وزیر ارتباطات: نگاه سنتی برخی مدیران مانع استفاده از فناوری اطلاعات شده است
 

‌وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین گشایش همایش و نمایشگاه بین المللی تهران هوشمند، گفت: برای هوشمندسازی شهر تهران باید هوشمندانه و بهتر تصمیم بگیریم و علاوه بر آن به اقتصاد هوشمند هم توجه داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ما، محمدجواد آذری جهرمی‌دیروز در مراسم گشایش همایش تهران هوشمند در برج میلاد، با ابراز خشنودی از مشاهده مولفه‌های هوشمندسازی در شهر تهران، اظهار داشت: شهرداری حرکت‌هایی در این مسیر انجام داده که بسیار خوب است و باید از آنها تقدیر کرد.

وی افزود: اما در کنار آن باید ببینیم در چه جایگاهی هستیم و در چه جایگاهی باید قرار بگیریم؛ باید ابتدا اطلاعات را ببینیم، تحلیل کنیم و درباره‌شان تصمیم بگیریم.

به گفته جهرمی، مصادیق هوشمندانه زیادی در ارتباط با تهران هوشمند وجود دارد مانند اطلاعات آب و هوایی و این که مشکل آلودگی هوا از چیست و براساس آن می‌توان در‌باره میزان آلاینده‌ها تصمیم گرفت، اما در برخی مسائل تصمیمات هوشمندانه ای اتخاذ نمی‌کنیم. شاید این مسائل از دست شهرداری هم خارج باشد. مثلا کامیون‌ها و موتورسیکلت‌هایی که در شهر تردد می‌کنند بیشترین بار آلودگی را به دوش می‌کشند اما تصمیم هوشمندانه ای در باره شان گرفته نمی‌شود. یکی از تصمیماتی که می‌توان اتخاذ کرد تشویق مردم به گسترش استفاده از سرویس‌های اشتراکی حمل و نقل عمومی‌است.

وی در ادامه اظهار داشت: دولت الکترونیک آمده است تا در این حوزه به مردم کمک کند. شهرداری تهران به حوزه‌های مختلفی در حوزه هوشمندسازی ورود کرده است. اطلاعات را به شکل هوشمند جمع آوری و پردازش می‌کند اما نیاز به تصمیم گیری‌های بهتری است. ما به سمت مدیریت هوشمند شهری حرکت کرده ایم و هنوز راه داریم تا بتوانیم به شکل کامل این مهم را به نتیجه برسانیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین گفت: باید این مسیر را ادامه داد و به نظر من، گرچه تیم اجرایی شهرداری تهران به سمت تحلیل اطلاعات رفته، اما بسیاری از اطلاعات هنوز جمع آوری نشده و عموما در راهکارها از فناوری اطلاعات کمتر استفاده شده است. دلیل هم این است که برخی مدیران نگاه سنتی دارند و بیشتر به این سمت گرایش دارند که یک یادگار ملموس و قابل مشاهده از خود به نمایش بگذارند تا این که با استفاده از فناوری زندگی مردم را تسهیل کنند.

وی افزود: در کنار شهر هوشمند باید به اقتصاد هوشمند هم توجه کرد. اکنون شرکت‌های دانش بنیان زیادی شکل گرفته که کارشان تولید سنسورهای ای او تی و دانش بیگ دیتا ست و تخصص بسیار خوبی در این زمینه کسب کرده اند. یکی از بازارهایی که می‌تواند منجر به رشد این کسب و کارها شود،پرداختن به شهر هوشمند است.

ما باید هدف‌های خود را شاخص گذاری کنیم. بدانیم در شهر تهران چند ساختمان هوشمند داریم و تا سال دیگر باید چند شهر داشته باشیم. نیاز نیست شهرداری برای این کار هزینه کند، کافی است به شهروندان بگوید ‌ اگر ساختمان‌ها را به شکل هوشمند بسازند تخفیف می‌گیرند. اقتصاد هوشمند نباید به شکل رانتی رشد کند؛ باید فضای رقابتی برای همه به وجود آید.

جهرمی‌همچنین تاکید کرد: سه اِلِمان مهم در هر سیستم هوشمند باید لحاظ شود. زیرساخت‌های هوشمند سازی که تکنولوژی است و وزارت ارتباطات و شهرداری کارهایی در این زمینه انجام داده اند. تفاهم‌های مشترکی با هم داریم و امروز هم یک تفاهمنامه برای توسعه زیرساخت‌ها امضا می‌کنیم.

دومین نکته، سامانه‌های هوشمند است. آزادسازی منابع اطلاعات عمومی‌مانند قراردادهای شهرداری باعث شادی مردم می‌شود. اطلاعاتی که برنامه سازها می‌توانند از آن برای ساخت اپلیکیشن‌ها استفاده کنند. وی افزود: سومین نکته حائز اهمیت، شهروند هوشمند است. شهروندان باید از تمام خدمات شهر هوشمند استفاده کنند.

