خط ارتباطی مردم با اطلاعات
امکان اظهارنظر در پیش‌نویس حقوق شهروندی

با ورود به سایتی که پیش‌نویس حقوق شهروندی در آن درج شده است، قسمت مشخصی برای امکان اظهارنظر بازدیدکنندگان سایت وجود ندارد، که امیدواریم چنین امکانی فراهم شود.

یک حقوقدان

پخش تصاویر شکنجه اسراء از تلویزیون

پخش تصاویر رقت‌انگیزی از شکنجه اسراء ایرانی توسط سربازان رژیم سرنگون شده بعث عراق در دوران جنگ تحمیلی از شبکه مستند سیما، باعث تألم خاطر بینندگان می‌شود.

صحنه‌هایی مانند کابل زدن روی بدن‌های عریان اسراء ناراحتی روحی و روانی بینندگان را به دنبال دارد و بهتر است با گذشت سال‌ها از پایان جنگ، از پخش این تصاویر خودداری شود.

کرج ـ خانم امامی

ایستگاه شیخ‌الرئیس پله برقی ندارد

با اینکه محل لازم برای نصب پله‌برقی در ایستگاه مترو شیخ‌الرئیس تعبیه شده است، اما از نصب آن خبری نیست و این مسئله مشکلات زیادی برای مسافران سالمند و بیمار ایجاد می‌کند.

محمد امانی

به رسمیت شناختن عقاید تاریخی

اخیراً رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که یکی از اجزای ضروری دیپلماسی، به رسمیت شناختن علنی عقاید تاریخی ملت‌ها است و باید اعتراف کرد که دولت وقت آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، نقش موثری داشه است با این حال برخی ها در آستانه ۲۸ مرداد ماه هر سال با نوشتن مطالبی در روزنامه‌های خاص، اعلام می‌کنند که در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، کودتایی در کار نبوده و قیام ملی مردم باعث سرنگونی دکتر مصدق شده است گویا آنان تنها افرادی هستند که این کودتای ننگین را قیام ملی مردم می‌خوانند!

تلفن‌ به خط ارتباطی

درمانگاه به دندانپزشکی و پزشک متخصص نیاز دارد

درمانگاه تأمین اجتماعی کوهبنان (کرمان) دندانپزشک و پزشک متخصص ندارد و فقط یک پزشک عمومی بازنشسته در آنجا بیماران را ویزیت می‌کند که البته روزهای پنج‌شنبه هم در درمانگاه حضور ندارد. از مسئولان ذی‌ربط در وزارت بهداشت و درمان تقاضای رسیدگی داریم.

کوهبنان ـ بیمه شده تأمین اجتماعی

دردهای مردم از زبان خودشان منعکس شود

گاهی برخی مسئولان و بعضاً‌ کارشناسان به نحوی از ازدواج جوانان در رسانه‌ها صحبت و اظهار نظر می‌کنند که گویی اصلاً‌در این کشور زندگی نمی‌کنند و یا آنقدر درآمدهای بالا دارند که قادر به درک مشکلات مردم نیستند. بهتر است گرفتاری‌های مردم در رسانه‌ها و به ویژه تلویزیون از زبان خودشان مطرح شود تا ضمن ملموس بودن، عمق کاستی‌ها برای مسئولان هم مشخص‌تر شود.

پدران و مادرانی در این برنامه‌ها سخن گویند که ۳۰سال پیش با کارکردن مرد خانواده به راحتی‌گذران زندگی و حتی پس‌انداز می‌کردند و امروز شاهدند که با کارکردن دختر و پسر جوانی که ازدواج می‌کنند، حتی اجاره یک اتاق محقرهم تأمین نمی‌شود.

خانم شهروند تهرانی

نحوه محاسبه سودهای بلند مدت بانکی

قصد داشتم برای نوه نوزادم دفترچه حساب گنجینه ۲۰ ساله بانک صادرات افتتاح کنم، اما هیچ شرایطی که متضمن نحوه محاسبه سود بلند مدت آن درآینده باشد، در آن ذکر نشده بود و لذا از افتتاح دفترچه منصرف شدم. انتظار می‌رود مدیران بانکی به طور شفاف نحوه محاسبه سود این‌گونه حساب‌ها را دردفترچه آنها قید کنند.

از مشتریان بانک

اگر در ژنو توافقی انجام نمی‌شد…

برای پاسخی منطقی به مخالفت‌ها و بهانه‌جویی‌های کسانی که چوب لای چرخ سیاست‌ها و اقدامات درست و مردم‌پسند دولت می‌گذارند، پیشنهاد می‌کنم نویسندگان روزنامه اطلاعات در یادداشتی با عنوان

«اگر در ژنو توافقی انجام نمی‌شد، چه می‌شد؟»، از زوایای مختلف به این موضوع بنگرند و پیامدهای داخلی و خارجی را که در صورت عدم حصول توافق ژنو دامنگیر کشور می‌شد، تشریح کنند. به راستی که اگر در ژنو توافق نمی‌شد، چه می‌شد؟!

