رهبر معظم انقلاب در پیامی به اجلاس سراسری نماز توصیه کردند
ترویج نماز با شیوه‌های اثرگذار
آموزش و پرورش می‌تواند در این عرصه از اثرگذارترین‌ها باشد
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی‌به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز، این اجلاس سالانه را نشانه‌ حق‌گزاری در برابر فریضه نماز خواندند و درباره اهمیت نماز افزودند: نماز آنجا که با خشوع و حضور گزارده شود جامعه را به صلاح و سداد در زبان و عمل می‌کشاند و اعتلا می‌بخشد.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی‌به این اجلاس که صبح دیروز در استان سمنان برگزار شد و آیت‌الله شاهچراغی نماینده ولی‌فقیه در سمنان، آن را قرائت کرد به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

اجلاس سالانه‌ی نماز از سوئی نشانه‌ی حق‌گزاری در برابر فریضه‌ئی است که می‌تواند بر همه‌ی اعمال و فرایض دیگر، روح بدمد و آنها را کارآمد کند: «إن قُبِلَت قُبِلَ ماسِواها» و از سوی دیگر خدمت بزرگی است به آنان که حقِّ این هدیه‌ی الهی را ندانسته و در آن سهل‌انگاری می‌کنند.

نماز آنگاه که با خشوع و حضور گزارده شود جامعه را به صلاح و سداد در زبان و عمل می‌کشاند و اعتلاء می‌بخشد.

بخش مهمی‌از گرفتاری‌ها و آلودگیهای ما براثر نپرداختن به این حقیقت هشدار دهنده است. از این رو ترویج نماز با همه‌ی شیوه‌های اثرگذار، در شمار وظایف بزرگی است که همه باید بدان اهتمام ورزیم و شما دست‌اندرکاران این اجلاس بویژه عالم مجاهد جناب حجةالاسلام آقای قرائتی بحمدالله در این راه از توفیق الهی بهره‌مند شده‌اید.

آموزش و پرورش می‌تواند در این عرصه از اثرگذارترین‌ها باشد.

مدارس را مزین کنید به نمازخوانی نوجوانان؛ این برترین تضمین برای سلامتی آینده‌ی جامعه است .

والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

سیدعلی خامنه‌ای

۱۳آذر ۱۳۹۷

رئیس‌جمهوری: تعهد اخلاقی ضرورت فعالیت سالم اقتصادی است

رئیس جمهوری، نماز را وسیله هدایت و ذکر رحمانیت خداوند دانست و تاکید کرد: نماز، صورت دین و نماز جماعت، مظهر و نمایش دین و قدرت اسلام است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی صبح دیروز در بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز که با عنوان «شیوه‌ها و مهارت‌های دعوت به نماز» در دانشگاه سمنان برگزار شد، با بیان این که این اجلاس به عطر بالاترین عمل یک مؤمن و مسلمان یعنی نماز معطر است، افزود: شاید بشود همه دین را در دو کلمه پرستش و نیایش خلاصه کرد. پرستش جوهر اسلام و باطن و حقیقت دین و نیایش صورت زیبای آن پرستش است.رئیس جمهوری با تاکید بر این که نماز، یک عبادت صرف یا یک فرع دین مثل سایر فروع نیست، بلکه نماز تمامی‌چهره اسلام است”، اظهارداشت: نماز صورت اسلام است.

ایمان به خدا، اعتقاد به حق و عمل به دستورات الهی جوهر دین است، اما نماز پرچم دین به شمار می‌رود و همانگونه که کشورهای جهان با پرچمشان شناخته می‌شوند، دین بدون نماز قابل شناخته شدن نیست.

روحانی با تجلیل از تلاش‌ها و خدمات ارزنده حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی در ستاد اقامه نماز و در ترویج فرهنگ نماز در کشور، گفت: وی با بیان شیوا و ساده خود گاهی مسائل بسیار سنگین عقیدتی را برای مردم بیان می‌کنند و این توفیقی است که خداوند نصیب ایشان کرده است.