شهرداری باید برنامه مدونی برای آشنایی شهروندان با این خدمات داشته باشد. مردم باید بدانند در کدام سایت قراردادهای شهرداری را مشاهده کنند و اگر تخلفی احساس کردند، به کجا مراجعه کنند.

از برنامه‌های جهانی شهر هوشمند

عقب هستیم

رئیس شورای شهر تهران هم در این همایش با بیان این که در حوزه ترافیک، پارک هوشمند و پارکینگ اقداماتی درپایتخت انجام شده است گفت: از بسیاری برنامه‌های شهر هوشمند در جهان عقب هستیم.

محسن‌هاشمی‌افزود: مسائل مربوط به شهر هوشمند کم کم در بخش‌های مختلف مطرح و به صورت شعاری در باره آن حرف‌هایی زده شده است اما در عمل خیلی موفق نبوده ایم.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه‌های مختلف از جمله «تهران من» و «با هم» اظهارداشت: طرح ترافیک جدید که توسط معاون حمل و نقل و ترافیک طراحی شده است و روی آن پافشاری می‌کنند هم از جمله اقدامات در حوزه شهر هوشمند است که می‌تواند موجب درآمد پایدار هم شود.

هاشمی‌با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌های مختلف برای مدیریت شهر، از شهرداری تهران درخواست کرد فهرست سامانه‌های مدیریت شهری و اتوماسیون اداری را به شورا ارسال کند تا به روز بودن، قابل استفاده بودن و کارآیی این سامانه‌ها بررسی شود.رئیس شورای شهر تهران با بیان این که فعالیت‌های مربوط به شهر هوشمند در پایتخت شکل گرفته است، اظهار داشت: در زمان حاضر در حوزه کسب و کار آنلاین بیش از ۱۰۰ شرکت فعالیت دارند که لازم است به سبک قانونی از آنها حمایت شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار است به این گونه شرکت‌ها مجوز اعطا شود باید عاقلانه رفتار کرد، به گونه ای که باعث از بین رفتن فعالیت آنها نشود و از طرف دیگر قانونمند فعالیت کنند‌.

هاشمی با تاکید بر ضرورت همراه سازی مردم در اجرای شهر هوشمند گفت: باید مردم در جریان فعالیت‌ها قرار گیرند و علاقه آنها نسبت به استفاده از این سامانه‌ها افزایش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که شفافیت و آگاهی افکار عمومی‌از فعالیت‌ها در شهر، شعار فهرست امید بود، افزود: باید حمایت بی سابقه مردم را داشته باشیم و مسیری را طراحی کنیم که شعارهای داده شده اجرا شود.

افزایش شریانها وترافیک بیشتر

شهردار تهران هم با بیان این که مدیریت شهری باید تحول هوشمندانه و خلاقانه را در پایتخت دنبال کند گفت: باید جور دیگری به محیط زندگی نگاه کرد؛ افزایش شریان‌های اصلی و شهری به معنای افزایش تقاضای سفر، ترافیک و در نتیجه آلودگی بیشتر است.

به گزارش ایرنا، پیروز حناچی هم با اشاره به برنامه ارائه شده خود به شورای شهر، اظهارداشت: برای این برنامه شعار «تهران شهری برای همه» با هدف پایداری، زیست پذیری، کاهش آلاینده‌ها، ایجاد عدالت، برخورداری از خدمات و کاهش ترافیک انتخاب شد.

به گفته وی، لازمه این کار مدیریت خردمندانه و هوشمند است که در قالب برنامه تهران هوشمند بر مبنای شهر خلاق در حال پیگیری است.

شهردار تهران با اشاره به این که تحول کالبد شهر باید مورد توجه مدیران ارشد قرار گیرد، اظهارداشت: شهر تهران از دیرباز در این زمینه پیشقدم بوده و در دوره‌های اخیر سرمایه گذاری‌های زیادی انجام شده است.

حناچی همچنین گفت: ترافیک و کمبود فضای پارک به ویژه در مناطق مرکزی در حال تبدیل به معضل جدی است، از سوی دیگر وصول نشدن مطالبات و کمبود درآمدهای پایدار، بافت فرسوده و تاب آوری از دیگر چالش‌های شهر تهران به شمار می‌رود.

وی با بیان این که برای تبدیل پایتخت به شهر خردمند باید در فرهنگ و زیرساخت، تحول مثبت ایجاد شود، گفت: ریشه حل بسیاری از مسائل ما در فرهنگ پرافتخار این دیار نهفته است و باید از آنها درس بگیریم.

شهردار تهران اضافه کرد: حرکت نمادین سه شنبه‌های بدون خودرو به این نکته اشاره می‌کند که حل اصلی ترین مشکلات شهر فقط با همیاری و همراهی یکدیگر امکانپذیر است.

وی بیان کرد: برنامه تهران هوشمند شش بعد اقتصاد هوشمند، محیط هوشمند، زیرساخت هوشمند، حکمروایی هوشمند، زندگی هوشمند و جابه جایی هوشمند را مورد توجه قرار می‌دهد که هرچه در این زمینه سرمایه گذاری کنیم فاصله را به حداقل خواهیم رساند.

