شروط لازم برای قهرمانی فوتبال در جام ملتهای آسیا
 

تیم ملی فوتبال ایران کمی بیشتر از یک ماه دیگر باید در جام ملتهای آسیا به مصاف اولین حریف خود برود در حالیکه پس از سالهای سال نه فقط دوستداران فوتبال بلکه تمامی علاقه‌مندان به ورزش، انتظار دارند ملی‌پوشان کشورمان، به مقام قهرمانی برسند.

انتظاری که متناسب با قابلیت‌های بالای این تیم است. بهرحال وقتی که تیم ملی کشورمان، چندین سال است با یک مربی خارجی کار کرده و از این نظر به ثباتی بی‌نظیر رسیده است و از طرفی اگر چه نتایج این تیم در جام جهانی مشابه دوره‌های قبل بود و به مرحله بعد صعود نکرد اما هیچکس نیست که منکر بازی‌های ارزشمند ملی‌پوشان در جام جهانی روسیه شود، طبیعی است که رسیدن به قهرمانی در میدانی به مراتب کوچکتر‌ از تیمی که می‌توانست در جام جهانی بزرگ، به مرحله بعد صعود کند، انتظاری غیرمنطقی نیست.

با این وجود نباید از نظر دور داشت که هر تورنمنت، شرایط خاص خود را دارد و نحوه آمادگی برای هر رویدادی متفاوت از دیگری است هر چند که ماهیت فوتبال در تمام تورنمنت‌ها یکی است. تیم ملی‌ ترکیبی یکدست دارد. ترکیبی که به قول کی‌روش، از بین ۳۵ بازیکن همتراز انتخاب خواهد شد و نزدیکی قابلیت‌های بازیکنان به یکدیگر چنین گزینشی را برای سرمربی پرتغالی بسیار سخت می‌کند. این هم دلیل دیگری است که از چنین تیمی، انتظارات باید هم بالا باشد چون باز به قول کی‌روش، روزی که او به فوتبال ایران آمد، پیدا‌کردن ۲۳ بازیکن بسیار مشکل

بود. ‌اما امروز، مشکل، گزینش ترکیب ملی‌پوشان از بین واجدین شرایط زیادی است که همگی با قابلیت هستند .

اما داشتن ترکیب مناسب و یکدست برای یک تورنمنت فقط یک طرف ماجراست و برای رسیدن به نتایج مطلوب باید موارد دیگری نیز مهیا باشد. امکاناتی که کی‌روش از روزی که به فوتبال ایران آمد، آنرا مطالبه کرد و این مطالبات، در یکی دو سال اخیر خیلی واضح‌تر از طرف مربی پرتغالی تیم ملی مطرح شده و بعضاًٌ حتی جنبه گلایه و اعتراض هم پیدا کرده، گلایه‌ای که پیش از اینها سابقه چندانی نداشت که از سوی بازیکنان تیم ملی مطرح شود اما احتمالاً از آنجا که حمایتهای مورد نظر کی‌روش، جامه عمل نپوشیده، این روزها کژدار و مریز از سوی بازیکنان هم مطرح می‌شود هر چند که برخی از پیشکسوتان فوتبال معتقدند بازیکنان نباید در این ماجرا وارد شوند!

با این وجود در آستانه جام ملتهای آسیا، چنین گلایه‌هایی یکبار دیگر از سوی کاپیتان تیم ملی مطرح شده که در نوع خود جالب توجه است و فقط چنانچه شجاعی گله‌هایش را شفاف‌تر و مخاطبانش را صریح‌تر‌ مطرح و معرفی می‌کرد ‌شاید تاثیراتش می‌توانست بیشتر باشد چرا که مطرح‌شدن مشکلاتی که مخاطبانش بطور صریح مشخص نشوند می‌تواند باعث شانه خالی کردن آنان از زیر بار مسئولیت باشد و مدعی شوند که چنین گلایه‌هایی به آنان بازنمی‌گردد.

