اردوغان: برای پایان تراژدی سوریه، همکاری با ایران را افزایش می دهیم
سرویس خارجی: نخست‌وزیر ترکیه که دیروز وارد تهران شد، پیش از ترک آنکارا در گفتگو با خبرنگاران از افزایش همکاری با ایران برای حل بحران سوریه خبر داد. رجب طیب اردوغان که دولتش از ابتدای بحران سوریه مواضعی علیه نظام این کشور اتخاذ کرده است، تاکید کرد در این سفر به دنبال همکاری بیشتر با تهران برای پایان دادن به تراژدی سوریه است.لازم به ذکر است ایران و ترکیه در چند ماه اخیر و از زمان روی کارآمدن حسن روحانی روابط دیپلماتیک خود را گسترش داده و تلاش‌ کرده‌اند اختلافات در موضوع سوریه را کاهش دهند. قرار است روحانی هم به زودی به ترکیه سفر کند. خبر دیگر اینکه وزیر خارجه روسیه گفت: ماموریت اصلی برگزاری نشست ژنو-۲ پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه است نه برکناری اسد از قدرت. سرگئی لاوروف افزود: روسیه از فرد یا گروه خاصی در سوریه حمایت نمی‌کند. ما دوستان بشار اسد و خانواده وی نیستیم اما آنچه برای ما مهم است کشوری است که مهد مسیحیت در خاورمیانه بوده و اکنون عرصه فعالیت تروریست‌ها و تندروهایی است که به هیچ دین و آیینی ایمان ندارند. وی خاطر نشان کرد: این تندروها و تروریست‌ها صومعه‌ها و مساجد را به آتش می‌کشند و سالخورده‌ها و زنان و کودکان را می‌کشند و اقداماتشان به هیچ وجه با انسانیت همخوانی ندارد. وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از تصمیم آمریکا برای از سرگیری ارسال سلاح برای معارضان سوری، تاکید کرد ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای مخالفان در سوریه این خطر را در پی دارد که این تسلیحات به دست گروه‌های تروریستی بیفتد. گفتنی است کنگره آمریکا دو روز قبل با ازسرگیری ارسال سلاح برای گروههای مسلح در سوریه موافقت کرد. ازسویی وزیر اطلاع‌رسانی سوریه نیز اعلام کرد: تصمیم اخیر آمریکا برای کمک تسلیحاتی به مخالفان سوری به معنای عقب‌نشینی واشنگتن از گزینه راهکار سیاسی درباره سوریه است. عمران الزعبی‌ گفت: هیات اعزامی دولت سوریه پیش‌نویس طرحی را ارائه داد که در آن تاکید شده بود هیات‌های دولت و مخالفان سوریه باید تصمیم آمریکا برای مسلح کردن مخالفان را محکوم کنند. وی اظهار داشت: ما به طرح پیشنهادی روسیه و آمریکا برای مذاکره در ژنو-۲ واکنش مثبت نشان دادیم تا به همگان بگوییم که دمشق خواهان حل و فصل سیاسی بحران است اما می‌دانیم که آمریکا هرگز از مسلح کردن مخالفان امتناع نخواهد کرد. وزیر اطلاع رسانی

سوریه همچنین گفت: «رابرت فورد» سفیر آمریکا در دمشق به عنوان یک عنصر نامطلوب از سوریه اخراج شده و حتی در صورتی که درخواست ملاقات با وزیر خارجه سوریه کند، «ولید المعلم» با وی دیدار نخواهد کرد. معاون وزیر خارجه سوریه نیز آمریکا را به تلاش برای تضعیف کنفرانس ژنو- ۲ متهم کرد. فیصل مقداد گفت: تمامی شرکت کنندگان در کنفرانس ژنو۲ حداکثر تلاش خود را برای به شکست کشاندن فعالیت کسانی که خواهان بی‌نتیجه گذاشتن این مذاکرات هستند، بکار می‌گیرند. ما نمی‌گذاریم آنها موفق شوند. وی تاکید کرد: واشنگتن برای موفقیت‌ روند سیاسی درخصوص سوریه اهمیتی قائل نیست. وی خاطرنشان کرد: آمریکا به شورشیان تندرو سلاح می‌دهد تا انسان‌های بی‌گناه را قتل‌عام کنند. خبر دیگر اینکه دور دیگری از نشست اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل در پرونده سوریه با هیئت دولت و معارضان سوری دیروز در ژنو برگزار شد. در همین حال تلویزیون سوریه گزارش داد تیم دولت این کشور که در ژنو حضور دارد آماده است درباره بندهای ژنو-۱ با معارضان مذاکره کند اما این مذاکرات باید بند بند مورد بررسی قرار گیرد.

