بررسی توسعه همکاری های مخابراتی ایران ،جمهوری آذربایجان،ترکیه و روسیه
نشست چهارجانبه وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، ترکیه و روسیه دیروز در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی «باکو تل – ۲۰۱۸» برگزار شد.

به گزارش ایرنا، محمد جواد آذری جهرمی، رامین قلی‌زاده، محمد جاهد تورهان و کنستانتین ناسکف به ترتیب وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، جمهوری آذربایجان، ترکیه و روسیه در این نشست راهکارهای توسعه همکاری چهار جانبه در حوزه های ارتباطات و مخابرات را بررسی کردند.

در این نشست همکاری چهار کشور در زمینه توسعه اکو سیستم های استارتاپ ، تبادل اطلاعات و تجربه در راستای طراحی و مدیریت پارک های تکنولوژی، ترویج استارتاپ و واحدهای مشترک، همکاری در حوزه خدمات ماهواره ای، مبادله آموزش و دانش در این راستا، خدمات ماهواره ای با محوریت تجارت، همکاری در حوزه امنیت سایبری و سازماندهی آموزش های مشترک سایبری بررسی شد .

همکاری در حوزه خدمات پستی، استفاده از امکانات حمل و نقل و ترانزیتی، مبادله تجربه در زمینه خدمات پستی نوین و همکاری در زمینه توسعه شبکه‌های فیبرنوری بین‌المللی از جمله موضوعات مورد بحث این دیدار چهار جانبه بود.

بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ارتباطات و نوآوری‌های حوزه ICTو همایش جانبی آن از تاریخ ۱۳ لغایت ۱۶ آذر در باکو برپا است و ?? شرکت ایرانی هم در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

مهندس آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درحاشیه بازدید از این نمایشگاه به خبرنگاران گفت: ایده ای که ما دنبال می کنیم ایجاد بازار منطقه ای بزرگتر با هدف توسعه فناوری اطلاعات و تقویت کسب و کارهای نوپا در منطقه با تکیه بر ظرفیت جوانان است .

وی افزود: بر اساس این ایده طی شش تا هفت ماه گذشته مذاکرات فشرده ای با همتایان خود در اجلاس‌های مختلف منطقه ای شامل اجلاس عشق آباد و اجلاس آی تی یو در دوبی داشتیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در نشست چهارجانبه باکو سه دستور کار مشخص داریم که در مورد آنها با وزیران ارتباطات کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه و ترکیه مذاکره خواهیم کرد و امیدواریم به یک جمع بندی و توافق برسیم .

وی با اشاره به کمک و حمایت دولت برای حضور شرکت های نوپای ایرانی در نمایشگاه های بین المللی، افزود: شرکت های ایرانی بدنبال کسب سهم خود از بازار منطقه ای هستند و با ارائه دستاوردهای خود در این نمایشگاه این هدف را دنبال می کنند.

این عضو کابینه دولت افزود: بخش فضایی ایران در تعامل نزدیک با بخش فضایی جمهوری آذربایجان است و در این نمایشگاه هم دستاوردهای حوزه فضایی کشورمان را عرضه کرده ایم .

وی افزود: ماهواره پیام امیرکبیر که اخیرا آماده پرتاب شده است، در این نمایشگاه معرفی شده و مجموعه دانشگاه امیرکبیر در این نمایشگاه حضور فعال دارند و دستاوردهای خود را عرضه کرده اند.

آذری جهرمی افزود: یکی از موضوعاتی که در این سفر پیگیری می کنیم تبادل تجربیات با دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان و تولید مشترک ماهواره های سنجشی است .

وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه در توسعه صادرات ایران و تعامل منطقه ای نقش موثری دارد و شرکت های ایرانی حضور پررنگی در باکو تل دارند، گفت: حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از حوزه های قابل توجه در توسعه روابط اقتصادی دو کشور و افزایش سطح تعاملات تجاری است.

نسخه مناسب چاپ