در هر حال کاپیتان تیم ملی ‌در مورد مشکلات این تیم ‌صحبت کرده است که مرور آن، خالی از لطف نیست هر چند که اولاً‌ شاید تأثیر چندانی برای بهبود اردو نداشته باشد و ثانیاً هم ممکن است برخی از اهالی فوتبال نسبت به این اظهارنظر، انتقاد کنند با این وجود نمی‌توان کتمان کرد که راه رسیدن به قهرمانی پس از سالهای مدید، فقط متکی به داشتن بازیکنان کارآمد و یکدست نیست بلکه مجموعه‌ای ‌در کنار آنان باید امکانات لازم جانبی را نیز فراهم کنند تا رسیدن به هدف سخت نهایی، امکان‌‌پذیر شود. به عبارت دیگر تیم یکدست و قدرتمند شرط لازم برای قهرمانی است نه شرط کافی!

شجاعی: همه باید چشمشان را روی مشکلات شخصی ببندند

کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران گفت:بازیکنان تیم ملی به من اعتماد کرده اند و به همین دلیل باید فریاد بزنم که همه صدای ما را بشنوند که این تیم و بازیکنانش مشکلاتی دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال ایران ۳۶ روز دیگر باید در مسابقات جام ملت های آسیا به مصاف اولین حریف خود در کشور امارات برود و البته شاگردان کی روش تنها یک اردوی دیگر در پیش دارند تا خود را آماده و مهیای حضور در این مسابقات کنند. خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در خصوص مسابقات جام ملت های آسیا و نحوه آماده سازی تیم با کاپیتان تیم ملی صحبت هایی را انجام داده که در زیر می خوانید:

س:ابتدا از اینجا شروع کنیم که مسعود شجاعی در افتخاراتش سه بار حضور در جام جهانی را به ثبت رسانده و اگر تیم ملی بتواند به عنوان قهرمانی جام ملت ها برسد قطعا این رکورد برای شخص خودت جاودانه خواهد شد…

ج: اگر در تیم حضور داشته باشم مطمئنا این موضوع باعث افتخار برای من است. من امیدوار هستم که با این تیم خوبی که در اختیار داریم جام را ببریم.کسب جام ملت های آسیا بعد از سال های سال می‌تواند مهمترین اتفاق برای فوتبال و ورزش کشور باشد. شاید مهمترین اتفاقی که می تواند در زندگی فوتبالی و ورزشی ام بیفتد همین موضوعی است که شما گفتید.این موضوع تا حالا دست نیافتنی بوده ولی فکر می کنم با حمایت مردم و مسئولان می توانیم به موفقیت برسیم.با این پتانسیلی که تیم دارد این بار شانس خیلی زیادی داریم. این فقط حرف نیست چون ما در جام جهانی توانایی هایمان را نشان دادیم.

س: در روزهایی که مشکلات تیم ملی زیاد به چشم می آید به نظر می رسد بازیکنان تیم ملی در کنار هم به نوعی متحد هستند… این را از تصمیم گیری ها و نحوه تمرینات تیم می توان فهمید…

ج:همینطور است. ‌در هر دسته یا گروهی وقتی مشکلات زیاد می شود باعث ایجاد یکدلی و اتحاد بیشتر می شود. البته این به آن معنی نیست که همیشه باید مشکلاتمان زیاد باشد تا متحد شویم اما ما همیشه در شرایط سخت بیشتر به هم کمک می کنیم. ما تورنمنت خیلی مهمی در پیش داریم و اصلا معقول نیست که تیم را بیشتر تحت فشار بگذارند تا همدلی بیشتر شود! ما امکانات نداریم و بازی های تدارکاتی خوبی نداشتیم و خیلی بدقولی ها و بی احترامی ها صورت گرفته اما وقتش است که همه ایران یکپارچه به تیم ملی تبدیل شوند تا بتوانیم با انرژی مثبت در جام ملت ها حاضر شویم.