خواننده روزنامه اطلاعات

اختلاف قیمت لوکس‌ترین خودرو با حقوق شما

در گزارشی به مناسبت برپایی یکی از نمایشگاه‌های خودروهای لوکس در اروپا، یکی از شهروندان بازدیدکننده اروپایی در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما اعلام کرد که قیمت هر یک از این خودروها ۱۰ برابر حقوق ماهانه اوست و قادر به خرید یکی از آنها نیست.

در این صورت باید پرسید اختلاف قیمت معمولی‌ترین خودروها با حقوق افراد متوسط جامعه در کشور ما چقدر است؟

بیننده تلویزیون

ادعای گزینه نظامی علیه ایران، بی‌اساس است

ضمن تشکر از روزنامه اطلاعات برای چاپ سخنان جذاب آقای خاتمی رئیس‌جمهوری اسبق کشورمان، اینجانب به عنوان مدیر یکی از بنگاه‌های صنعتی و برخوردار از تمکن مالی بسیار مناسب، سخنان وزیر امور خارجه آمریکا درباره احتمال گزینه نظامی علیه ایران را بی‌اساس می‌دانم و امیدوارم این مقام آمریکایی متوجه عواقب چنین ادعاهایی باشد.

خواننده روزنامه اطلاعات

ناشنوایان مورد توجه قرار گیرند

مدت‌ها است که اداره بهزیستی شمیرانات از ارائه یک باطری سمعک به ناشنوایان خودداری می‌کند، در حالی که این افراد به دلیل انبوه مشکلات، به توجه بیشتری نیازمندند.

یک ناشنوا

حق‌الزحمه عوامل برگزاری انتخابات

در انتخابات خردادماه ۹۲ ریاست‌جمهوری به عنوان کارپرداز رایانه حضور داشتم. اما تاکنون از پرداخت حق‌الزحمه موردتوافق خبری نشده است.

اردبیل ـ اسماعیلی

آیا نظارتی بر دعوت به سرمایه‌گذاری‌ها صورت می‌گیرد؟

مدتی است که از طریق آگهی‌های تلویزیونی و مطبوعاتی از شهروندان درخواست می‌شود که با واریز مبلغ ۶ میلیون تومان در احداث پروژه عظیم تفریحی، خدماتی، پزشکی، آموزشی و… در آزادراه کرج ـ قزوین مشارکت کنند.آیا مسئولان ذی‌ربط در قوه قضائیه بر این گونه آگهی‌ها نظارت دارند تا تضییع حقوق شهروندان در پروژه‌هایی مانند شفق تکرار نشود و آیا با اطمینان خاطر می‌توان در چنین پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کرد؟

تلفن به خط ارتباطی

چرا سازمان‌ها پاسخگوی تلفن‌ها نیستند؟

در یک روز هر چه با شماره تلفن‌های اداره کار شهرری، بیمه تأمین اجتماعی شعبه خیابان آزادی و مخابرات افسریه تماس گرفتم، یا خطوط اشغال بود و یا به محض آزادشدن خطوط، کسی پاسخگوی تلفن‌ها نبود. معلوم نیست چرا بسیاری از سازمان‌های دولتی پاسخگوی تلفن‌ها نیستند و آیا این نوعی سهل‌انگاری در رعایت حقوق شهروندان نیست؟

خانم شهروند تهرانی

بر واحدهای اقامتی نظارت شود

برخی هتل‌ها و مهمانپذیرها در مشهد مقدس به هنگام مواجه با ازدحام زائران و به دلیل نبود نظارت کافی، در رعایت بهداشت و خدمات‌دهی مناسب به زائران، کوتاهی می‌کنند و باعث نارضایتی آنان می‌شوند.

از اینرو نظارت مستمر و قاطع بر فعالیت‌هایشان ضرورت دارد. ضمن آنکه بهتر است هزینه‌های اقامتی طوری تنظیم شود که زائران از عهده پرداخت آنها برآیند.

عرفان

اشتغال در کارگاه پدر

سازمان تأمین اجتماعی فرزندانی را که در کارگاه‌های پدرانشان، مشغول به کارند، در صورت بیکاری، مشمول دریافت حق بیمه بیکاری نمی‌داند، در حالی که این افراد درصد بالایی را در جامعه کارگری تشکیل می‌دهند انتظار می‌رود این سازمان‌ در این مورد تجدیدنظر کند.

