طرح ۲فوریتی مجلس برای اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان
سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس از دستور رئیس مجلس به این مرکز برای تدوین طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان در پی فرمایشات دیروز رهبر معظم انقلاب خبر داد.

کاظم جلالی با بیان این که در پی فرمایشات دیروز رهبر معظم انقلاب در درس خارج فقه در مورد قانون منع به کارگیری بازنشستگان، دکتر لاریجانی ملاحظات معظم له رابرای اصلاح قانون به بنده به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد، افزود: بر این اساس مقرر شد با همکاری جمعی از نمایندگان، کارشناسان، پژوهشگران و معاون قوانین مجلس طرحی را برای اصلاح قانون مطابق با نظر معظم له تدوین و آماده کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با بیان این که از معظم له برای اظهار محبت نسبت به اصل قانون تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم، افزود: ایشان قانون را امری لازم و ضروری برای این که جوانان و نیروهای تازه نفس جدید وارد عرصه مدیریتی کشور شوند دانستند ضمن این که ایشان فرمودند که این قانون باید به طور کامل اجرا شود و نباید معطل بماند و تاکنون هم به خوبی اجرا شده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: بنابراین بررسی نکات و ملاحظاتی که رهبر معظم انقلاب داشتند را هر چه سریعتر در دستور کار گروه کارشناسی قرار می‌دهیم و آن را به مجلس و کمیسیون تخصصی ارائه خواهیم کرد.همچنین نماینده مردم اراک در مجلس از تهیه یک طرح دو فوریتی برای اصلاح ” قانون منع به کارگیری بازنشستگان” مطابق نظر رهبر معظم انقلاب خبر داد.

مهدی مقدسی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: با توجه به فرمایشات دیروز رهبر معظم انقلاب در درس خارج و حمایت ایشان از اصلاحیه جدید قانون منع به کارگیری بازنشستگان بر خود فرض می‌دانیم که از عنایت ایشان تشکر کنیم و امیدواریم بتوانیم اصلاحات لازم را که مورد نظر است، انجام دهیم به نحوی که دایره شمول قانون فراگیر شود و زمینه برای جذب نیروهای جوان، خلاق و نخبه در کشور بیش از گذشته فراهم شود.وی افزود: دیدگاه معظم له این بود که راه برای مدیران جوان بیشتر باز شود. ما این را به فال نیک می‌گیریم و در صدد هستیم یک طرح دو فوریتی آماده کنیم که دامنه شمول قانون را وسیعترکند و شمار افراد زیادی‌تری شامل این قانون شوند ضمن این که استثنائاتی که خودشان اجازه دادند محدودتر شود.

مقدسی تاکید کرد: درباره افرادی که در شرف بازنشستگی قرار دارند، سوابقشان پر شده و سنشان بالاست ولی سوابقشان را به صندوق‌های بیمه نبرده‌اند پیش‌بینی‌هایی خواهیم داشت. همچنین مواردی که استثنا قائل شدیم را با نظر رهبر معظم انقلاب محدودتر می‌کنیم تا نتوانند مجوز بازگشت به کار بگیرند که از آن جمله می‌توان به سازمان صدا و سیما اشاره کرد. همچنین مواردی که افراد بازنشسته سن کمی‌دارند و تعدادشان بسیار کم است را می‌شود از این قانون مستثنی کرد.

نماینده مردم اراک در مجلس در پایان با بیان این که این طرح احتمالا بعد از تعطیلات هفته‌ آینده مجلس مطرح خواهد شد، تاکید کرد: از این که معظم له فضا را برای مدیران جوان، خلاق و مبتکر فراهم می‌کنند به سهم خود تشکر می‌کنیم و امیدواریم دایره شمول قانون بیشتر شود.

لزوم معرفی مسببان انتقال آب کشاورزی به قره‌باغ

شهروز برزگر نماینده مردم سلماس در مجلس ابزار امیدواری کرد که مسببان انتقال آب کشاورزی به قره‌باغ هر چه سریعتر معرفی شوند.

وی از وزیر جهاد کشاورزی خواست در فرآیند کاشت، داشت و برداشت از ‌اکنون به فکر کشاورزان و باغداران سلماسی باشد.

نماینده مردم سلماس در مجلس ستاد احیای دریاچه ارومیه را مخاطب قرار داد و تذکر داد: دستور داده اند بدون مطالعه آب سد زُلا به دریاچه اورمیه رها شود ،در حالی در سال آینده با بحران جدی در شهرستان سلماس روبرو خواهیم شد‌.

در جلسه علنی دیروز همچنین طرح الزام شاغلان حرفه‌های پزشکی به استفاده از دستگاه کارتخوان بانکی اعلام وصول شد.

بنا به این گزارش طرح یک فوریتی اصلاح قانون بودجه سال ۹۷ دیروز در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفت. نمایندگان با تصویب بند‌۶

این طرح تبصره ۱۴ لایحه بودجه را اصلاح و بر اساس آن با اختصاص‌۲۲۰۰‌میلیارد تومان برای حق بیمه رانندگان حمل و نقل عمومی‌درون و برون شهری موافقت کردند.

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال ۹۷شروطی را برای بخشودگی سود تسهیلات در سال جاری مشخص کردند که بر این اساس سقف بخشودگی سود تسهیلات زیر یک میلیارد ریال مشروط بازپرداخت اصل تسهیلات و بخشش جریمه‌های متعلقه ۷۳هزار و ۲۰۰میلیارد ریال تعیین می‌شود.

همچنین نمایندگان با اصلاح قانون بودجه ۹۷، ۱۰هزار میلیارد ریال را برای تسویه بدهی پیمانکاران و تکمیل راه‌های روستایی و عشایری و کمک به تکمیل پروژه‌‌های نیمه تمام بهسازی معابر روستایی اختصاص دادند.

طرح استیضاح وزیر علوم

یک عضو هیات رئیسه مجلس از تحویل طرح استیضاح وزیر علوم به هیات رئیسه مجلس خبر داد و اظهار داشت: بیش از ۶۰نماینده طرح استیضاح وزیر علوم را تقدیم هیات رئیسه کردند.

بهرام پارسایی عضو فراکسیون امید مجلس هم در جمع خبرنگاران از حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه دیروز این فراکسیون خبر داد.وی در جمع خبرنگاران افزود: دکتر نوبخت در این جلسه توضیحاتی را درباره‌ لایحه بودجه

سال ۹۸ و تمهیدات دولت در این لایحه ارائه کرد. نمایندگان هم در این جلسه نقطه نظرات خود را درباره‌ بودجه مطرح و تاکید کردند که باید بودجه مدیریت شود و جمع بندی لازم انجام شود زیرا با توجه به تحریم‌ها و احتمال کاهش درآمدها بودجه نیازمند برنامه ریزی جدی است.

پارسایی تاکید کرد: نوبخت در این جلسه بیان کرد که بین ۱۰ تا ۱۵هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای بسته‌های حمایتی پیش‌بینی شده است.

نسخه مناسب چاپ