موگرینی: سازوکار مالی اروپا با ایران به زودی اجرا می‌شود
 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اجرایی شدن سازوکار مالی موسوم به SPV تا آخر سال میلادی جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از راشاتودی، فدریکا موگرینی پس از نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد: انتظار دارم که سازوکاری مالی تا چند هفته آینده و پیش از پایان این سال(۲۰۱۸) به عنوان راهی برای حفظ و ارتقای دادوستدهای مشروع مستقر شود وکارمان به خوبی در حال پیشرفت است.

موگرینی، پیش از آغاز نشست هم ‌در جمع خبرنگاران گفت که در این نشست درباره موضوعات متعدد، شامل ایران، ونزوئلا، روابط با اتحادیه آفریقا و اوکراین گفتگو خواهند کرد.

همچنین اتحادیه اروپا پیش از آغاز نشست بیانیه‌ای را درباره دستور کار این جلسه منتشر و در آن اعلام کرد که ایران از موضوعات مورد بحث خواهد بود و وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا روی اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و تلاش اروپا برای حفظ موثر کانال‌های پرداخت به ایران به منظور ادامه تجارت قانونی با ایران پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه تهران متمرکز خواهند بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا همچنان نسبت به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران متاسف است.

برجام توافقی است که به‌طور یک‌پارچه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید. این توافق یک عنصر کلیدی در معماری عدم اشاعه در جهان و برای امنیت اروپا، منطقه و جهان ضروری است.

اتحادیه اروپا بارها تاکید کرده که برجام به اهداف خود دست یافته و موثر است.

اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرده است که در نشست درباره برنامه موشکی ایران و ادعاهای اخیر چند کشور اروپایی درباره رفتار ایران در خاک اروپا رایزنی خواهد شد.

وزیر خارجه آلمان: حفظ برجام برای امنیت‌ اروپا مهم است

‌وزیر امورخارجه آلمان هم تاکید کرد: تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد، حفظ این توافق در چارچوب منافع امنیتی اروپاقراردارد‌ و به نفع امنیتمان است که توافق را حفظ کنیم‌.

هایکو ماس ‌دیروز پیش از آغاز نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا گفت: از آنجا که رفتار ایران در سوریه و منطقه، برنامه موشکی و حقوق بشر ایران مورد نگرانی است، باید بر ایران نفوذ داشته باشیم و در صورت نیاز (بر این کشور) فشار بیاوریم.

نسخه مناسب چاپ