سود ۱۲۰۰ میلیارد تومانی صنعت بیمه در سال ۹۶
 

رئیس کل بیمه مرکزی از سود حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومانی صنعت بیمه در سال ۹۶ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه بیمه در سال های اخیر رشد مناسبی داشته است، افزود: پارسال ۳۴ هزار میلیارد تومان حق بیمه صادر شد که ۲۱ درصد در مقایسه با سال ۹۵ افزایش دارد.

وی با اشاره به اینکه از ۳۲ شرکت بیمه فقط چهار شرکت زیان ده هستند،گفت: برخی شرکت های بیمه برای رقابت ،نرخ شکنی می کنند که موجب رقابت ناسالم می‌شود و در نتیجه حق بیمه کاهش می یابد و شرکت های بیمه در پرداخت هزینه ها دچار مشکل می شوند.رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بر این اساس بیمه مرکزی محدودیت هایی را در خصوص تخفیف نرخ بیمه برای شرکت‌ها در نظر گرفته است؛ از جمله شرکت های بیمه در مورد بیمه شخص ثالث فقط می توانند ۵ر۲ درصد تخفیف بدهند.

وی با اشاره به اینکه در بیمه مرکزی بر شرکت های بیمه نظارت جامع وجود دارد و کمیته‌های صیانت برای شرکت هایی که زیان ده هستند یا ممکن است در آینده زیان ده شوند، رتبه تعیین می‌کنند، گفت: بیمه مرکزی حتی یک شرکت را که توان حل مشکلاتش را نداشت با تشکیل شورای عالی بیمه از فعالیت معلق کرد تا مشکلاتش را حل کند.

نامبرده افزود: شرکت های بیمه ای که آیین نامه های بیمه مرکزی را رعایت نمی کنند نمره منفی می گیرند و به شرکت هایی که این آیین نامه ها را رعایت می‌کنند، نمره مثبت داده می شود.

وی با بیان اینکه توانگری شرکت های بیمه به وسیله عدد اعلام می شود و هر چه این عدد بزرگتر باشد، نشان دهنده ضعف توان شرکت بیمه است، گفت: اکنون از کل شرکت های بیمه، هشت شرکت توانگری «۲» و یک شرکت توانگری «۴» و بقیه شرکت‌ها توانگری «۱» دارند.

سلیمانی با بیان اینکه سهامداران سرمایه شرکت های بیمه را تأمین می کنند، افزود: تقریباً بیشتر شرکت‌های بیمه توانسته‌اند سرمایه خود را افزایش دهند اما دو شرکت مشکل دارند و این مسئله به سهامداران آنها اعلام شده است البته وضع این دو شرکت در شورای عالی بیمه بررسی می‌شود و اگر نتوانند مشکلاتشان را حل کنند، احتمال دارد فعالیت آنها تعلیق شود.وی با اظهاراینکه از کل شرکت های بیمه فقط بیمه مرکزی و شرکت بیمه ایران دولتی هستند، گفت: روابط در انتخاب مسئولان شرکت های بیمه خصوصی به بیمه مرکزی ارتباطی ندارد و ما در آن دخالت نمی کنیم.

رئیس کل بیمه مرکزی با تاکید بر اینکه در حالی که حق بیمه شخص ثالث به طور میانگین ۵۶۰ هزار تومان است اما ضریب خسارت در این بخش بالا هست، گفت: پرداخت هزینه های بیمه درمانی در هفت ماهه نخست امسال ۶۰ درصد در مقایسه با پارسال افزایش یافته است البته در بخش هایی مانند بیمه آتش سوزی مشکلی نداریم.

وی در ادامه معافیت مالیات بر ارزش افزوده بیمه را موجب کاهش ۲۹ درصدی حق بیمه دانست و با بیان اینکه ضریب نفوذ بیمه ای در کشور ۲ر۳ درصد است، افزود: به بیمه ها اجازه داده‌ایم با حق بیمه هایی مانند بیمه زندگی در سرمایه گذاری ها وارد شوند اما حق بنگاه داری ندارند و اجازه نمی دهیم در صنعت بیمه بنگاه داری شود.

سلیمانی همچنین اظهار داشت: همه نفتکش ها، کشتی ها و حمل و نقل هوایی کشور زیر پوشش بیمه های داخلی هستند.

نقش اطلاع رسانی به موقع در صنعت بیمه

خبر دیگری حاکیست: مدیر‌عامل بیمه ایران در بیست و دومین جلسه شورای اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اطلاع رسانی به موقع در پیشگیری از وقوع مشکلات در حوزه های اقتصادی و بویژه در بیمه ها تاکید کرد.به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، پورکیانی اظهار داشت: طی ماههای گذشته شرکت های بیمه و به طور خاص بیمه ایران با مشکلات مختلفی مواجه شدند که یکی از آنها در حوزه اطلاع رسانی بود.

وی تصریح کرد: مشکلات نقدینگی، پورتفوهای زیان ده و اجرای قانون خدمات کشوری در زمینه تغییر ساختار بیمه ایران از جمله مواردی بود که می توانست شرکت های بیمه را با مشکل مواجه کند که در تعامل نزدیک با مرکز اطلاع رسانی وزارت اقتصاد و تهیه پیوست رسانه ای و مدیریت آن توانستیم با موفقیت از این مقاطع عبور کنیم.

مدیر عامل بیمه ایران افزود: با تغییر سیاست های فروش اعتباری و دفع پورتفوهای زیان ده، توانستیم مشکلات مربوط به اعتبارات را با کمترین حاشیه پشت سر بگذاریم.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف صنعت بیمه، سرمایه گذاری است، گفت: در شرکت سهامی بیمه ایران موفق شدیم ضریب خسارت را از ۷۵ درصد به ۶۰ درصد کاهش دهیم. در سایر شاخص ها هم علاوه بر کاهش ۲۸ درصدی بدهی ها، شاهد افزایش سهم بیمه ایران در رشته های مختلفی بودیم که این موفقیت‌ها نتیجه همدلی میان کارکنان و مدیریت و همچنین اقبال عمومی نسبت به این شرکت است.

پورکیانی یکی دیگر از وظایف شرکت های بیمه را تقسیم ریسک بیان کرد و گفت: نمونه بارز این اقدام، پرداخت خسارت ۹۴ میلیون یورویی به پتروشیمی بوعلی است که با تقسیم ریسک توانستیم بار مالی آنرا با سایر شرکت های بیمه توزیع کنیم.

نسخه مناسب چاپ