قدر‌دانی مراجع عظام از تلاش‌های دولت برای حل مشکلات کشور
مهندس اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری روز پنجشنبه با آیات عظام موسوی اردبیلی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، جوادی آملی، وحید خراسانی، سبحانی و حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی (نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی در ایران) در قم دیدار کرد.

آیت‌الله العظمی سید عبدالکریم موسوی اردبیلی در این دیدار گفتند: خوشبختانه در دولت یازدهم کارها حسابشده پیش می‌رود. در هشت سال گذشته شرایط کشور آن‌گونه که باید و شاید مناسب نبود. در این مدت ما فقط دعا می‌کردیم و با زبان بی‌زبانی حرفهایمان را می‌زدیم ولی الحمدالله با روی کار آمدن دولت یازدهم، برنامه‌ریزی‌ها بهتر شده و کارها حسابشده پیش می‌رود.

این مرجع تقلید تصریح کردند: در هشت سال گذشته ما سختی‌های زیادی کشیدیم و اکنون نوبت شما دولتمردان است که برای بهبود وضع مردم و رفع مشکلات مردم، سختی بکشید و تلاش کنید.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود خواستار نگاه ویژه مسئولان به استان قم شدند و گفتند: دولت باید کمک‌های خود را به ویژه برای اتمام پروژه‌های عمرانی استان اختصاص دهد و دولتمردان در این مسیر به مسئولان استان کمک کنند.

این مرجع تقلید در پایان گفتند: سلام ما را برسانید و بنده دعاگوی رئیس جمهوری هستم.

آیت الله العظمی جوادی آملی

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار با ابلاغ سلام به دکتر روحانی اظهار امیدواری کردند دولت تدبیر و امید در کارها و اقدامات خود بیش از پیش به دستاوردها و موفقیت های بزرگ نائل شود.

ایشان همچنین مردم ایران را مردمی خوب خواندند و ایستادگی و اتکاء به توانمندی های داخلی را گامی مهم در پیشرفت و موفقیت کشوربیان کردند.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با تاکید بر این که همه مشکلات کشور تنها به دلیل تحریم ها نیست، اضافه کردند: برخی مشکلات و محدودیت ها ناشی از سوء مدیریتها در گذشته است.

ایشان همچنین با اشاره به آیه ای از قرآن کریم که توصیه دارد روی پای خود بایستیم، گفتند: مردم ایران، مردمی باهوش و توانمند هستند و در دوران جنگ تحمیلی توانایی های فنی خود را به نمایش گذاشته اند.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی همچنین سخن برخی مقامات خارجی را که می گویند گزینه نظامی روی میز است، بیهوده دانستند.

آیت الله العظمی نوری همدانی

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی هم با ابراز خرسندی از وحدت و اتحاد به وجود آمده میان دولت و مجلس در رفع مشکلات کشور تصریح کردند: امروز در کشور شاهد همدلی میان همه کسانی که در مسیر خدمتگزاری گام برمی دارند هستیم و این باعث خوشحالی است.

ایشان با تاکید بر ضرورت ریشه یابی مسائل در راستای حل مشکلات کشور، خاطرنشان کردند: امروز جهانیان از ایران به عنوان کشوری که بر پایه اسلام و دین پایه گذاری شده توقع دارند تا نسبت به بسیاری از مشکلات پاسخگو باشیم.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مشکلات امروز آمریکا و غرب را مساله سیاست و قدرت و بحرانهای گوناگون اجتماعی و اقتصادی برشمردند و افزودند: وابستگی به استعمار و صهیونیست باعث شده تا آنان بیدادگری را تحمیل کنند.

ایشان اصلاح سیستم بانکی و مقابله با تورم و ساماندهی به بخش اقتصاد را از وظایف مهم دولت دانستند و گفتنند: همه مردم به خوبی می دانند که دولت در فکر رفاه و بهبود شرایط اقتصادی آنان است ، از این رو با دولت همراهی می کنند و امیدوارم در آینده گامهای مهمی در رفع مشکلات برداریم.

