مقاومت دستگاه های دولتی برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری
اجرای برنامه بازآفرینی شهری و احیای بافت فرسوده شهرها قرار بود با کمک دستگاه های دولتی در تأمین زمین مناسب سرعت گیرد ولی با گذشت حدود ۸ ماه از شروع این برنامه تاکنون دستگاه های دولتی حتی یک قطعه زمین معرفی و عرضه نکرده اند.

مهندس هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران دیروز با بیان این مطلب و با اشاره به ضرورت تخصیص منابع دولت در حوزه بهسازی محیطی نظیر معابر، پارک ها، فضای سبز و میادین شهری، گفت: طبق آیین نامه اجرایی مصوبه هیأت دولت، اگر شهرداری به موضوع بهسازی محیطی ورود کند، دولت هم تا ۷۰ درصد هزینه های آن را تامین خواهد کرد؛​ البته در مراکز استان به دلیل منابع قابل توجهی که شهرداری ها دارند، این نسبت تغییر می کند و شهرداری ها می توانند منابع بیشتری را به مواردی از این دست اختصاص دهند.

وی بیان کرد: منابع و تسهیلاتی که دولت اختصاص می دهد به صورت خودکار آورده بخش خصوصی را هم به دنبال خواهد داشت و در نهایت مجموع فرآیندها منتج به ایجاد ۱۱ هزار شغل می شود.

عشایری با اشاره به اینکه امکان تبدیل وام ۵۰ میلیون تومانی بازآفرینی به مبالغ بیشتر وجود ندارد، گفت: زیرا این مبلغ از وجوه اداره شده است که سال به سال باید تکرار شود. به طور مثال اگر در سال جاری ۲۵۰۰ میلیارد تومان دریافت شده باید این رقم به سال سوم انتقال داده شود تا بانک هم بتواند همین مبلغ را وام بدهد.

وی با بیان اینکه نوع تبدیل شدن مبالغ بستگی به صندوق یکم دارد، گفت: در حال حاضر ۶۰۰ هزار نفر ثبت نام کننده و سپرده گذار در صندوق یکم در سطح کشور وجود دارند و موضوع فروش اقساطی می تواند در این صندوق

وارد شود.‌معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: افراد می‌توانند ۱۵ میلیون از ۵۰ میلیون تومان که به عنوان تسهیلات ارائه می شود را به عنوان سپرده در صندوق یکم قرار دهند تا در پایان مراحل ساخت که بازده زمانی دو ساله است، از این صندوق وام دریافت کنند.

وی با اشاره به ارائه پیشنهاد پرداخت وام ۵۰ میلیونی کم بهره به انبوه سازان در شورای معاونان وزیر راه و شهرسازی، گفت: بانک مسکن هم آمادگی خود را برای اعطای این وام اعلام کرده است.

نسخه مناسب چاپ