فاز اول طرح آبرسانی به ۳۹ محله عشایری خراسان‌جنوبی آماده بهره‌برداری است
بیرجند ـ خبرنگار اطلاعات: سرپرست امور عشایری خراسان جنوبی در بازدید از مجتمع آبرسانی بمرود شهرستان زیرکوه اظهار داشت: آبرسانی به ۳۹ محله عشایری با ۶۲۰ خانوار، دو هزار و ۵۹۰ نفر جمعیت و ۶۵ هزار و ۱۲۴ رأس دام در حال حاضر و جمعیت ۴ هزار نفری در افق پروژه ۲۵ ساله از دستاوردهای اجرای پروژه بمرود است که در دستور کار اداره کل امور عشایری خراسان جنوبی قرار دارد.

حسین حسین‌پور افزود: اجرای این پروژه می‌تواند به دلیل استقرار دائمی عشایر در این منطقه باعث افزایش امنیت مرز، افزایش تولید محصولات دامی در جامعه عشایری و کمک به بالندگی بیشتر این جامعه شود.

وی گفت: بیش از ۳۰ میلیارد ریال در فاز مقدماتی پروژه هزینه شده که به دلیل عدم تجهیز چاه و عدم اجرای خط انتقال برق و امتداد آن تا ایستگاه پمپاژ عملاً امکان استفاده از پروژه مهیا نبوده است.

حسین‌پور بیان کرد: با اجرایی شدن فاز اول پروژه در حقیقت از رکود سرمایه‌گذاری انجام شده در این منطقه جلوگیری شده و می‌توان شاهد افزایش توان تولیدی در جامعه عشایری منطقه بود.

وی اظهار داشت: اجرای فاز اول با احداث دو مخزن ۳۰۰ مترمکعبی، یک ایستگاه پمپاژ و اتصال آن به خط موجود امکان آبرسانی به سه محله عشایری (محله‌های محمد گلزار دادی، محمد خالقی و محله حاج غلام بلوچ) فراهم می‌شود.

سرپرست امور عشایری خراسان جنوبی اضافه کرد: با اجرای فاز اول می‌توان به این نکته اشاره کرد که همزمان با آبرسانی به مخزن ۳۰۰ مترمکعبی در سه راهی و در اقدامات اجرایی موازی شبکه برق نیز در حال اجراست و این امر به معنای وجود آب و برق در محل ایستگاه پمپاژ شماره ۲ به عنوان نقطه حیاتی پروژه است که می‌تواند در بهره برداری و افزایش سطح پوشش جامعه عشایری در منطقه نقش به سزایی را ایفا کند.

حسین‌پور گفت: با توجه به پیگیری‌های انجام شده برای سرعت بخشیدن روند اجرایی پروژه پیش‌بینی می‌شود فاز اول پروژه تا پایان آذر ماه سال جاری افتتاح شود.

نسخه مناسب چاپ