افتتاح اندیشکده دانش‌پژوهان جوان با حضور وزیر آموزش و پرورش
 

وزیر آموزش و پرورش: توجه به شناسایی استعدادهای برتر آموزش عمومی را در معرض خطر قرار می‌دهد وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دوره آموزش عمومی دوره شکوفایی استعدادهای برتر در نوجوانان است، گفت: توجه بیش از اندازه به این موضوع نوعی عطش کاذب و ناپایدار ایجاد می‌کند که اهداف آموزش عمومی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

به گزارش فارس، سید محمد بطحایی در مراسم افتتاح اندیشکده دانش‌پژوهان جوان با بیان اینکه یکی از مهمترین موضوعاتی که در آموزش عمومی مطرح است بحث شناسایی و پرروش استعدادهای درخشان است، گفت: به نظر بنده در سال‌های گذشته و تاکنون به تنوع‌بخشیدن مدارس و گروه‌ گروه کردن بچه‌ها در آموزش عمومی بیشتر توجه کرده‌ایم که باید این خطا را کاهش دهیم و تعادل را برقرار کنیم.

بطحایی با ابراز امیدواری از اینکه این اندیشکده در آینده محل شناسایی و پرورش استعدادهای درخشان باشد تاکید کرد: این اندیشکده می‌تواند به عنوان اتاق فکری در پیدا کردن راه حل برای مسائلی که امروز در آموزش و پرورش با آن مواجه هستیم عمل کرده و نسخه تجویز کند.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گفت: اکنون به دلیل رقابت های ناسالم و تبلیغات در صدا و سیما اغلب دانش آموزان به سمت رشته های داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی رفته و رشته های ریاضی و فیزیک کنار گذاشته شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون بخشی از درآمد آموزشگاه های آزاد به آموزش و پرورش داده می شود به همین دلیل آنها مدعی امر آموزش هستند که باید دست آنها را قطع کرد.

وی افزود: سازمان جهانی المپیاد ریاضی، ایران را رتبه یک منطقه و ۴ یا ۵ جهانی و در فیزیک رتبه یک منطقه و ۱۱ جهانی اعلام کرده است اما اکنون تقاضا برای این دو رشته بسیار کم شده که آموزش و پرورش باید در این رابطه تدبیری بیاندیشد.

مخبر دزفولی تصریح کرد:به نظر می‌رسد یکی از راهکارها این باشد که دانشجویان را در دوره کارشناسی نباید به طور مستقیم وارد رشته پزشکی کنیم بلکه باید همه در یک سطح با یکدیگر رقابت کرده و بعد از آن کسانی که توانایی لازم را دارند وارد این رشته ها شوند.

وی عنوان کرد:اکنون صدا و سیما به بهانه کمبود اعتبارات اقدام به تبلیغ های ناصحیح درباره کنکور می کند که نامه ای از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین وزیر آموزش و پرورش در این رابطه به رئیس صدا و سیما ارسال شده و به زودی این موضوع را در شورا مطرح خواهیم کرد.

نسخه مناسب چاپ