رئیس جمهوری همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت‌الله دکتر بهشتی، گفت: شهید بهشتی در مسیر ساختن انسان‌های ارزشمند و مدیر در کشور زحمت فراوانی کشید و جزو شخصیت‌هایی بود که جای او برای همیشه تاریخ خالی خواهد ماند. او مدیر انسان‌شناسی بود که معنای مدیریت را می‌دانست و در این راه وقت می‌گذاشت و سرمایه‌گذاری می‌کرد. رئیس جمهوری در ادامه با بیان این که از دینی که پیروان آن در ۲۴ ساعت شبانه‌روز بارها خداوند را با رحمت و رحمانیتش یاد می‌کنند، خشونت، بداخلاقی و تهمت بیرون نمی‌آید، اظهار داشت: اگر اخلاق ما با نماز تناسب ندارد، مطمئناً در جایی مشکل داریم و باید آن را رفع کنیم.روحانی با بیان این که افرادی مانند بازرگان و دکتر سحابی که در اروپا درس خوانده بودند، وقتی به کشور آمدند به واسطه مذهبی بودن احساس کردند که باید نماز ظهور و بروز پیدا کند، افزود: اینها انسان‌های متدینی بودند که بعضاً نماز شبشان ترک نمی‌شد و در دانشگاه تهران با وجود اینکه مسجد وجود داشت در دانشکده فنی نمازخانه درست کردند تا افراد بتوانند نماز اول وقت را بجا آورند .رئیس جمهوری با اشاره به ضرورت اعتماد به حق و حسن ظن به خداوند افزود: اگر به حق متصل شویم قطعاً از مشکلات عبور خواهیم کرد.

روحانی با بیان این که ابزار شدن نماز برای گزینش ، استخدام و پست، تاسف آور است چرا که نماز نشانه عظمت انسان است، اظهار داشت: ناراحتم از این که در گزینش‌ها سئوالاتی از جوانان می‌کنند که گاهی آنها را مجبور به دورویی خواهد کرد و این در حالی است که دین ما این گونه نیست و شکل دیگری آن را معرفی کردیم.

رئیس جمهوری با تأکید بر این که آموزش و پرورش بزرگترین وظیفه را در ترویج نماز بر عهده دارد، اظهار داشت: گاهی در جلسات فرهنگی بیان می‌کنم که به جای صرف هزینه‌های مختلف در بخش‌های گوناگون باید همه این هزینه‌ها را در دبستان انجام دهیم چرا که در دبستان شاکله و شخصیت‌ها ساخته می‌شود. روحانی با بیان این که باید بررسی کنیم چگونه دانش‌آموزان را به نماز ترغیب و تشویق کنیم، افزود: اساس دین بر مبنای انتخاب است و این در حالی است که هیچ کاری با استفاده از زور درست هدایت نمی‌شود.

بنا به این گزارش پیش از سخنان رئیس جمهوری، پیام رهبر معظم انقلاب به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز توسط آیت‌الله شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان سمنان قرائت شد.رئیس جمهوری همچنین در این مراسم از ۱۵فرد و دستگاه برگزیده در بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز تجلیل کرد.

تعهد اخلاقی،ضرورت فعالیت سالم اقتصادی است

رئیس جمهوری همچنین در جریان سفر به سمنان در جلسه توسعه و برگزیدگان استان حضور یافت .

وی دراین جلسه ،امید به آینده را مهمترین نیاز کشور دانست و با تاکید بر این که در شرایط فعلی، همه باید برای حل مشکلات دست به دست یکدیگر دهیم، اظهارداشت: مردم ایران استقلال خود را در برابر سختی نخواهند فروخت.

وی با بیان این که تعهد اخلاقی،ضرورت فعالیت سالم اقتصادی است، افزود: اقتصاد بدون فعالیت سالم بانکها نمی‌چرخد و همه بانکها باید برای حل مشکلات اقتصادی دولت را یاری کنند.