آیت الله العظمی نوری همدانی در خصوص طرح هدفمندی یارانه ها تصریح کردند: بنده این موضوع را درک می کنم که امروز دولت در این زمینه با شرایط دشواری مواجه است ؛چرا که تشخیص نیازمندان از کسانی که نیازی به دریافت یارانه ندارند ،بسیار دشوار است.

ایشان در خاتمه یادآوری کردند که باید در خصوص ادامه طرح هدفمندی یارانه ها برای مردم فرهنگ سازی شده و شرایط و مشکلات آن تبیین شود.

آیت الله العظمی وحید خراسانی

حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی هم با بیان این که با توکل به خدای بزرگ و به شرط این که حرف وعمل همه ما یکی باشد مشکلات حل خواهد شد، گفتند: شرط پذیرش مسئولیت در نظام اسلامی اولاً حفیظ و امین بودن نسبت به کار و مسئولیت و ثانیاً داشتن علم به تمام زوایای کار و مسئولیتی که هر فرد به عهده می گیرد است و چنانچه این دو شرط در پذیرش مسئولیت ها حاکم بود با مشکلات فعلی مواجه نبودیم. ایشان تصریح کردند: دولت ابتدا باید دفع فساد کرده و سپس به اصلاح امور برسد.

حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی با یادآوری شیوه حکومت حضرت امیرالمومنین ، دولتمردان را به رعایت تقوا ، سخت کوشی و رسیدگی به امورمردم نصیحت کردند.

ایشان با اشاره به دستوراسلام مبنی بر سخن گفتن لیّن با دشمنان افزودند: در عین حال باید با استحکام درونی و روحیه قوی جامعه اسلامی را به پیش ببریم.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی

معاون اول رئیس جمهوری در دیدار با حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ضمن ابلاغ سلام دکتر روحانی گفت: یکی از اصولی که دکتر روحانی و اعضای دولت بر آن پافشاری دارند این است که باید پایگاه دینی و اسلامی نظام را تقویت کرده و در جهتی گام برداریم که رهنمودها و دغدغه های مقام معظم رهبری و مراجع، مورد توجه ویژه قرار گیرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی هم در سخنانی گفتند: رئیس دولتی که روی کار آمده هم نامش روحانی است و هم در حقیقت دولتی روحانی است که به مسائل دینی و مذهبی توجه دارد و مایه امیدواری برای مردم و اقشار مذهبی می باشد.

ایشان با تاکید بر این که دولت آقای روحانی و دوستان ایشان در این مدت کارهای مفیدی انجام داده‌اند افزودند: دولت امیدهایی را در جامعه و در میان مردم ایجاد کرده است .

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این که این دولت میراث بسیار پیچیده ای را از گذشته به ارث برده است،تاکید کردند: در گذشته ندانم کاری های زیادی در کشورصورت گرفت و باعث شد مشکلات فراوانی به صورت ارث برای دولت جدید باقی بماند.

ایشان اضافه کردند: حتی برخی نقاط قوت دولت گذشته همچون طرح هدفمندی و طرح مسکن مهر نیز با مشکلاتی همراه است و از دولت گذشته کاری وجود ندارد که همراه با مشکل نباشد و دولت جدید باید تدریجاً این مسائل را حل و فصل کنند.

ایشان در ادامه بر لزوم توجه به استان قم و رفع محرومیت های این استان برای ارائه خدمات بهتر به مردم و زائرین تاکید کردند و گفتند: تعداد زائرین و مسافرین قم بسیار زیاد است و باید برای رفع مشکلات این استان برنامه ریزی شود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پایان با تاکید بر لزوم توجه ویژه بر مسائل فرهنگی گفتند: رئیس جمهوری و سیاستهای فرهنگی ایشان خوب است و دوست داریم ایشان را حمایت و تقویت کنیم؛ منتهی باید مراقب بود کسانی که در حاشیه هستند با برخی اقدامات و کارها برای کشور مشکل آفرینی نکنند.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با حضور در بیت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در قم با این مرجع عالیقدر دیدار و در خصوص مسائل گوناگون داخلی و خارجی با ایشان گفتگو کرد.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی هم دراین دیدار با آرزوی توفیق برای خدمتگزاران مردم در دولت یازدهم، افزودند: خداوند به همه کسانی که به دنبال خدمت بوده و خیر مردم را می خواهند یاری و کمک خواهد رساند و مردم نیز هنگامی که می بینند مسئولان در پی برطرف کردن مشکلات آنان هستند قطعاً با آنان همکاری می کنند.

