صادرات ۷ قلم کالای مصرفی ممنوع شد
صادرات مرغ و شش قلم دیگر از کالاهای مصرفی شامل لاستیک، شکر، کازئین( پروتئین شیر)، جوال و کیسه برای بسته‌بندی، انواع مشتقات شیر و آب پنیر و انواع دفترچه مشق و حسابداری ممنوع شد .

به گزارش تسنیم ، وزارت صنعت،معدن و تجارت با ارسال نامه ای به گمرک از ممنوعیت صادرات ۷ ردیف کالای مصرفی در قالب ۳۳ ردیف تعرفه خبر داد. بر این اساس صادرات مرغ، لاستیک، شکر، کازئین( پروتئین شیر)، جوال و کیسه برای بسته‌بندی، انواع مشتقات شیر و آب پنیر و انواع دفترچه مشق و حسابداری ممنوع شد .بنابراین گزارش با توجه به نیاز بازار داخلی به این کالاها و انجام صادرات بی رویه و از طرفی اختصاص یارانه و ارز دولتی برای تولید این محصولات، دولت خروج این کالاها از کشور در قالب صادرات را ممنوع کرد.

جوایز صادراتی برقرار شد

درهمین حال سرپرست سازمان توسعه تجارت ازبرقراری مجدد جوایز صادراتی خبرداد.

به گزارش مهر، محمدرضا مودودی با حضور در تحریریه بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما افزود: در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و نگرش برون‌گرایی که لازمه توسعه صادرات است، از سال ۱۳۹۴ مشوق های صادراتی دوباره احیاءشد و در دستور کار دولت قرار گرفت که بخشی از این مشوق ها پرداخت شد و پارسال پرداختی نداشتیم اما امسال دوباره این بحث مطرح و ابلاغ شد .

مودودی اضافه کرد: بسته مشوق های صادراتی با هدف توانمندسازی بنگاه های اقتصادی تدوین شده است تا شرکت های ما در بخش صادرات تقویت شوند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به رشد ۵ر۱۳ درصدی صادرات در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، گفت: امیدواریم به هدف صادراتی امسال یعنی عبور از ۵۴ میلیارد دلار برسیم.

مودودی با بیان اینکه مشوق ها، زیر ساخت های توسعه صادرات را مستحکم می کند، گفت: قرار شد از محل منابع افزایش یک درصد نرخ موثر تعرفه برای واردات اقلامی غیر از دارو و کالاهای اساسی، صادرکنندگان را تشویق کنیم.

وی همچنین از ممنوعیت واردات ۱۳۰۰ قلم کالا خبر داد وگفت: با ممنوعیت این واردات، درآمد دولت در این بخش کاهش یافت اما پیش بینی ما این است از طریق حضور در نمایشگاه های بین‌المللی، هیات های تجاری و ایجاد دفتر در خارج از کشور و ثبت برندهای ایرانی در خارج از کشور، صادرات را تقویت کنیم و بخشی از سود تسهیلات بانکی صادرکنندگان را پرداخت کنیم.

نسخه مناسب چاپ