روحانی با انتقاد از این که برخی فقط نیمه خالی لیوان را می‌بینند ، گفت: درست است که مشکلات داریم و کشور در شرایط تحریم قرار دارد و ابرقدرتی مانند آمریکا و رژیم منحوسی مانند رژیم صهیونیستی در حال توطئه و مبارزه با ملت ایران هستند و برخی از کشورهایی که دولت‌های آنها نام اسلامی‌دارد و مردم آنها مردمی‌خوب و مسلمان هستند، علیه کشور ما توطئه می‌کنند؛ بنابراین شرایط ما عادی نیست، اما در این شرایط همه باید دست به دست هم بدهیم و در مسیر توسعه کشور تلاش کنیم.

رئیس جمهوری اظهار داشت: ‌در شرایطی که در آغاز سال با توطئه آمریکا مواجه بودیم در فروردین‌ماه در جلسه‌ مهم اقتصادی که تمامی ‌اقتصاددانان دولت و بسیاری از مشاوران و معاونان وزرای اقتصادی حضور داشتند، تصمیمی‌را به اتفاق آراء اتخاذ کردیم که بر مبنای آن همه اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی معتقد بودند که ارز باید در کشور تک نرخی شود و اعلام کردند که باید قیمت ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کنیم.رئیس جمهوری افزود: در آن جلسه همه به اتفاق گفتند که اگر قیمت ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کنیم، همه نیازمندی کشور از لحاظ واردات و سرمایه‌گذاری به طور کامل تأمین خواهیم کرد به شرط آنکه کسانی که این ارز را دریافت می‌کنند، براساس اعلام خود دقیق و درست عمل کنند.

روحانی با بیان این که نسبت به این تصمیم تردید داشتم به خاطر این بود که آیا در عمل این طرح موفق می‌شود یا برخی از آن سوء استفاده خواهند کرد، افزود: پس از اخذ این تصمیم به همه مسئولان و اقتصاددانان گفتم «تصمیم امشب ما اکل میته است» چرا که شرایط این الزام را به وجود آورده که تصمیم به تک نرخی کردن ارز بگیریم.اگر همه مردم همراهی می‌کردند، حتماً می‌توانستیم آن تصمیم را به خوبی به اجرا برسانیم و اکنون هم اگر همه مردم همراهی کنند و ‌نرخ واحد‌ی

‌برای ارز تعیین کنیم، می‌توان نیازمندی کشور را تأمین کرد، اما متأسفانه هنگام اجرا متوجه شدیم برخی از کسانی که به عنوان واردکننده و سرمایه‌گذار از بانک مرکزی ارز دریافت کردند، نصف آن و گاهی بیشتر از آن پول را در بازار فروختند و شروع به ایجاد فساد کردند.روحانی با بیان این که بعضی از دوستان همواره به ما می‌گویند که چرا همه مسائلی که برای دولت اتفاق می‌افتد را برای مردم بازگو نمی‌کنید، تاکید کرد:‌ معتقدم که اگر گفتن مسائل مفید به حال مردم، آینده و وحدت کشور نباشد سودی ندارد و کار ما سخت‌تر خواهد شد و این در حالی است که همه ما آمده‌ایم تا دست به دست هم داده و کشور را اداره کنیم. و‌ی در ادامه با بیان این که گفته می‌شود چرا از کسی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته است ما به التفاوت دریافت می‌شود، افزود: این افراد ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت و جنسی را وارد کردند و در بازار آن را بر مبنای ارز ۸ هزار تومان یا بیشتر به مردم می‌فروشند و اگر دولت ما به التفاوت دریافت نکند به معنای آن است که آن واردکننده از یک رانت بزرگ در یک مقطع تاریخی استفاده کرده است.

رئیس جمهوری اظهار داشت: مردم ما مردمی‌شریف و متدین هستند، اما متأسفانه افرادی هستند که همه اصول اخلاقی و دینی را مراعات نمی‌کنند.

روحانی با بیان این که دولت مطمئناً بی‌عیب و نقص نیست، اما کمک آنهایی که باید به دولت کمک کنند هم به اندازه کافی نیست، تاکید کرد: دولت به تنهایی قادر نیست مسائل و مشکلات مالی را رفع کند و همه بانک‌ها اعم از دولتی، خصوصی و خصولتی و نهادی، باید دولت را یاری و همراهی کنند و اموال و بنگاه‌ها و شرکت‌های خود را بفروشند.