اهواز ـ غلامرضا اسماعیل‌خانی

زیان‌های مصرف بی‌رویه نان سفید

هرچه کارشناسان درباره نتیجه سوء‌آلودگی هوا بر سلامت شهروندان سخن گفتند و مسئولان هم هر یک دیگری را مقصر دانستند که امروز این معضل بدون‌ راه‌حل مشخص رها شده است، همین مشکل درباره مصرف بی‌رویه نان سفید و هشدار کارشناسان تغذیه درباره زیان‌های ناشی از آن در حال تکرار شدن است و به نظر می‌رسد که مسئولان فراموش کرده‌اند که علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد.

شهروند تهرانی

شرکت‌های واحد و مترو هماهنگ کار کنند

معمولاً اتوبوس‌های شرکت واحد در ساعات پایانی عصر زودتر از قطارهای مترو دست از کار می‌کشند و این مسأله باعث می‌شود بسیاری از مسافرانی که در این ساعت‌ها از مترو خارج می‌شوند، به دلیل نبود اتوبوس‌های شرکت واحد در خیابان سرگردان شوند، که البته این معضل برای خانم‌ها جدی‌تر است.

بهتر است در مورد پایان ساعت کاری میان این شرکت‌ها هماهنگی صورت گیرد. ضمن آنکه پیشنهاد می‌شود با اتمام رفت و آمد اتوبوس‌ها در خطوط ویژه، به تاکسی‌ها اجازه دهند که از این خطوط استفاده کنند.

خانم شهروند تهرانی

هدف از برپایی آزمون چیست؟

گاهی برخی از سؤالات پایان ترم واحدهای درسی در دانشگاه پیام نور از سوی طراحان سؤال به قدری پیچیده و بسیار جزئی طراحی می‌شود که دانشجویان گمان می‌کنند مسئولان این دانشگاه هدف از برپایی آزمون را از یاد برده‌اند. چون علی‌القاعده باید یادگیری دانشجویان و فهم مطالب درسی هدف آزمون‌ها باشد و سرگردان کردن آنان در جلسه آزمون در مواجه با سؤالات بسیار پیچیده، باعث یادگیری نمی‌شود.

از دانشجویان رشته الهیات دانشگاه پیام نور

تا تخصص واقعی فاصله بسیار است

تاکید مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی بر جذب نیروهای جوان و متخصص البته پسندیده است. اما جوانان دارای تحصیلات عالیه توجه کنند که تا تخصص و تبحر لازم فاصله بسیار است و باید آموختن مستمر را پیشه سازند.

به قول یکی از اساتید همکار، ۳۰ سال پیش که استادیار ساده دانشگاه بودم می‌دانستم که هیچ نمی‌دانم!

از اساتید دانشگاه

عطاری‌ها را ساماندهی نکنند!

اخیراً مسئولان ذی‌ربط اعلام کرده‌اند که قصد دارند عطاری‌ها را ساماندهی کنند و تجربه نشان می‌دهد که دخالت مسئولان و ساماندهی امور همواره نتیجه عکس برای مصرف‌کنندگان داشته است. بهتر است مسئولان در امور عطاری‌ها دخالت نکنند تا داروهای گیاهی کماکان با قیمت مناسب به دست مصرف‌کنندگان برسد.

تلفن به خط ارتباطی

سهامداران را مطلع کنند

شرکت شیمیایی پارس مدت‌ها است که به تلفن‌های سهامداران پاسخ نمی‌دهد و با توجه به افرایش سرمایه‌ای که در مجمع فوق‌العاده اخیر به تصویب رسیده است، سهامداران مایلند که در این مورد اطلاع‌رسانی و میزان افزایش سرمایه اعلام شود.

اصفهان ـ از سهامداران شرکت

مشکلات ناشی از تردد خودروهای فرسوده

تردد خودروهای فرسوده در جاده‌های کشور به دلیل کندی غیرمعمول حرکت آن‌ها باعث مشکلاتی برای سایر رانندگانی می‌شود که در پشت سر آنان حرکت می‌کنند. ایجاد ترافیک در پشت سر این خودروها و منتظر ماندن رانندگان برای رسیدن به نقاطی مناسب برای سبقت از آن‌ها از جمله این مشکلات است. ضمن آنکه زیبنده مسئولان پلیس راهور کشور نیست که در پاسخ به تقاضاهای مکرر هموطنان برای خروج این خودروها از جاده‌های کشور، در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کنند کسانی که برای رفت و آمد در جاده‌های کشور عجله دارند، بهتر است از هواپیما استفاده کنند!

خانم هموطن

نسخه مناسب چاپ