تلاش آمریکا برای ممانعت از عضویت فلسطین در سازمان منع تسلیحات شیمیایی شکست خورد
سرویس خارجی: هیات فلسطین در نشست سازمان منع تسلیحات شیمیایی، تلاش‌های آمریکا برای ممانعت از عضویت فلسطین در این سازمان را ناکام گذاشت.
ریاض مالکی، وزیر خارجه فلسطین گفت: هیات فلسطین در نشست اعضای سازمان منع تسلیحات شیمیایی تلاش آمریکا برای اضافه کردن بندی در بیانیه پایانی این نشست برای ممانعت از عضویت فلسطین در این سازمان را ناکام گذاشت. وی گفت: هیات فلسطین برای مجازات اسرائیل به خاطر استفاده از سلاح شیمیایی علیه فلسطینی‌ها تلاش خواهد کرد. ریاض مالکی از امکان درخواست از سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای اعزام کارشناسان برای کشف مواد شیمیایی استفاده شده در حملات اسرائیل خبر داد.
در چنین شرایطی مجمع عمومی سازمان ملل متحد شش قطعنامه در حمایت از فلسطین و علیه رژیم صهیونیستی به تصویب رساند. نخستین قطعنامه که با ۱۵۶رأی موافق، ۸رأی مخالف (استرالیا، کانادا، رژیم صهیونیستی، جمهوری کریباتی، جزایر مارشال، ایالات فدرال میکرونزی، جمهوری نائورو و آمریکا) و ۱۲رأی ممتنع تصویب شد خواستار افزایش تلاش‌ها برای سازش میان اسرائیل و فلسطین شده است.
این قطعنامه از رژیم صهیونیستی خواسته به قوانین بین‌المللی پایبند باشد و تمامی اقدامات خشونت‌آمیز را کاملاً متوقف کند. دومین قطعنامه با عنوان «اورشلیم» (قدس اشغالی)، با ۱۴۸رأی موافق، ۱۱مخالف و ۱۴ممتنع تصویب شد. اعضای مجمع با تصویب این قطعنامه مخالفت خود را با اقدامات رژیم صهیونیستی در تحمیل قوانین و قلمرو قضایی خود به شهر مقدس قدس اعلام کرده و هر گونه اقدام در این راستا را غیرقانونی و فاقد اعتبار خواندند. این قطعنامه بر ضرورت حفظ آرامش تأکید کرده و خواستار حفظ وضعیت فعلی در اماکن مقدس قدس شده است.
از سویی نماینده پاکستان در سازمان ملل گفت: تشکیل کشور مستقل فلسطین ضرورتی اجتناب ناپذیر است که باید به آن توجه شود. «ملیحه لودهی» گفت: حل نشدن مسئله فلسطین نشان دهنده ناکامی مشترک مجامع بین المللی و کشورهای جهان است.لودهی تأکید کرد: فلسطین داستان غم انگیز نقض قوانین بین المللی است و امنیت پایدار بدون تشکیل کشور مستقل فلسطین برقرار نخواهد شد. در این حال آمریکا سازمان ملل را تهدید کرد که اگر طرح ارائه شده از سوی این کشور در رابطه با محکومیت حماس تصویب نشود، این سازمان دیگر نمی تواند نقشی در مذاکرات سازش بین طرفین فلسطینی و صهیونیستی داشته باشد .
هیات نمایندگی آمریکا اعلام کرد: آمریکا طرحی را ارائه داده که مورد حمایت اتحادیه اروپا است و ما از تمامی کشورها می خواهیم به فعالیت های حماس و دیگر گروه های فلسطینی همچون جهاد اسلامی رای مخالف بدهند و اگر سازمان ملل نتواند این طرح را به تصویب برساند، آن وقت دیگر نمی تواند نقشی در زمینه مذاکرات سازش ایفا کند .خبر دیگر اینکه هیات عالی برگزار کننده راهپیمایی‌های بزرگ بازگشت در فلسطین، در بیانیه ای از ایران به دلیل حمایت از مردم و آرمان فلسطین تقدیر و تشکر کرد.

نسخه مناسب چاپ