وزارت صنعت: مشکلی در صادرات سرب و روی وجود ندارد
با وجود ادعای صادرکنندگان سرب و روی مبنی بر توقف صادرات این محصولات، مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اذعان دارند صادرات این مواد بدون مشکل و به شرط عرضه در بورس ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، در ماه های گذشته افزایش نرخ ارز، تولیدکنندگان سرب و روی را به افزایش صادرات این محصولات به جای تامین داخلی ترغیب کرد، این رویه سبب بروز مشکلاتی برای تامین مواد اولیه واحدهای داخلی و صنایع پایین دستی شد تا اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفت با مصوبه ای از خروج بی حساب و کتاب این محصولات به خارج جلوگیری کرده و تولیدکنندگان را در وهله نخست به تامین نیاز داخلی ها ترغیب کند.

با این حال حسین حسینقلی رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی از توقف صادرات سرب و روی در چهار ماه گذشته خبر داده و علت آن ‌را تصمیم دولت مبنی بر تامین بازار داخل اعلام می کند، در حالی‌که به گفته وی، مصرف داخل این محصول در حدود ۲۰ درصد از کل تولید سرب و روی کشور است.

در این پیوند، بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می گوید: در آخرین جلسه ای که با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت داشتیم، اعلام کردیم که صنعت سرب و روی با ۲۰ درصد مصرف داخلی، قابلیت خوبی برای صادرات دارد و به همین دلیل ضرورتی ندارد که آن را در بورس وارد کرده و برای صادرات آن مانع تراشی کنیم.

وی می افزاید: این صنعت متفاوت از سایر صنایع است و خریداران خرد و کوچکی در آن فعالیت دارند که از توان مالی بالایی برای خرید در بورس برخوردار نیستند.

شکوری تاکید می کند: امروز فقط مصرف کنندگان واقعی محصولات به عنوان صنایع پایین دستی می توانند در بورس وارد شوند و این مساله کار را برای فعالان سرب و روی سخت می کند.

وی بیان می دارد: به معاون معدنی وزیر صنعت اعلام کردیم که انجمن سرب و روی قادر است قیمت عادلانه ای که از قیمت های جهانی تبعیت می کند را برای این محصولات اعلام کند، به طوری که از این طریق نیاز صنایع پایین دستی هم تامین شود.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران اظهار می دارد: عمده خاکی که برای فرآوری سرب و روی استفاده می شود از معدن «انگوران» و با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه می شود و دولت بر این نرخ تاکید دارد تا محصول نهایی با قیمت ارزان تر به دست مصرف کنندگان برسد؛ اما اینگونه نیست.

وی تصریح می کند: در عمل، کنترل و رصد اینکه محصول نهایی سرب و روی که در صنایع مختلف کاربرد دارد به قیمت دولتی یا آزاد به دست مصرف کنندگان می رسد، سخت بوده و چنین نرخ ارزی فساد زاست؛ بر این اساس به دولت پیشنهاد کردیم تا خاک معدن انگوران را با ارز آزاد بفروشد.شکوری تاکید می کند: وقتی نرخ ارز آزاد باشد، آنگاه فقط مصرف کنندگان حقیقی برای خرید اقدام می کنند و مکانیزم عرضه و تقاضا عمل خواهد کرد و به تدریج قیمت ها کاهش خواهد یافت.

با وجود ادعای صادرکنندگان سرب و روی مبنی بر توقف صادرات این محصولات در ماه های گذشته، اما مسئولان وزارت صنعت اعلام کردند که اکنون هیچ مشکلی بر سر راه صادرات این محصولات به شرط عرضه در بورس وجود ندارد.

در این پیوند، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید: هیچ توقفی در صادرات سرب و روی در کشور نداشته ایم،

بلکه به دستور وزیر صنعت و مصوبه ستاد تنظیم بازار، صلاح کار را در آن دیدیم که این محصولات در بورس عرضه شود.

سیف اله امیری می افزاید: مطابق این دستورالعمل، تولیدکنندگان سرب و روی به ازای هر یک تن عرضه محصولات در بورس، تا چهار برابر آن اجازه صادرات می یابند. این تصمیم با هدف حمایت از تولید داخل و تامین نیاز واحدهای داخلی اخذ شده است، زیرا تا پیش از این تولیدکنندگان با طمع صادرات و تحصیل ارز و کسب درآمد بیشتر به راحتی به صادرات به عراق، افغانستان و سایر کشورها اقدام می کردند و واحدهای داخلی و صنایع پایین دستی برای تامین این مواد با مشکل مواجه شده بودند.

امیری با بیان اینکه این رویه همچنان ادامه خواهد یافت، تاکید می کند:

در غیر این صورت داخلی ها مجبورند با قیمت های بالاتر این مواد را از خارج کشور وارد کنند.

نسخه مناسب چاپ