رحمانی: اولویت دولت، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و نوسازی صنایع است
سرویس شهرستان‌ها: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تکمیل طرح‌های نیمه تمام به ویژه طرح‌های با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد و نوسازی صنایع از اولویت‌های دولت برای امسال و سال آینده است.

رضا رحمانی در همایش ۱۳۵سالگی تاسیس اتاق بازرگانی کاشان افزود: منابع موجود به جای طرح‌های با پیشرفت اندک، باید به طرح‌های قابل بهره‌برداری اختصاص یابد و از سوی دیگر صنایع برای نوسازی در جهت تقویت صادرات، تولید محصولات به روز با قیمت قابل رقابت، مصرف انرژی کمتر و رعایت مسائل زیست محیطی یارانه می‌گیرند.

وی افزود: افزایش ۱۳درصدی صادرات، کاهش ۷ر۱۱درصدی واردات، رشد ۲۰درصدی جواز تاسیس، افزایش ۷ر۶درصدی حمل و نقل جاده‌ای کالاهای داخلی و افزایش میزان مصرف برق صنعتی در امسال نشان می‌دهد که مردم در شرایط موجود نیز همچنان انگیزه دارند و می‌خواهند فعالیت کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: باید بخش خصوصی با جدیت وارد میدان شود و ما نیز با تغییر رویکردها، امور را تسهیل کنیم چرا که همین واحدها در شرایط کنونی توانایی‌های لازم برای تامین نیاز کشور را دارند.

او با اشاره به افزایش نرخ ارز افزود: باید آنسوی ماجرا را هم دید که اکنون بهترین شرایط برای جهش صادرات فراهم شده و در مقابل قاچاق نیز توجیه ناپذیر شده است.

رحمانی با اشاره به تاکید رئیس‌جمهوری مبنی بر تفویض اختیار به استان‌ها اضافه کرد: امروز کشور به تلاش ما بیشتر نیاز دارد و شاخص بهبود کسب و کار نیز به رفتارهای ما بازمی گردد که در این راستا باید رویکردها و دیدگاه‌ها تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه با تفویض اختیار به استان‌ها، مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان کاهش می‌یابد، برتعامل وزارت صنعت، معدن و تجارت با صنعتگران و معدنداران تاکید کرد و گفت: باید دیوار بین این وزراتخانه با صنعتگران کوتاه شود که این مهمترین کار من در این مسئولیت است.‏

کمبود نقدینگی، همکاری نکردن بانک‌ها، اختیار نداشتن اداره صنعت،‌ معدن و تجارت شهرستان و انتقاد از خام‌فروشی مواد از جمله مشکلاتی بود که از سوی برخی صاحبان صنایع مطرح شد.‏

در همایش ۱۳۵سالگی تاسیس اتاق بازرگانی کاشان، از تولید کنندگان و صنعتگران این شهرستان تجلیل شد.‏ وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه دیدار با صاحبان صنایع کاشان گفت: مواد اولیه وارداتی بر اساس اولویت و منابع ارزی در اختیار وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت برای صنایع تأمین می‌شود.

وی تأمین مواد اولیه صنایع را از اولویت‌های نخست این وزارتخانه دانست و گفت: بانک مرکزی وعده داده است ارز مورد نیاز برای واردات این مواد را تامین کند به خصوص صنایع کوچک که در زمینه‌های غذایی، دارویی، و لوازم خانگی و غیره فعالیت دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر اولویت در تولید کالاهای اساسی و تداوم زنجیره تولید تاکید کرد و افزود: در حمایت از واحدهای تولیدی هیچ محدودیتی نیست البته برخی حوزه‌ها نیازمند اصلاح است.

رحمانی گفت: ساختار لازم را در وزارتخانه برای حمایت از مدیران ایجاد خواهم کرد و مواد اولیه تولید شده در داخل نیازمند مدیریت است تا به دست تولید کننده برسد.

وی درخصوص صنعت فرش ماشینی در منطقه کاشان افزود: بالای ۸۰درصد فرش ماشینی کشور در کاشان تولید می‌شود و این هم افزایی و پشتوانه بزرگی برای پیشرفت کشور است.

نسخه مناسب چاپ