محسن‌هاشمی: باید از توان و انرژی دانشجویان در شهرداری استفاده کرد
رئیس شورای شهر تهران گفت: باید از توان و انرژی دانشجویان به ویژه در نهادی مانند شهرداری بهره برد.

به گزارش مهر، محسن‌هاشمی‌دیروز در ابتدای یکصدو ششمین جلسه شورا با گرامیداشت روزدانشجو، از این روز به عنوان نماد حریت، استکبار ستیزی و نشاط سیاسی در دانشگاه‌ها و همه جامعه یاد کرد.

وی در ادامه افزود: اگر دانشجویان، به عنوان قشر آزاد اندیش و آرمانگرا که در بهترین دوران حیات فکری خود بسر می‌برند نتوانند از فضای باز وبسترهای مهیا در دانشگاه‌ها استفاده کنند، جریان‌های واپسگرا و خشونتگرا، جای خالی جنبش بالنده دانشجویی را پر خواهند کرد.

‌هاشمی‌یادآور شد: همان گونه که رکود جنبش دانشجویی در دهه ۹۰ و محدود شدن فضای فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌ها موجب شد فضای فعالیت جنبش دانشجویی که می‌تواند آثار مثبتی هم برای خود دانشجویان و دانشگاه و هم برای جامعه و مسئولان به همراه داشته باشد جای خود را به اعتراضات کور وخشونت آمیز در دی ماه گذشته بدهد.وی افزود: نباید ماهیت انتقادی فعالیت‌های جنبش دانشجویی نسبت به مسئولین، این احساس را در مدیریت به وجود بیاورد که جنبش دانشجویی را یک تهدید تلقی و بر همین اساس بخواهد آن را مهار و تضعیف کند.

تصویب سیاست‌های اجرایی لایحه بودجه ۹۸ شهرداری

سیاست‌های اجرایی و الزامات تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری تهران به تصویب رسید.

مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در جریان صد و ششمین جلسه علنی شورای شهر پیشنهاد طرح یک فوریت «سیاست‌های اجرایی و الزامات تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری تهران» را ارائه کرد.

وی در دفاع از این طرح یک فوریتی بیان کرد: شورای شهر تهران از سال ۸۶ تاکنون، سیاست‌های راهبردی و الزامات کلان که معتقد بوده است بودجه باید بر اساس آن انجام شود، در قالب مصوبه تصویب می‌کرده است.فراهانی افزود: پس از تدوین این سیاست‌ها، شهرداری موظف بوده است راهبردها و سیاست‌های اجرایی و اصول کلی بودجه را بر اساس آن پیش ببرد.رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: بر اساس قانون شهرداری تا آخر دی ماه باید بودجه ۹۸ به شورای شهر ارائه شود و تدوین آن آغاز شده است.

این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: از این رو مراحل اولیه کار آغاز شده است؛ بنابراین ما باید هر چه سریع تر این سند را تصویب کنیم و به شهرداری بدهیم تا بتواند مواردی که مد نظر شورا است را در تدوین بودجه لحاظ کند و آخر دی ماه بودجه ارائه شود، از این رو فوریت این طرح اهمیت دارد.

در پایان طرح «سیاست‌های اجرایی و الزامات تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری تهران» با حداکثر آرا و ۱۹ رأی به تصویب شورای شهر تهران رسید.

پاسخ شورای شهر تهران به اعتراض فرمانداری

اعضای شورای شهر تهران در جلسه دیروز شورا اعتراض فرمانداری نسبت به لایحه سامان بخشیدن به عوارض و نرخ بهای خدمات را بررسی و به آن پاسخ دادند. اعضای شورای شهر تهران‌، لایحه سامان بخشیدن به ارائه عوارض نرخ بهای خدمات را در ۲۹ آبان‌ماه تصویب کردند اما این لایحه پس از ارائه به فرمانداری تهران برای تأیید و ابلاغ به شهرداری تهران با اعتراض فرمانداری روبرو شد.

بهاره آروین عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در باره ایراد و اعتراض فرمانداری تهران به لایحه تکلیف شهرداری تهران به ارائه جدول بهای خدمات در قالب لایحه سنواتی، گفت: یک بند اعتراض این است که بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده، شوراهای اسلامی‌موظف هستند موارد را تا ۱۵ بهمن هر سال اعلام کنند که این مصوبه از نظر زمانی با قانون ارزش افزوده و مالیات مغایر است.

وی با بیان این که این لایحه، لایحه خوبی بود، افزود: ایرادی که هیات تطبیق مستقر در فرمانداری تهران به مصوبه گرفته است شاید بیشتر ناشی از

سوء‌تفاهم باشد.آروین از میرلوحی به عنوان نماینده شورا در هیأت تطبیق خواست که در هیأت تطبیق از این مصوبه دفاع کند.

محمد سالاری عضو دیگر شورا هم گفت: ایرادی که هیات تطبیق به این لایحه گرفته ایرادی به جا و درست است، چرا که در این ایراد بیان شده در فرآیند تصویب بودجه‌هایی که در اختیار شورا است باید تعیین تکلیف شود.

وی گفت: اعتراض فرمانداری مبنی بر این موضوع است که نرخ‌ها باید به صورت جداگانه محاسبه شود، نه این که در یک لایحه تجمیع شود.سالاری ادامه داد: همچنین فرمانداری تاکید دارد که نرخ‌ها باید قبل از بودجه بندی تعیین تکلیف شده باشد.