حناچی با بیان این که تحولات حوزه تجارت تهدیدهایی را هم به دنبال خواهد داشت، گفت: ۳۱۱ هزار واحد خرد صنفی در سطح شهر وجود دارد که اگر آنها با موضوع هوشمندسازی همراهی نداشته باشند یا زمینه همراهی آنها فراهم نشود، این موضوع می‌تواند تهدید تلقی شود.

شهردار تهران با اشاره به این که ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی ایران مربوط به تهران است که فقط ۲ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: این موضوع بزرگترین تهدید است؛ به این معنا که سرمایه‌ها در نقطه ای متمرکز شده و سایر نقاط توسعه پیدا نکرده است.وی با بیان این که زلزله در کمین ماست، بر ضرورت مقاوم سازی‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: در شهر تهران در مناطق جنوبی در عمق زیر ۱۰ متر، آجر پیدا می‌کنید یعنی این شهر چندین بار نابود شده است.

حناچی ادامه داد: حرکت به سمت شهر هوشمند یک الزام است و باید بین شهر الکترونیک ‌و شهرهوشمند تفاوت قائل شویم و عکس العمل درست نشان دهیم.

شهردار تهران با بیان این که هوشمند شدن شهر و دسترسی به داده‌ها، اطلاعات این هوشمندی را فراهم می‌کند، تاکید کرد: کمتر سراغ مشارکت مردم رفته ایم و در این زمینه موفق نبوده ایم.وی ادامه داد: تهران به معنای توسعه پایدار شهری، هدایت و نوآوری شهری، نظام مدیریت و خدمات کارآفرینی، رضایت شهروندان و هوشمند سازی یک پروژه کوتاه مدت نیست بلکه یک فرآیند بلندمدت است.حناچی گفت: امیدواریم با همکاری همه ذینفعان شاهد تحول بزرگی در پایتخت باشیم و البته در این زمینه از حمایت‌های دولت هم برخوردارشویم.

بخش عمده مطالبات شهرداری تهران از دولت تایید شد

شهردار تهران همچنین اعلام کرد: بخش عمده مطالبات شهرداری تهران از دولت به تایید سازمان حسابرسی رسید و تا پایان سال مبلغ قابل قبولی وصول می‌شود.

حناچی در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران افزود: این مطالبات مربوط به یک سرفصل خاص نیست و امیدواریم با همراهی دولت مشکل این دسته از مطالبات شهرداری را به طور کامل حل کنیم.

«حسن رسولی عضو شورای شهر تهران هم دیروز اعلام کرد: ۱۲۰ میلیارد تومان از مطالبات شهرداری تهران از دولت وصول شد.»

حناچی در ادامه در باره شهر هوشمند هم اظهارداشت: قدم اول در این راه دانایی، توانایی و هوشمندی است که بستر آن فراهم شده و مهم وجود اراده برای حرکت به سمت آن است.

وی خاطرنشان کرد: قدم دوم تبدیل اطلاعات به داده‌های مشترک است تا بتوانیم با هوشمندی آینده را تحلیل و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: باید با کمک استارت آپ‌ها ( کسب و کارهای نوین) و جوانان خلاق به ارائه خدمات به شهروندان پرداخت.

۱۰نشست تخصصی

همزمان با هفته تهران هوشمند، دومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند از سوی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران(فاوا) دیروز در برج میلاد با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محسن‌هاشمی‌رئیس شورای شهر تهران، محمد فرجود مدیر عامل فاوای شهرداری و تنی چند از مسئولان دولتی افتتاح شد.

به گفته امیر بیات دبیر اجرایی دومین همایش و نمایشگاه بین‌المللی تهران هوشمند، آندری بلوزروف مشاور استراتژی و نوآوری مسکو و دمیتری کاراندین مدیر پروژه آزمایشگاه هوشمند این شهر از جمله مهمانان خارجی این همایش هستند که به انتقال تجربیات خود در خصوص روند توسعه شهر هوشمند در مسکو و چالش‌ها و فرصت‌های آن، مسیر رسیدن به شهر هوشمند و پروژه آزمایشگاه شهر هوشمند مسکو می‌پردازند.

در همایش بین‌المللی دو روزه تهران هوشمند ۱۰ نشست تخصصی هم با موضوع شهر هوشمند برگزار می‌شود که محورهای آن «نقشه راه شهر هوشمند؛ از ایده تا بلوغ»، «الگوهای مشارکت ذینفعان»، «زیست بوم نوآوری در شهر هوشمند»، «حکمروایی هوشمند و تحول دیجیتال»، «پایداری و زیست پذیری هوشمند سازی شهری و نهادهای ملی» است.این همایش بین المللی تا عصر امروز ادامه دارد و ضمن آن، تعدادی از فعالیت‌های سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران رونمایی می‌شود.

برنامه‌های دیگری هم برای این دو روز تدارک دیده شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به افتتاح مرکز فناوری‌های هوشمند شهری در منطقه ۹، رونمایی از دستاوردهای شهر هوشمند در منطقه ۲، تور آموزشی مرکز آمار و رصد شهری اشاره کرد.

نسخه مناسب چاپ