س: به نظر می رسد مسعود شجاعی فارغ از اینکه کاپیتان تیم ملی باشد ارتباط خوبی هم با بازیکنان تیم ملی دارد. این را از مسابقات باشگاهی و بازی هایی که برگزار می شود می توان تشخیص داد.راز این موضوع چیست؟

ج:من باید از بازیکنان ممنون باشم و مدیون آنها هستم که من را به عنوان کاپیتان انتخاب کردند.همیشه سعی کردم بیشتر از اینکه بخواهم کاپیتان باشم مثل یک برادر و دوست خوب برای بچه ها باشم. کاپیتانی فقط یک عنوان است و صداقت و روراستی بهترین چیزی است که یک انسان می تواند داشته باشد. سعی کرده ام تا آنجایی که توان داشتم به بازیکنان و دوستانم کمک کنم.همیشه سعی کرده ام به آنها بگویم صداقت نکته کلیدی است که می توان یک مجموعه را همدل کند. حتی اگر اختلاف هم وجود داشته باشد صداقت می‌تواند همدلی به وجود بیاورد.

س: شفاف سوال کنیم، مسعود شجاعی معمولا کم صحبت می کند و کم اتفاق می افتد از کوره در برود ولی ظاهرا مشکلات تیم ملی در این چند وقت به قدری بود که در جریان اردوی قبل مصاحبه ای کردی و پیرامون مسائل مالی صحبت کردی.چرا این اتفاق رخ داد؟

ج:باور کنید اگر در حق خودم اجحاف شده بود یا می خواستم از حق خودم به تنهایی دفاع کنم اصلا این کار را نمی کردم که در نهایت از کوره در بروم.همیشه سعی می کنم در مورد خودم صبور باشم ولی من به عنوان کاپیتان تیم مسئولیت بچه ها در زمین را بر عهده دارم و باید از مطالبات و حق بچه ها دفاع کنم و نمی‌توانم از این اتفاق بگذرم.آنها به من اعتماد کرده اند و به همین دلیل باید بلند بلند فریاد بزنم که همه صدای ما را بشنوند که تیم مشکل دارد و بچه ها مشکلاتی دارند. این بچه ها خیلی زحمت کشیده و می کشند و وظیفه دارند که برای مردم تلاش کنند اما آنها احترام و عزت هم می خواهند.لیاقت این بازیکنان خیلی زیاد است و من مسئول هستم که صدای آنها را به گوش مردم و مسئولان برسانم.

س: چه موانعی را بر سر قهرمانی تیم ملی می‌بینی؟

ج:موانع زیاد است. مشکلات مالی اولین مانع است.من اگر در مورد مشکلات مالی تاکید دارم برای خیلی ها سوء تفاهم نشود.شنیده ام می گویند از دوره های پیش وضعیت مالی و امکانات ما خیلی بهتر بوده است ولی اینگونه نیست. ما پیش از این خیلی مشکلات داشتیم ولی وقتی کسی در بطن کار و با تیم نباشد در جریان خیلی از مسائل هم نیست.همه چیز از دور خوب است ولی ما هیچ وقت اجازه ندادیم پرستیژ تیم پایین بیاید اگر بخواهیم موانع را بشماریم زیاد می شود ولی از مسئولان می خواهم بزرگی کنند و به تیم ملی ایران «تاکید می‌کنم تیم ملی ایران» کمک کنند. اینجا تیم ملی مربی و بازیکن نیست و انتظار داریم مسئولان جلو بیایند و دست یا علی بدهند تا به یک موفقیت بزرگ برسیم.