رئیس جمهوری با بیان این که دولت در یک شرایط عادی تعامل سازنده‌ای را با دنیا برقرار کرد که به واسطه آن سرمایه‌گذاران بسیاری وارد کشور شدند، اظهار داشت: البته آن زمانی که سرمایه‌گذاران به کشور می‌آمدند کسی آنها را نمی‌دید، اما امروز که دارند می‌روند تک تک آنها را می‌بینند و ریز آمار و ارقام آنها را در سایت‌ها، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های خود منتشر می‌کنند.

روحانی با بیان این که دولت شرایطی را در کشور ایجاد کرد که به واسطه آن سرمایه‌گذاری، کشتیرانی، نقل و انتقال و ارتباطات تجاری تسهیل شد، افزود: با تلاش دولت ایران رو به عظمت بود و دشمنان ملت ایران بسیار ناراحت و عصبانی بودند. دولت، تعامل و برجام را به اجرا رسانده بود، اما عده‌ای در داخل همواره به ما می‌گفتند که چرا این کار را انجام داده‌اید و ما همواره سکوت می‌کردیم و این در حالی بود که دشمنان ملت ایران در خارج از کشور نمی‌توانستند عظمت ملت و قرار گرفتن کشور در مسیر توسعه را تحمل کنند.

رئیس جمهوری با بیان این که امروز علامت‌هایی از عقب‌نشینی دشمنان ملت ایران در دنیا نمایان است، افزود: در ملاقات با مسئولان همه کشورهایی که با آمریکایی‌ها نزدیک بودند، آنها به ما می‌گفتند که کاخ سفید،‌ گفته است که با چند ماه فشار اقتصادی علیه ایران کار آنها تمام است و این کشور به هم خواهد ریخت و من به همه آنها گفتم که کاخ سفید ۱۰۰ درصد در اشتباه است و اگر شما هم در این فکر هستید باید بدانید که این ملت و مردم ممکن است که دچار سختی و مشکل باشند، اما به جز استقلال و عزت خود را نخواهند فروخت.

روحانی تاکید کرد: در ۵ سال گذشته زنجیره فولاد کشور رشد بسیار خوبی داشته است به گونه‌ای که از ۱۲۰ میلیون تن به ۲۰۵ میلیون تن رسیده است؛ چگونه است که این خدمات دیده نمی‌شود ؟

رئیس جمهوری گفت: براساس گفته وزیر نیرو در دولت دوازدهم ۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خواهد شد و این کار بزرگی است که در حال انجام است .

روحانی افزود: متوقع بودن نسبت به دولت حق مردم است، چرا که خادم است و وظیفه دارد به مردم خدمت کند، اما باید همدیگر را یاری کنیم.

پیش از سخنان رئیس جمهوری شماری از منتخبان و فرهیختگان استان سمنان دیدگاه‌ خود را درباره مسائل گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی استان

بیان کردند.

اهدای پرنده صلح و دوستی به دکتر روحانی

کودکان صلح در بدو ورود دکتر روحانی به محل برگزاری جلسه ، ضمن استقبال از رئیس جمهوری پرنده صلح را به وی اهدا کردند.روحانی هم در این جلسه دستور افتتاح ۲۴عنوان پروژه و آغاز عملیات اجرایی ۲۲طرح جدید را در حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی،‌ میراث فرهنگی و گردشگری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، انرژی و نیرو صادر کرد.در این مراسم احکام بازنشستگی سه نفر از روستاییان هم از سوی روحانی به آنان اهدا شد.همچنین در این جلسه ۷تفاهمنامه همکاری بین بانک‌های عامل کشور و استانداری سمنان برای انجام پروژه‌های سرمایه‌گذاری در استان، در حضور روحانی به امضاء رسید.

