رهبران «جی ۲۰» خواستار شفاف سازی عربستان در پرونده قتل «خاشقجی» شدند
سرویس خارجی: مقامات و رهبران شرکت کننده در اجلاس «جی ۲۰ » در «بوینس آیرس» آرژانتین بر لزوم شفاف سازی رژیم سعودی در پرونده قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار منتقد عربستانی و فعال سیاسی میانه رو این کشور که توسط مسئولان «ریاض» در استانبول ترکیه به طرز فجیعی کشته شد، تاکید کردند.

در همین رابطه، رئیس جمهوری فرانسه در سخنانی اظهار داشت: در دیدارش با ولیعهد سعودی به وی تاکید کرده که رهبران و مقامات «گروه ۲۰» خواستار توضیح شفاف عربستان درباره حقایق موجود در پرونده قتل «جمال خاشقجی» هستند.

«امانوئل مکرون» در کنفرانس مطبوعاتی که در حاشیه نشست سران گروه ۲۰در بوینس آیرس برگزار شد، گفت: به «محمد بن سلمان» پیام تندی حامل موضع گیری اروپا و رهبران «جی ۲۰» نسبت به پرونده جمال خاشقجی را انتقال دادم.وی افزود: با جدیت به «بن سلمان» گفتم که ما به دنبال کشف تمامی حقایق در پرونده قتل جمال خاشقجی هستیم و به تحقیقی بین‌المللی و معتبر نیاز داریم.مکرون گفت: امیدواریم که نتایج تحقیقات در سطح بین‌المللی معتبر باشد و همکاری‌هایی برای شفافیت در این پرونده شکل گیرد.رئیس جمهوری فرانسوی در ادامه کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «بن سلمان» مستقیما به اظهارات من پاسخ نداد و تنها به آنها توجه نشان داد.

همزمان،«جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا نیز در سخنانی گفت: در حاشیه اجلاس «جی ۲۰» در آرژانتین با ولیعهد عربستان درباره اختلافات دیپلماتیک میان دو کشور و پرونده‌های یمن و قتل «جمال خاشقجی» گفتگوی شفافی داشته و به «بن سلمان» تاکید کرده که کانادا همواره با قدرت و آشکارا از حقوق بشر دفاع خواهد کرد.این مسئول کانادایی در ادامه گفت: به بن سلمان گفتم که عربستان باید پاسخ‌های بهتری برای سوالات مطرح شده درباره پرونده قتل جمال خاشقجی ارائه دهد.

در همین حال، «اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین گفت: حقایق جنایت قتل «جمال خاشقجی» به دلیل مواضع محکم ترکیه مشخص شد.وی افزود: با فشارهای ترکیه، دولت سعودی که ابتدا آن را انکار و حقایق را مخفی می کرد در نهایت مجبور شد به آن اعتراف کند.وی همچنین بار دیگر از عربستان خواست تا مظنونین قتل جمال خاشقجی را به ترکیه تحویل دهد.رئیس جمهوری ترکیه در حاشیه نشست گروه- ۲۰با نخست‌وزیر ژاپن نیز دیدار کرد.در چنین شرایطی، «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان با «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه در حاشیه نشست گروه ۲۰ دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، دو طرف درباره زمینه‌های مختلف همکاری میان روسیه و عربستان از جمله در زمینه ایجاد تعادل در بازار جهانی نفت به گفتگو پرداختند و در زمینه کاهش تولید نفت توافق کردند.از سویی، همزمان با برگزاری اجلاس سران گروه «جی  ۲۰ » در «بوینس آیرس » آرژانتین، ائتلاف غیررسمی اقتصادی موسوم به «حاکمیت جهانی»، متشکل از ۳۰ کشور کوچک با انتشار بیانیه ای ضمن هشدار در مورد عواقب تداوم جنگ تجاری آمریکا و چین ،خواستار اتخاذ تدابیری برای حمایت از اقتصادهای کوچک در جهان شدند.«کریستین لاگارد»، مدیر عامل صندوق بین المللی پول (IMF) نیز با هشدار نسبت به تبعات تنش های تجاری، از رهبران گروه ۲۰ خواست که به طور فوری تنش های تجاری را کاهش دهند.در چنین شرایطی و در حالی که نشست امسال «گروه ۲۰» تحت الشعاع حضور «بن سلمان» در این نشست و بی توجهی رهبران جهان به وی در واکنش به جنایات او قرار داشت، این اجلاس با بیانیه ای که برخی کشورها بر روی تعدادی از مفاد آن اختلاف داشتند، به کار خود پایان داد. «خورخه فائری» وزیر خارجه آرژانتین در این رابطه گفت : مذاکرات بر سر تغییرات آب و هوایی و موضوعاتی چون تجارت جهانی میان برخی کشورها همچنان ادامه خواهد داشت.

*بحرین

دولت بحرین استعفا کرد. نخست‌وزیر بحرین در پی برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور، استعفای دولت را اعلام کرد. به گفته منابع خبری، «خلیفه بن سلمان آل خلیفه» در نشست فوق‌العاده هیأت وزیران، استعفای دولت را اعلام کرد. وی گفت: استعفانامه دولت را به «حمد بن عیسی آل خلیفه» ارائه کرده است. به موجب ماده ۳۳ قانون اساسی بحرین، پس از برگزاری انتخابات پارلمانی و آغاز دوره جدید پارلمان، بایستی دولت جدیدی تشکیل شود. این در حالی است که اخیرا دور دوم انتخابات پارلمانی بحرین برای تعیین سرنوشت ۳۱ کرسی از مجموع ۴۰ کرسی برگزار شد.

دور نخست انتخابات پارلمانی و شورای شهر بحرین نیز پیشتر و در حالی برگزار شد که معارضان این کشور آن را تحریم کرده و این انتخابات را «کُمدی» خوانده بودند. آنها تأکید کردند که نتایج این انتخابات، از قبل مشخص است.

نسخه مناسب چاپ