سید محمود میرلوحی هم تاکید کرد: آثار این لایحه بر بودجه شهرداری تهران از جمله مواردی است که هیات تطبیق به آن ایراد گرفته است.

محسن‌هاشمی‌رئیس شورای شهر تهران هم از اعضای شورای شهر خواست که اعتراض فرمانداری را با اصلاح بندهایی از لایحه بررسی و پاسخ دهند که نظر فرمانداری جلب شود. بر اساس این گزارش، اعضای شورای شهر پس از بررسی، پاسخ به اعتراض فرمانداری را با ۱۶ رای از ۲۱ عضو ، تصویب کردند.

اولویت قرار دادن پروژه فرهنگی

برج طغرل

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران درخواست کرد تکمیل پروژه فرهنگی طغرل در اولویت قرار گیرد.

محمدجواد حقشناس تذکری کتبی به هیات رئیسه ارائه کرد که توسط رئیس شورا هم قرائت نشد.

متن تذکر حقشناس به شرح زیر است:

در بازدیدی که هفته گذشته به اتفاق آقایان سالاری، خلیل آبادی و سرکار خانم امانی اعضاء محترم شورای شهر و معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از پروژه مهم فرهنگی واقع در منطقه ۲۰تهران در محوطه تاریخی فرهنگی رازی (برج طغرل) داشتم، مواردی را مشاهده کردم و به استحضاراعضاء شورای شهر رساندم و برای رفع مشکلات این پروژه بزرگ فرهنگی مواردی را به شهردار محترم و معاونت‌های ذیربط متذکر می‌شوم:

۱- بودجه تخصیصی در سال۹۷-۹۱ ،

حدود۹۸٫۵ میلیارد و عملکرد آن حدود ۱۰۴میلیارد بوده است که نشان از تلاش موثر سازندگان عمرانی شهرداری و پیمانکاران آن پروژه بوده است و با توجه به عدم تخصیص کامل به بودجه سال جاری میزان مطالبات پیمانکاران به حدود ۲۰میلیارد تومان رسیده است.

بخشی از این پروژه مانند سالن‌های سینما، کتابخانه و موزه با تخصیص کل اعتبارات می‌تواند تا پایان سال جاری و حتی ایام مبارک دهه فجر به بهره‌برداری برسد.

۲- انتظار بر این است شهرداری در باره تکمیل پروژه‌های نیمه تمام به ویژه با درصد بالا نسبت به پیشرفت و تکمیل آنها اقدام و در اولویت قرار بگیرد.

لزوم ساماندهی کارگاه‌های غیرضروری عمرانی پایتخت

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: کارگاه‌های غیرضروری و کارگاه‌هایی که بیش از اندازه بزرگ هستند در جهت دسترس پذیر کردن معابر شهری برای شهروندان ساماندهی می‌شود.

علی اعطا‌، با اشاره به تاکید شهردار تهران به افزایش فضاهای عمومی‌شهر و کوچک سازی کارگاه‌های پروژه‌های عمرانی گفت:کارگاه‌های غیرضروری که برای شهروندان مزاحمت ایجاد می‌کنند و کارگاه‌هایی که بیش از اندازه بزرگ هستند و می‌توانند در مساحت کوچکتری فعالیت کنند باید کوچک سازی تا فضای شهری مناسب تر و دسترس پذیرتری برای شهروندان فراهم شود.

ضرورت پلمب کارگاه‌های ساختمانی

فاقد ایمنی

یک عضو شورای شهر تهران هم بر لزوم استفاده از ظرفیت ماده ۹۶ قانون کار برای پلمب کارگاه‌های ساختمانی فاقد ایمنی تاکید کرد.

‌زهرا صدراعظم نوری در جلسه دیروز شورای شهر تهران تذکر مکتوبی به هیات رئیسه شورای شهر ارائه کرد.

وی در متن این تذکر با اشاره به آتش‌سوزی برج‌ تجاری ـ اداری رزمال گفت : در تاریخ ١٤آذرماه ٩٧ در ساختمان ۲۵ طبقه در حال ساخت رزمال با کاربری تجاری و اداری آتش‌سوزی رخ داد که که متاسفانه باعث سوختگی و دودگرفتگی ۲۶ نفر از کارگران کارگاه مربوطه شد و مشابه این حادثه حریق در برج بدون پایان کار پارامیس در تاریخ ۳۱ تیرماه سال جاری، به علت عدم توجه به ضوابط و مقررات ایمنی در دوره ساخت ساختمان در کارگاه ساختمانی رخ داد.

با رای اعضای شورای شهر تهران لایحه چگونگی محاسبه و اخذ بهای خدمات پسماند به تصویب رسید.

موضوع بررسی یک فوریت لایحه چگونگی محاسبه و اخذ بهای خدمات پسماند دستور دیگر جلسه ۱۰۶دیروز شورای شهر تهران بود که با رای اعضا به تصویب رسید.

رضا عبدلی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در این باره تصریح کرد: لایحه شهرداری در‌باره پسماند ساختمانی و بیمارستانی به تصویب رسید و هم اکنون در حال اجرا است اما نحوه محاسبات در این لایحه نیازمند اصلاحاتی است که شهروندان همواره نسبت به آن اعتراض می‌کنند.

نسخه مناسب چاپ