هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۹
 

در حال حاضر، اصطلاح AIیا هوش مصنوعی فراگیر شده و ارتباطات بشری را تغییر داده است. بنا بر این فراگیری چنین علمی‌یکی از موارد ضروری در زندگی امروز بشر است. در سال‌های اخیر هوش مصنوعی (AI) موضوع داغ رسانه‌‌ها بوده و همچنان هم با قابلیت‌های روز افزون خود جذاب ‌ترین موضوع رسانه‌ها محسوب می‌‌شود و غول‌های فناوری جهان مانند آمازون، فیسبوک، مایکروسافت و گوگل نیز سرمایه گذاری‌‌های عظیمی‌در این زمینه می‌‌کنند. در سال ۲۰۱۸خبرهای بسیار جالبی از عملکرد فناوری هوش مصنوعی در زمینه‌‌های گوناگون شنیدیم اکنون در این خبر قصد داریم تا دریابیم آینده این فناوری در سال ۲۰۱۹چگونه خواهد بود.هوش مصنوعی به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌‌دهد، گفته می‌شود. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم‌‌هایی گفته می‌‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی‌ فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آن‌ها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند.
هوش مصنوعی را باید عرصه پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش‌ها، علوم، و فنون قدیم و جدید دانست. ریشه‌‌ها و ایده‌های اصلی آن را باید در فلسفه، زبان‌ شناسی، ریاضیات، روان‌ شناسی، عصب ‌شناسی، فیزیولوژی، تئوری کنترل، احتمالات و بهینه ‌سازی جستجو کرد. هوش مصنوعی کاربردهای گوناگون و فراوانی در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست‌ شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر دارد.
«روی روانانی» (Roy Raanani)، مدیرعامل و بنیان گذار کمپانی « Chorus.ai» گفت: “ما شاهد دموکراسی درآمدن هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم‌‌های متن باز، قدرت محاسباتی مقرون به صرفه و سخت افزار تخصصی هوش مصنوعی هستیم. گوگل، کتابخانه نرم ‌افزاری متن‌ باز «تنسورفلو» ( TensorFlow) را منتشر کرد تا هر کسی بتواند بر اساس آن الگوریتم‌های یادگیری ماشینی ایجاد کند. همچنین معرفی سخت افزارهای تخصصی هوش مصنوعی توسط شرکت اپل، گوگل، تسلا و اِنویدیا سبب افزایش ۱۰تا ۱۰۰برابری عملکرد فناوری هوش مصنوعی شده است.”بهبود تعاملات انسانی ـ «سنتی سوبوتوسکی» Santi Subotovsky) یکی از مدیران شرکت «Emergence» گفت: “ما قبلاً شاهد افزایش چشمگیر اپلیکیشن‌هایی بودیم که این برنامه‌‌ها با ترکیب صدا و هوش مصنوعی قصد داشتند تعاملات انسانی، فروش و خدمات مشتری را بهبود بخشند. در سال ۲۰۱۹، برنامه‌های جدیدی را مشاهده خواهیم کرد که علاوه بر قابلیت‌های مذکور، کاربران را قادر می‌سازند تا از صدا، هوش مصنوعی و ویدیو برای ثبت و تجزیه و تحلیل محتوا استفاده کنند. ما بر این باوریم که در سال ۲۰۱۹، «جلسات ویدئویی» (video meetings) از ابزارهای ارتباطی دیگر پیشی خواهد گرفت و تبدیل به یک فناوری استاندارد خواهد شد؛ می‌دانید چرا؟ زیرا ارتباطات تصویری دارای ویژگی‌های هوشمندانه بیشتری است و این فناوری‌ها می‌‌توانند به طور چشمگیری سبب بهره‌وری در کارها شوند. به عنوان مثال، ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی قادر به تبدیل صدا به متن هستند و در جلسات کاری بسیار کارآمد هستند و فناوری تشخیص صدا قادر به شناسایی شرکت کنندکان جلسات است. علاوه بر این، پیش ‌بینی می‌کنیم در سال ۲۰۱۹فناوری تشخیص چهره هوش مصنوعی نیز در اتاق‌‌های کنفرانس ویدئویی برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد.”
رایانه‌ها ـ «کانداک ورلی» (Candace Worley) مدیر بخش فنی شرکت امنیت کامپیوتر «مک‌آفی» (McAfee) گفت: “تصمیمات فراوانی وجود دارد که باید در زمانی که یک شرکت استفاده خود از فناوری هوش مصنوعی را گسترش می‌‌دهد، به آن آگاه باشد. پیامدهای قانونی برای حفظ حریم خصوصی وجود دارد اما پیامدهای قانونی، اخلاقی و فرهنگی نیز وجود دارد که باعث ایجاد نقش تخصصی هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۹خواهد شد.”
پزشکی ـ «نیک کالدول» (Nick Caldwell) مدیر تولید شرکت Lookerمی‌‌گوید: “در سال ۲۰۱۹، تفسیرپذیری و توانایی درک افراد از عملکرد سیستم هوش مصنوعی تغییر خواهد کرد. البته منظور من یک تغییر تفکر خوب و مثبت است.”برای مثال هنگامی‌که افراد به مطب پزشک مراجعه می‌‌کنند، دیگر نیازی نیست که بیمار تمامی‌مشکلات خود را بیان کند، پزشکان با استفاده از فناوری هوش مصنوعی قادر به تشخیص دقیق بیماری او خواهند بود. واقعیت این است که چند سالی است که توانایی و قابلیت‌های هوش مصنوعی از توانایی‌های انسان نیز بیشتر شده است و سال ۲۰۱۹، سال شروع پذیرش این موضوع است.
مسافرت و گردشگری ـ همان طور که این فناوری بر زوایای مختلف زندگی تأثیر دارد بر روند مسافرت بشر نیز تأثیر داشته و موجب پیشرفت تجهیزات و کاهش هزینه‌ها در این زمینه شده است. از این سیستم در فرودگاه‌‌ها یا هتل‌ها برای شناسایی و صحت اطلاعات فرد استفاده می‌‌شود. استفاده گسترده از این فناوری در آینده‌ ای نه چندان دور اتفاق خواهد افتاد و در حال حاضر نیز از این سیستم در تعدادی از فرودگاه‌‌ها به عنوان سیستم آزمایشی استفاده می‌شود.با فناوری واقعیت مجازی دیگر نیازی نیست برای دیدن از مناطق مختلف به آن مکان‌ها سفر کنیم و با این فناوری لذت سفر و قرار گرفتن در آن مکان‌ها را تجربه خواهیم کرد.
چت‌بات ـ فناوری گفت و گو با کاربران نیز یکی دیگر از تجهیزات مجهز به هوش مصنوعی است و از آن در برقراری ارتباط گفتاری با کاربران استفاده می‌‌شود. چت‌ بات‌‌ها موجب صرفه‌جویی در هزینه‌‌ها می‌‌شوند. چت بات‌‌ها، ربات‌های چت (chatbots) سرویسی هستند که با یک سری قوانین مشخص و به کمک هوش مصنوعی طراحی می‌شوند و کاربران از طریق یک رابط چت با آن‌ها ارتباط برقرار می‌‌کنند.

code

نسخه مناسب چاپ