رئیس جمهوری در جمع مردم سرخه

رئیس جمهوری در جمع پرشور مردم در حسینیه شهدای سرخه با بیان این که استان سمنان و سرخه، مهد انقلاب بوده و امروز هم انقلابی است، تاکید کرد: وعده دولت و وزارت نیرو به مردم سرخه، آب شرب سالم و پایدار در تابستان ۹۹است .

روحانی ، توسعه زیرساختهای گردشگری استان سمنان و سرخه را ضروری خواند و اظهار داشت: سرزمین پر برکت سرخه پرورشگاه انسانهای عالم، عارف و مجاهد همچون

آیت‌الله فیض و حجت‌الاسلام و‌المسلمین نطنزی است .

رئیس جمهوری تاکید کرد: هر چند همه استان‌ها و همه ایران انقلابی بوده‌اند، اما این واقعیت است که انقلاب در ایران از این سرزمین شروع شد. مردم سرخه معروف به ایمان بودند و یکپارچه پای انقلاب بوده‌اند و امروز هم هستند.

روحانی با بیان اینکه در برابر مهر و محبت مردم و جوانان ولایتمدار زادگاهم، خاضع هستم، افزود: در این منطقه افراد انقلابی بودند که ده‌ها نوبت دستگیر شدند و به زندان رفتند، اما ایستادگی و برای پیروزی انقلاب مقاومت کردند.وی که سخنانش با تشویق پی درپی مردم حاضر در محل سخنرانی همراه بود، گفت : هر لحظه به وطن و دیارم عشق ورزیده ام و در برابر لطف و محبت شما کلمه‌ای ندارم.

رئیس جمهوری همچنین تاکید کرد: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به شما قول خواهند داد که یک مرکز و مجتمع فرهنگی تا پایان دولت دوازدهم در سرخه افتتاح شود .در دیدار رئیس جمهوری با مردم سرخه شماری از همکلاسی‌های دوران کودکی دکتر روحانی در جمع مردم حضور داشتند که یک به یک به رئیس جمهوری معرفی و روحانی با آنها دیدار و خاطرات گذشته را زنده کرد.

نشست شورای اداری استان سمنان

رئیس جمهوری در نشست شورای اداری استان سمنان در قالب سفر کاروان تدبیر و امید، گفت: دشمنان نظام اسلامی‌ناچارند در برابر ملت یکپارچه ایران سر فرودبیاورند.

روحانی افزود: دشمنان ایران اسلامی‌عصبی و عصبانی‌اند

‌و نمی‌توانند عزت ایران را تحمل کنند.

وی با اشاره به اینکه دشمنان ایران در افغانستان، عراق، سوریه و لبنان به اهداف خود نرسیدند و در یمن به قوه الهی به اهدافشان نمی‌رسند، گفت: دشمنان این سرشکستگی‌های بزرگ را در منطقه دارند.

رئیس جمهوری تاکید کرد: سخت است برای ابرقدرتی مانند آمریکا با این میزان قدرت و لابی جهانی که حریف عالم فرهیخته و مجاهدی چون رهبر انقلاب نمی‌شود. روحانی گفت: در زمینه آب، برق و انرژی، ایران جزوارزانترین کشورهای دنیاست. کجای دنیا قیمت بنزین هزار تومان است؟وی افزود: قیمت انرژی در کشورهای همسایه ما از جمله عربستان سعودی چند برابر ایران است. رئیس جمهوری ادامه داد: آموزش در کشور ما ارزانتر از همه جای دنیاست، بهداشت و درمان همین طور. نباید عده‌ای فقط به مشکلات کشور توجه کنند و این نقاط قوت را نبینند .

رئیس جمهوری افزود: به طور حتم ایران از اروپا و دیگر کشورهای خاورمیانه امن تر است و نیروهای نظامی، انتظامی‌و امنیتی ایران تمام تلاش خود را در این زمینه به کار گرفته اند.

رئیس جمهوری با اشاره به این که هدف اصلی دولت کم کردن فشار از اقشار آسیب پذیر است، گفت: وظیفه داریم هر روز برای رفع مشکل‌های مردم و بالا بردن سطح معیشت آنان تلاش کنیم.

نسخه مناسب چاپ