فعالیت‌های ۱۳۰۷ واحد صنعتی راکد در کشور احیا شده است
اراک- خبرنگار اطلاعات: فعالیت‌های یکهزار و ۳۰۷ بنگاه اقتصادی تعطیل یا راکد شده کشور، امسال با ۱۸ هزار و ۹۲۷ اشتغال احیا شده است.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در اراک افزود: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان امسال شمار واحد‌های احیا شده صنعتی به یکهزار و ۶۹۳ واحد برسد.

وی اضافه کرد: ۵۵ بنگاه صنعتی و اقتصادی احیا شده مربوط به استان مرکزی است و این خطه در زمینه حیات دوباره صنایع راکد، رتبه اول را در کشور داراست و در حال تبدیل‌شدن به یک الگوی کشوری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در نشستی فرمودند در شرایط امروز مسئله تولید و حفظ حیات کارخانه‌ها و اشتغال، جهاد است و همه باید این فرموده را تکلیف بدانند.

رحمانی اظهارداشت: ۱۳ آبان امسال برخی افراد امیدوار بودند اتفاقاتی در کشور رخ دهد، اما با هوشیاری ملت، تدابیر دولت، تلاش‌های همگانی و همت صنعتگران و اصناف کشور به‌خوبی سنگرداری و دشمن مأیوس شد.

وی گفت: حمایت از تولید و اشتغال در اولویت برنامه‌ها قرار دارد و نیاز است که تولیدات حفظ شود و افزایش یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: کارگروه و ساختاری در وزارت صنعت و معدن در خصوص روند تامین مواد اولیه واحد‌ها شکل گرفته است و باید همه تلاش‌ها به کار گرفته شود تا خطوط تولید در ماه‌های آتی با نشاط فعالیت داشته باشند و واحد‌های تعطیل شده نیز احیا شوند.

رحمانی گفت: صنعت استان مرکزی مهم است و هر اتفاق در این حوزه بخشی از صنایع استان‌های دیگر را نیز متاثر می‌کند.

وی اضافه کرد: حوزه کالایی کشور به وسیله دولت به ۳ بخش اساسی، غیراساسی و ممنوعه تقسیم‌بندی شده است.

کالاهای اساسی را دولت از طریق درآمد‌های نفتی تامین می‌کند و این مهم را در سال ۹۷ عملیاتی کرده است و در سال ۹۸ نیز تضمین و تامین می‌کند و ذخایر استراتژیک آن نیز تامین شده و کالاهای اساسی تا ماه‌ها در انبارها ذخیره‌سازی شده است.

رحمانی افزود: کالاهای ممنوعه نیز دایره حمایتی ندارد و غیرقانونی است و سایر کالاهای غیراساسی هم توسط دولت اولویت‌بندی شده است.

وی گفت: پیگیری و تأمین مواد اولیه اولویت اول دولت است و آن را از طریق سامانه نیما تضمین کرده است.

در حال حاضر بخش عمده‌ای از مواد اولیه تولید داخل است که صنایع وابسته آن باید مسایل و مشکلات کمی داشته باشند، اما وضعیت فعلی قابل قبول نیست و اصلاح روند آن در دست پیگیری است.

وی اضافه کرد: تولید فولاد کشور ۲ و نیم برابر، تولید مس یک و نیم برابر و تولید مواد پتروشیمی ۲ برابر مصرف کشور است و فقط در خصوص تامین برخی مواد مشکلاتی وجود دارد. رحمانی گفت: واحد‌های هپکو، آذرآب، واگن‌سازی و ماشین‌سازی در گذشته با مشکلات مختلفی درگیر بودند، اما در بازدید مشخص شد که حیات دوباره و نشاط تولید به این واحد‌ها بازگشته است.

وی اضافه کرد: نوسان ارز ممکن است مشکلاتی را در بخش‌هایی ایجاد کرده باشد، اما باید آن را تبدیل به فرصت کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر یک واحد تولیدی به دلیل کمبود سرمایه در گردش نتواند ظرفیت‌های خود را افزایش دهد، قابل قبول نیست. مسئولان باید در این مورد بکوشند تا به اشتغال لطمه وارد نشود.

رحمانی گفت: طرح رونق تولید ۳۰۰ هزار میلیارد ریالی ابلاغی در کشور دارد که استان مرکزی در بهره‌مندی از این تسهیلات، در رتبه نخست ایستاده است.

وی گفت: بانک‌های عامل همکاری‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند، اما کافی نیست و باید جایی که امکان تولید وجود دارد و نیاز به سرمایه در گردش است، حمایت‌های حداکثری انجام شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: دولت بخشنامه کرده است که واحد‌های کوچک و متوسط که چک‌های برگشتی و بدهی‌‌های مالیاتی و غیرجاری دارند، شرایط ویژه را برای دریافت تسهیلات رونق تولید داشته باشند، اما برای واحد‌های بزرگ، ساز و کارهای دیگری در کارگروه ملی اندیشیده شده است. رحمانی گفت: نمایندگان استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی حمایت‌های خوبی را در خانه ملت از تولید داشته‌‌اند که جای تشکر و قدردانی دارد. وی افزود: احکام مناسبی برای اتمام واحد‌های نیمه‌تمام صادر شده است، در استان مرکزی ۳۲۰ طرح با پیشرفت بالای ۶۰ درصد وجود دارد که باید با جدیت دنبال شوند، زیرا این واحد‌ها به راحتی در ۲ سال آینده قابل بهره‌برداری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه‌کرد: حمایت از کالاهای ایرانی با هدف تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب به یک طرح ویژه تبدیل شده است و طبق الگوی جهانی، یک‌میلیارد دلار ساخت داخل می‌تواند ۵۰ هزار اشتغال ایجاد کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بدو ورود خود به شهرستان اراک، مورد استقبال مسئولان استان مرکزی قرار گرفت و در گلزار شهدای اراک به مقام شامخ شهیدان مدفون در این مکان، ادای احترام کرد.

* حمایت از تولید داخل اولویت برنامه‌‌های وزارت صنعت است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از دوازدهمین نمایشگاه صنعت، معدن و ابزارآلات استان مرکزی گفت: حمایت تولید و کارآفرینان داخلی اولویت برنامه‌های این وزارتخانه در سال جاری است.

رحمانی افزود: حمایت از کالای ایرانی شعار امسال است و همه برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در همین خصوص تدوین شده است و انتظار می‌رود تمامی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و اقشار مختلف مردم نیز حمایت از کالای ایرانی را در دستور کار قرار دهند تا با گفتمان‌سازی هدفمند در این حوزه، بتوان گام موثری در راه ایجاد اشتغال و تقویت بنیه اقتصادی مردم برداشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کاهش تورم، خودکفایی و حل معضل بیکاری در سایه حمایت از کالای ایرانی محقق می‌شود و آحاد جامعه باید در این خصوص احساس مسئولیت کنند.

وی اظهارداشت: دوازدهمین نمایشگاه صنعت، معدن و ابزارآلات استان مرکزی به بهترین شکل ممکن برگزار شده است و باید از این ظرفیت برای معرفی توانمندی‌های استان به کشور استفاده کرد. رحمانی گفت: شور کارآفرینان و تولید‌کنندگان در این نمایشگاه گویای انگیزه و روحیه بالای این قشر از جامعه در فرآیند تولید است.

وی افزود: تولید‌کنندگان به‌عنوان رزمندگان جبهه تولید با روحیه بالا برای توسعه اقتصادی کشور تلاش می‌کنند که تکلیف مسئولان را در حمایت از آنان، سنگین می‌‌کند.

نسخه مناسب چاپ