سالانه ۹۰ هزار نفر از خدمت سربازی معاف می‌شوند
سرویس خبر: جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: سالانه ۹۰ هزار نفر در بخش‌های پزشکی، کفالت و موارد خاص از انجام خدمت سربازی معاف می شوند.

سردار ابراهیم کریمی درباره این که آیا شرایط معافیت با توجه به بروز بیماری‌های نوپدید جسمی و روانی تغییر کرده است افزود: شرایط معافیت هیچ‌گونه تغییری نکرده است و در قانون فعلی همه این موارد پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: در قانون معافیت، بیماری‌ها دسته بندی شده است، چنانچه بیماری باشد، که در قانون ذکر نشده باشد در زمره سایر بیماری‌هایی قرار می گیرد که در قانون به عنوان سایر آمده است.

جانشین نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: معافیت‌ها در سه بخش پزشکی، کفالت و موارد خاص انجام می شود، موارد خاص نیز شامل مواردی است که معافیت مربوط به ماده ۴۴ یا پزشکی نمی‌گنجد .

او درباره این که عده ای از جوانان برای نرفتن به سربازی دست به کارهایی می زنند که به آسیب‌هایی به جسم خودشان منجر می شود، آیا چنین اقداماتی در کمیسیون پزشکی قابل تشخیص است؟ گفت: شرایط فعلی مثل گذشته نیست که برخی اقدامات جوانان تشخیص داده نشود که فلان بیماری یا عارضه به خودی خود در فرد وجود داشته یا خودش سبب به وجود آمدن آن عارضه شده است، به عنوان مثال مثل گذشته فقط چاق بودن افراد دلیلی بر معافیت وی از سربازی نمی‌شود.

وی اضافه کرد: زمانی در قانون معافیت چاقی یا لاغری مفرط افراد به معافیت آنها منجر می‌شد اما اکنون باید چاقی یا لاغری مفرط افراد به دلیل بیماری باشد در غیر این صورت فرد معاف نمی‌شود.

کریمی اضافه کرد: البته اکنون معافیت از سربازی شامل حال همه افرادی که دچار چاقی یا لاغری مفرط به دلیل بیماری هستند نیز نمی‌شود، برخی معافیت دائم و برخی معافیت از رزم می‌گیرند.

وی ادامه داد: اگر فردی کاری انجام دهد که نمره چشمش بالاتر برود با تجهیزات پزشکی می‌توان تشخیص داد که عامل افزایش نمره چشم، خودش بوده یا از ابتدا دچار این عارضه بوده است.

او در مورد معافیت آن دسته از افرادی که دچار بیماری‌های روحی و روانی هستند، گفت: بر اساس قانون هر فردی که به سن ۱۸سالگی تمام برسد باید خود را برای انجام دوره خدمت سربازی معرفی کند، در ابتدا یک پزشک غربالگری یا معاینه اولیه از افراد را انجام می‌دهد در صورتی که خود فرد هیچ ادعا و خوداظهاری از بیماری پنهان نداشته باشد، این فرد به سربازی می‌رود. در این مرحله وظیفه پزشک این است که با فرد مصاحبه، بیماری غیر مشهود را از او سؤال کند.

وی ادامه داد: همه بیماری‌ها به صورت بالینی تشخیص داده نمی‌شود، بخشی از بیماری اعصاب و روان برخی از افراد تشخیص داده می‌شود اما برخی تشخیص داده نمی‌شود به عنوان مثال فردی که دچار بیماری دوشخصیتی است، ممکن است پزشک در معرض شخصیت خوب او قرار گرفته باشد، اما زمانی که خودش می گوید سرطان یا بیماری روانی دارد یا بیماری که قابل دیدن از طریق ظاهر نیست، وی برای معاینات تخصصی‌تر به بیمارستان‌های تخصصی نیروهای مسلح معرفی می شود و در صورتی که بیماری روانی داشته باشد تحت نظر مشاوره و روانپزشکان قرار می گیرد.

کریمی اضافه کرد: نوع بیماری و میزان بیماری فرد نیز در کمیسیون یا شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه نیز بر اساس قانون تطبیق و بررسی می‌شود که در صورت لازم فرد معافیت دائم یا موقت می‌گیرد و اگر در حدی باشد که می‌تواند دوران سربازی را سپری کند، معاف از رزم می‌شود.

نسخه مناسب چاپ