ایشان ضمن ابراز امیدواری از این که دولت بتواند به مشکلات مختلفی که در کشور وجود دارد به نحو احسن رسیدگی و آنان را برطرف کند ،تصریح کردند: ما باید معقولانه حرکت کنیم تا هم بتوانیم بخوبی در کنار دیگر ملت های جهان زندگی کنیم و هم بر مشکلات جامعه خود فائق آییم .

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با بیان این که دولت تا کنون موفقیت های خوبی در مسیر حل مشکلات کشور به دست آورده است، به مذاکرات اخیر ایران اشاره و خاطر نشان کردند: ما باید بدانیم که با هر جمعیتی چگونه سخن بگوییم و آنگاه در مسیر تعامل موفق خواهیم بود.

ایشان با تاکید براین که پایه و اساس همه مسائل باید با ترویج دین مبین اسلام و حفظ آرمانها و ارزشهای انقلاب اسلامی همراه باشد، یادآور شدند: مسئولیت بسیار با اهمیت است اما مسئولان باید بدانند موقعیتی که امروز نصیب آنها شده ،فرصت خدمت به مردم بوده و آنها باید قدر این فرصت را دانسته و از آن استفاده کنند.

ایشان همچنین در زمینه اختصاص یارانه ها به افراد ضعیف جامعه، تاکید کردند : یارانه ها باید به کسانی که نیازمندند اختصاص یابد و ضرورتی ندارد در شرایطی که دولت برای رفع مشکلات حاجتمند است به کسانی که محتاج نیستند یارانه اختصاص یابد .

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی اظهار امیدواری کردند کسانی که محتاج به دریافت یارانه ها نیستند، خودشان از دریافت یارانه منصرف شوند .

ایشان در خاتمه تاکید کردند که همه ما باید نسبت به اهداف و ارزشهای انقلاب اسلامی پایبند باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه سفر یک روزه خود به قم خدمت آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی رسید و پس از اقامه نماز مغرب و عشا به امامت ایشان، در آخرین برنامه سفر یکروزه‌اش، با حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سیستانی در ایران دیدار و گفتگو کرد.

براساس این گزارش، معاون اول رئیس جمهوری در این سفر از طرح توسعه ضلع شرقی حرم مطهر حضرت معصومه(س) بازدید کرد و در جریان روند ساخت این پروژه قرار گرفت.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری همچنین روز پنجشنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان شرکت کرد.

جهانگیری در حاشیه سفر یکروزه خود به قم در جمع خبرنگاران در برابر این پرسش که “آیا خبر استعفای شما صحت دارد؟”، پاسخ داد: خیر؛ من هیچ‌وقت استعفا نمی‌دهم.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین در باره محورهای گفتگوهای خود با تعدادی از مراجع تقلید در این سفر، گفت: توفیقی برای دولت تدبیر و امید است که هر چند وقت یک بار مسئولان دولت خدمت مراجع عالیقدر برسند و گزارشی از پیشرفت کارها و مشکلات پیش رو ارائه کنند.

وی ادامه داد: حمایت مراجع از نظام جمهوری اسلامی و دولت، سرمایه گرانقدری است که ما قدر آن را می‌دانیم. نفوذ کلام علما در بین مردم در خیلی از کارها می‌تواند راهگشا باشد.

جهانگیری همچنین گفت: گزارشی از کارها و مشکلات ارائه و به طور خاص از هدفمندی یارانه‌ها صحبت کردیم و نظرات علما برای ما خیلی مفید بود. این نظرات در دولت مطرح و حتماً از آنها استفاده خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین در باره بحث افزایش قیمت‌ها و هدفمندی یارانه‌ها، گفت: در مورد هدفمندی یارانه‌ها هنوز سیاست‌ها نهایی نشده است و ما امیدوار هستیم به زودی این سیاست‌ها نهایی شوند و به اطلاع مردم برسد ولی یقیناً ما در بحث افزایش قیمت‌ها، هیچ حرکت شوک‌آوری انجام نخواهیم داد.

نسخه مناسب چاپ