تا رده چهارم فراهم می کند.

مس – استقلال

همه منتظر بودند تا بار دیگر مظلومی را مقابل استقلال ببیند، ولی او قبل از هفته بیست و چهارم استعفا داد تا «لوکابوناچیچ»،هدایت مس کرمان را برعهده بگیرد. مربی کروات که با ذوب‌آهن، آخرین شکست فصل جاری را در هفته نهم به استقلال تحمیل کرد، برای نجات مس کرمان از سقوط ، فقط یک راه پیش رو دارد؛ بردن دوباره آبی پوشان تهرانی.

مس که گزینه اصلی سقوط به لیگ دسته یکم است، اگر در این بازی امتیاز نگیرد یا بازنده شود، شاید پیش از پایان رسمی مسابقات، سقوطش از لیگ برتر حتمی شود.

تیمی که سال‌های نه چندان دور، نماینده فوتبال ایران در آسیا بود، امروز به خاطر مشکلات مدیریتی و فنی، حال و روز خوشی ندارد .

استقلال، پس از اینکه ۲ امتیاز حساس را مقابل ذوب‌آهن از دست داد و فقط به خاطر تفاضل یک گل نسبت به فولاد صدرنشین است، اگر در این بازی مساوی کند، صدر جدول را با رده سوم عوض می‌کند. باخت در این بازی، آنها را تا جایگاه چهارم پائین می آورد.

مردان قلعه‌نویی که شانس فتح هر دو جام را در این فصل دارند، باید کرمان را با کسب ۳ امتیاز ترک کنند. در غیر اینصورت، کار سختی را در هفته‌های پایانی برای قهرمانی در لیگ برتر، پیش رو خواهند داشت.

پرسپولیس – سپاهان

بازی با سپاهان، دیداری انتقامی برای سرخپوشان تهرانی است؛ انتقام از دو باخت مقابل سپاهان؛ یک باخت، قهرمانی و صعود به آسیا را از پرسپولیسی‌ها گرفت و باخت دوم، حاشیه‌های بسیاری را برای این تیم بوجود آورد که هنوز هم ادامه دارد.

پرسپولیس به عنوان میزبان این بازی، فقط یک هدف دارد؛ پیروزی مقابل تیمی که در هفته‌های اخیر، دوباره مدعی قهرمانی لیگ برتر شده است‌.

پرسپولیسی‌ها که در چهار بازی قبلی خود در لیگ برتر و یک بازی در جام حذفی، طعم پیروزی را نچشیده‌اند و با از دست دادن امتیازات مهم، شکست‌های تلخی را تجربه کرده‌اند، برای آشتی با هواداران و حضور دوباره در کورس قهرمانی، باید در بازی فردا پیروز شوند و امیدوار باشند که استقلال، فولاد و نفت و در بازی‌های خارج از خانه، امتیاز از دست بدهند.

اگر سرخپوشان تهرانی در مهمترین بازی فصل سیزدهم لیگ برتر – بعد از شهرآورد پایتخت – به کسب ۳ امتیاز نائل آیند، از بحران خود ساخته نجات می یابند و روزهای پر نشاط و بهتری را تجربه خواهند کرد.

البته نباید فراموش کرد که هواداران پرسپولیس به تساوی در این بازی راضی نیستند، زیرا آنها را از قهرمانی دورتر خواهد کرد، چه رسد به اینکه برای سومین بار متوالی از سپاهانی‌ها شکست بخورند. اگر باخت شاگردان علی دایی با پیروزی تراکتورسازی در خانه همراه شود، آنها به رده ششم سقوط خواهند کرد و این یعنی بحرانی بزرگ با از دست دادن قهرمانی و شانس حضور در لیگ قهرمانان آسیا.

سپاهانی در شش هفته، پنج پیروزی بزرگ بدست آورده اند و هنوز در نیم فصل دوم لیگ برتر نباخته اند. زردپوشان اصفهانی، امیدوارند که با شکست پرسپولیس و ناکامی سه تیم بالای جدول، باز هم در جدول رده‌بندی صعود کنند و شانس خود را برای قهرمانی و حضور در آسیا، افزایش دهند.

سپاهانی‌ها که با بازگشت محرم نوید کیا به مستطیل سبز، شرایط بهتری نسبت به گذشته پیدا خواهند کرد، بسیار امیدوارند که با شکست پرسپولیس، خود را برای پایانی رویایی در لیگ برتر آماده کنند.

آنها که یکی از نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا هستند، فردا در اندیشه کسب سومین پیروزی متوالی مقابل پرسپولیس هستند.

نتیجه تساوی، آنها را در رده چهارم نگه می‌دارد و اگر نفت ببازد، به رده سوم می رسند؛ شکست، کار آنها را برای رسیدن به سهمیه آسیا از لیگ برتر، سخت خواهد کرد‌.

برنامه بازی های هفته بیست و پنجم لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور به این شرح است:

راه‌آهن – صبای قم در ورزشگاه اکباتان

ذوب‌آهن – گسترش فولاد در ورزشگاه فولادشهر

تراکتورسازی – داماش در ورزشگاه یادگارامام تبریز

ملوان – نفت تهران در ورزشگاه تختی انزلی

سایپا – فولاد خوزستان در ورزشگاه انقلاب کرج

استقلال خوزستان – فجرسپاسی در ورزشگاه تختی اهواز

مس – استقلال در ورزشگاه امام علی (ع) کرمان

پرسپولیس – سپاهان در ورزشگاه آزادی تهران

همه دیدارهای این هفته، فردا برگزار می‌شود. دیدار پرسپولیس – سپاهان ساعت ۱۷، دیدار مس – استقلال و استقلال خوزستان – فجرسپاسی، ساعت ۱۵ است و سایر دیدارها، ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه برگزار خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