س:اگر تیم ملی قهرمان شود این تیم می تواند تا سالها به نسل طلایی فوتبال ما تبدیل شود چون اتفاقی که ۴۲ سال نیفتاده را رقم زده اند. با این صحبت هایی که کردی این سوال به وجود می آید که آیا بازیکنان تیم ملی به اهمیت قهرمانی در بازی ها و خواسته مردم پی برده اند؟

ج:البته. شروع کار ما در مسابقات جام جهانی بود و در آنجا نشان دادیم که چه توانایی هایی داریم. ما در آن بازی ها با بدشانسی به دور دوم نرفتیم ولی هیچ کس بازی های خوب و نمایش فوق العاده ما را فراموش نکرده است. نقطه عطف تیم ملی می تواند در جام ملت های آسیا باشد. مطمئن باشید هدف بازیکنان تیم ملی شاد کردن دل مردم است و ان شاالله ما جام را می بریم.

س: به عنوان کاپیتان تیم ملی برای عبور از فضای فعلی چه راهکاری داری؟

ج:برای اتحاد باید چشممان را روی خیلی از مسائل ببندیم. ما، مسئولان و مردم. منظورم این است که نگاهمان باید ملی باشد نه شخصی.این که منِ نوعی با مسعود شجاعی، فلان مربی، فلان مسئول یا هر شخص دیگری مشکل دارم و بخواهم مشکل شخصی ام را وارد تیم ملی کنم این خیانت به مردمی است که فوتبال را دوست دارند. در این برهه باید نگاه همه مردم و مسئولان ‌‌ملی شود چون راه دیگری نداریم.همه باید چشمشان را روی مشکلات شخصی ببندند تا تیم ملی که قرار است از پرچم ایران در میان کشورهای قدرتمند آسیایی دفاع کند چیزی از رقبا کم نداشته باشد.فکر نمی کنم این خواسته چندان زیادی باشد.

س:کی روش بعد از بازی با ونزوئلا عنوان کرد که هیچوقت بازیکنان تیم ملی را اینقدر ناراحت ندیده است. دلیل این اظهار نظر چه بود؟

ج:این ناراحتی طبیعی است. شما وقتی به یک زخم نرسید بعد از چند وقت آن زخم سر باز می کند. قبلا هم گفته ام بازیکنان خیلی با حجب و حیا هستند و هیچوقت نخواسته اند حرفی بزنند. همیشه سعی کردیم مشکلات را داخل خودمان حل کنیم.ما همیشه می گوییم به خاطر تیم ملی این تورنمنت را می گذرانیم یا مثلا این بار حرفی از مشکلات نزنیم ولی فکر می کنم در حال حاضر شرایط اینگونه است که به جای آنکه تصور کنیم کمبود داریم بیشتر به ما بی احترامی می شود و به شخصیت بازیکنان توهین می شود و این غیر قابل تحمل است. ما مشکلاتمان را گفتیم و به بی احترامی ها اعتراض کردیم و شاید به خاطر همین است که این اتفاق بیشتر به چشم آمده است.

س: در فاصله ۳۵ روز تا افتتاحیه بازی ها از وضعیت تیم های دیگر چقدر خبر دارید؟

ج:تیم های مدعی که وضعیتشان برای ما مشخص است.ما همیشه آنها را آنالیز می کنیم و بازی های آنها را دنبال می کنیم. همه می دانند استرالیا، ژاپن و کره تیم های مدعی آسیا هستند ولی ما در صدر این تیم ها هستیم.بعد از این تیم ها امارات، قطر، ازبکستان همیشه دردسرساز هستند و بعضا در بازی های مقدماتی تیم های خوبی داشتند. به نظرم قهرمانی در بین این مربعی که اشاره کردم مشخص می شود.

س: عربستان چطور؟

ج:عربستان هم تیم خوبی است ولی این تیم در تورنمنت ها هیچ وقت خوب نتیجه نگرفته است. مشابه این اتفاق در تورنمنت ها برای ما هم افتاده است ولی ان شاالله این بار بدشانسی ها تمام می شود و مطمئن هستم ما می توانیم نتیجه بگیریم.

نسخه مناسب چاپ