واشنگتن پست: رژیم سعودی به ترامپ برای لاپوشانی نقش عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر باج داده بود
سرویس خارجی:روزنامه واشنگتن پست در گزارشی از باج ۲۷۰ هزار دلاری رژیم سعودی به ترامپ درآستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سال۲۰۱۶ در راستای لاپوشانی نقش عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر خبر داد. بر اساس این گزارش، یک ‌نهاد لابی گر وابسته به عربستان در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا ۵۰۰ اتاق هتل متعلق به ‘دونالد ترامپ’ در واشنگتن را رزرو کرده و پول آن را پرداخت کرده بود.واشنگتن پست نوشت:این نهاد لابی گر، گروهی از کهنه سربازان و مجروحان جنگی ارتش آمریکا را در سفری رایگان به واشنگتن برده تا در مخالفت با تصویب قانون «عدالت در برابر حامیان تروریسم» موسوم به «جاستا» علیه عربستان در پرونده دست داشتن ریاض در حملات ۱۱ سپتامبر در کنگره این کشور به تجمع بپردازند که هزینه این اقدام در حدود ۲۷۰ هزار دلار ارزیابی شده است.واشنگتن‌پست گفت:با این کار، ترامپ قانون اساسی آمریکا را درباره عدم ارائه گزارش کمک‌های مالی خارجی به کمپین‌های انتخاباتی و سیاستمداران به دولت فدرال را نقض کرده است.این در حالی است که این نهاد لابی‌گر در پاسخ به انتقادات، مدعی شده است که هتل ترامپ را به دلیل تخفیف های آن انتخاب کرده که اقامت در اتاق‌های هتل به ازای هر شب ۷۶۸ دلار بوده است.

در تحولی دیگر،«جان هانتسمن» سفیر آمریکا در مسکو مدعی شد که کشورش قصد خروج از پیمان موشکی را نداشت اما نقض مکرر آن از سوی روسیه، این توافقنامه را بی‌معنا کرده است و اکنون نیز نشانی از قصد مسکو برای اجرای تعهداتش دیده نمی‌شود.

در این حال،«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با بیان این که آمریکا می ‌خواهد موشک‌هایی را ممنوع کند که در قالب پیمان منع موشکی هسته ای میانبرد آزمایش شده‌انداعلام کرد:به نظر می‌رسد که واشنگتن در شرایطی که از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد انتقاد می‌کند در تدارک برای خروج از پیمان «استارت»است. وی همچنین تاکید کرد: روسیه هرگز مدارکی از آمریکا در زمینه نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد دریافت نکرده است و اتهامات واشنگتن علیه مسکو بی‌اساس است. لاوروف گفت:تلاش‌های آمریکا برای خروج از پیمان منع تسلیحات اتمی میانبرد خطرات جدیدی برای اروپا ایجاد می‌کند.

«والری گراسیموف» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه نیز به آمریکا هشدار داد که در صورت خروج این کشور از پیمان موشکی و توسعه سیستم پدافند موشکی در اروپا، مسکوتوانمندی هسته ای خود را تقویت خواهد کرد.«ویکتور باندارییف» رئیس کمیته امور دفاع و امنیت شورای فدراسیون روسیه هم گفت:در صورت خروج واشنگتن از پیمان موشکی، روسیه مجبور است در برابر تمامی تاسیساتی که محل استقرار سامانه‌های دفاع ضدهوایی و ضدموشکی آمریکایی هستند، از جمله در اروپا و چین، پوشش دفاعی مناسبی به وجود آورد.

همچنین«ولادیمیر شامانوف»، رئیس مجلس دومای روسیه،اعلام کرد:مسکو به دنبال آزمایش موشک‌های بالستیک اسکندر که پیمان منع تسلیحات هسته ای میانبرد را نقض می‌کند، نیست.

از طرفی،«فدریکا موگرینی»، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد پیمانی کلیدی برای امنیت اروپا و جهان است.

نسخه مناسب چاپ