تسلیم ۵۰ تروریست

صبح دیروز ۵۰ عنصر مسلح در دو منطقه «ببیلا» و «بیت سحم» در ریف دمشق تسلیم ارتش سوریه شدند. همچنین قرار است به زودی ده‌ها عنصر مسلح دیگر در چارچوب توافقی که چند روز پیش به منظور حل و فصل اختلافات و ایجاد امنیت انجام شد، تسلیم ارتش سوریه شوند. در تحولی دیگر دو شهروند انگلیسی که در بین ترویست‌های مسلح سوریه در حال نبرد با نیروهای بشار اسد بودند، کشته شدند. سران القاعده با لقب «شیرهای بریتانیا» از این دو نفر تقدیر کردند. نشریه میرور از قول مقامات امنیتی گزارش داده این دو نفر بخشی از ارتش ۳۰۰ نفره انگلیس در سوریه بودند که به «توریست‌های تروریست» شهره شده‌اند. در این حال یک افسر دستگاه امنیت داخلی لبنان که با جریان «۱۴ مارس» در ارتباط است یک شبکه تجارت سلاح و انتقال آن به سوریه را هدایت می‌کرد. روزنامه الاخبار اعلام کرد: این افسر با یکی از وزرای سابق جریان «۱۴ مارس» ارتباط نزدیکی داشته است و همراه وی تعداد دیگری از نیروهای امنیتی که مشکوک به دست داشتن در این قضیه هستند از جمله راننده این افسر بازداشت شده‌اند. در چنین شرایطی وائل الحلقی نخست وزیر سوریه تاکید کرد گروه‌های تروریستی از ارسال کمک‌های انسانی به مردم سوریه توسط دولت دمشق ممانعت به عمل می‌آورند. خبر دیگر اینکه مجله انگلیسی «جینز دینفس» متخصص در امور نظامی در گزارشی نوشت: سوریه توانسته است تحریم‌های بین‌المللی را دور بزند و با وجود این تحریم‌ها توان موشکی خود را با کمک هم پیمانانش افزایش داده است. به نوشته این نشریه، قدرت موشکی سوریه با وجود تحریم‌ها رو به افزایش گذاشته است. در این حال رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم‌صهیونیستی اعلام کرد پایان جنگ سوریه در هر صورت به زیان اسرائیل است، چرا که یا اسد روی کار می‌ماند یا تروریست‌ها جایگزین وی می‌شوند.

۲۰هزار گرسنه

حدود ۲۰ هزار نفر که از ژوئن ۲۰۱۳ در اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک در دمشق تحت محاصره قرار دارند تا حدی با کمبود غذا مواجه شده‌اند که بسیاری برای زنده ماندن حیوانات را زنده می‌خورند. برخی از فلسطینیان این اردوگاه، به شورشیان سوریه پیوسته و برخی نیز به حمایت از دولت این کشور می پردازند. هر چند که بسیاری از ساکنان این اردوگاه از آنجا گریختند اما طبق آمارهای سازمان ملل، هنوز ۱۸ هزار تن در این اردوگاه ساکن هستند که از ماه ژوئن تحت محاصره کامل ارتش قرار دارند. خبر دیگر اینکه دبیرکل سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد روند انتقال سلاح‌های شیمیایی به خارج از سوریه بدون هیچ ضرورتی به تاخیر افتاده است.

نسخه مناسب چاپ