پرداخت «بسته حمایتی» بازنشستگان تامین‌اجتماعی تا۱۰ روز آینده
سرپرست سازمان تامین اجتماعی از پرداخت بسته حمایتی به بازنشستگان تامین اجتماعی طی ٨ تا ١٠ روز آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، انوشیران محسنی بندپی در همایش روز جهانی معلولان در جمع خبرنگاران اعلام کرد: بسته حمایتی با متوسط ٢٠٠ هزار تومان به تمام افرادی که حقوق کمتر از ۳میلیون تومان دارند پرداخت می‌شود.

همچنین افرادی که از دریافت بسته جا مانده‌اند و حقوق کمتر از ٣ میلیون تومان دارند می‌توانند به بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) مراجعه کنند.

بندپی با اشاره به این که از چند طریق از اشتغال معلولان حمایت می‌شود، افزود: بعد از ابلاغ قانون حمایت از حقوق معلولان باید ۳درصد از سهمیه استخدامی همه دستگاه‌ها در اختیار معلولان قرار بگیرد. این قانون بعد از ابلاغ از اردیبهشت ماه لازم الاجراست.

وی در ادامه افزود: در صورتی دستگاهی از این قانون سرپیچی کند، قانون مجازات اسلامی با ابزار تعدیل، برکناری و …با آن برخورد خواهد کرد.

بندپی با اشاره به اشتغال حمایت شده از معلولان‌ اظهار داشت: سازمان بهزیستی هزینه‌های آموزش و حرفه آموزی معلولان را پرداخت می‌کند. همچنین سهم بیمه معلولان از سوی این سازمان به کارفرمایان پرداخت می‌شود.

به گفته وی در قانون حمایت از حقوق معلولان بسته تعهدات بیمه‌ای پیش‌بینی شده است که از جمله آن می‌توان به تعهدات بیمه‌ای برای بیماران اوتیسمی اشاره کرد .رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به این که آیین‌نامه‌های اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان تهیه شده است، تصریح کرد: با وجود این که این قانون بعد از تصویب بودجه سال ۹۷تصویب شد با این وجود با همکاری مجلس و دولت حدود ۲۰۰میلیارد تومان برای اجرای این قانون در نظر گرفته و پرداخت شد.

وی با بیان این که باید اذعان کنیم در مورد مناسب سازی معابر هنوز جای کار زیادی داریم توضیح داد: حتی سالن برگزاری این همایش هم مناسب سازی نشده است، اما اولین بند از کنوانسیون حقوق معلولان و همچنین قانون حمایت از حقوق معلولان به مناسب سازی پرداخته و همه دستگاه‌ها مکلف شدند نسبت به مناسب سازی خود اقدام کنند. در ارزیابی جشنواره شهید رجایی‌۲۵ امتیاز برای مناسب سازی در نظر گرفته شده شهرداری و سایر ارگان‌ها باید در این زمینه همکاری کنند.

وی در ادامه در مورد تشکیل پرونده الکترونیکی سنوات بیمه‌ای گفت: تا پایان آذر ، پرونده الکترونیکی بیمه شدگان در مراکز ملکی تامین اجتماعی تشکیل می‌شود.با بیمه سلامت هم تفاهمنامه‌ای منعقد شده بود تا از اطلاعات هم استفاده کنیم و براین اساس هرکس که از دو جا دفترچه داشته باشد حذف می‌شود. پیش نویس این طرح به شورای عالی سلامت رفته است.

نسخه مناسب چاپ