کوتاه از سراسر جهان
 

«نیکول پاشینیان»، پیروز انتخابات ارمنستان شد

فارس: نتیجه انتخابات پیش از موعد پارلمانی ارمنستان حاکیست که ائتلاف «گام من» وابسته به «نیکول پاشینیان»، بیش از ۷۰درصد آرا را کسب کرد و پیروز شد؛ کسی که ۹ماه قبل رهبری اعتراضات سراسری در این کشور را علیه حزب حاکم به دست گرفت و دولت را مجبور به استعفا کرده بود.با این نتایج، پاشینیان امکان نخست‌وزیری دوباره را پیدا کرده است. وی پیشتر بعد از وادار کردن حزب حاکم به کنار رفتن از قدرت، خود مدتی نخست‌وزیر بود اما به دلیل برگزاری انتخابات زودرس از این مقام کنار رفته بود.

آمریکا، در صدر فهرست تجارت تسلیحات جهان

فارس: یک موسسه تحقیقاتی سوئدی اعلام کرد آمریکا همچنان در صدر فهرست کشورهایی است که در تجارت تسلیحات در جهان نقش دارند. موسسه تحقیقات جهانی صلح استکهلم (سیپری) که گزارش‌هایی درباره تجارت و تولید تسلیحات منتشر می‌کند در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است شرکت‌های آمریکایی همچنان در صدر فهرست کشورهایی هستند که در تجارت تسلیحات جهانی نقش دارند و شرکت‌های آمریکایی بیش از نیمی از بازار تسلیحاتی جهان را در اختیار دارند. شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» همچنان پرچمدار تولید تسلیحات در جهان است و حجم فروش این شرکت ۴۴ میلیارد دلار برآورد شده است.

پلیس‌های ازبک مجبور به ادای سوگند باهدف

پرهیز از باجگیری شدند

فارس: نیروهای انتظامی استان «تاشکند» ازبکستان سوگند یاد کردند که رشوه و باج نگیرند. این مراسم با حضور امام جمعه این ناحیه و در چارچوب برنامه‌های دولتی مبنی بر مبارزه با فساد برگزار شد و هدف از آن اجرای فرمان رئیس جمهور تحت عنوان «اقدامات اجرایی ازبکستان برای مبارزه با فساد» است. علاوه بر پلیس، پیشتر کشاورزان و پزشکان ازبکستان نیز قسم وفاداری یاد کرده بودند.

پیروزی حزب مادورو در انتخابات محلی ونزوئلا

ایسنا: پیروزی حزب حاکم در انتخابات محلی ونزوئلا، جایگاه نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور را محکم‌تر کرد. او پس از این پیروزی، ترامپ را به توطئه‌چینی برای سرنگونی دولتش متهم کرد.مقام‌های انتخاباتی وفادار به مادورو گفتند که ۲۵۰۰کرسی توسط حزب سوسیالیست مادورو کسب شده که بیشترین کرسی‌های کسب شده توسط یک جریان سیاسی در این انتخابات محسوب می‌شود. این انتخابات در حالی برگزار شد که ونزوئلا با بحران اقتصادی شدید دست به گریبان است و صدها هزار تن از مردم این کشور آمریکای لاتین به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

ناوهای روسی برای برگزاری رزمایش مشترک وارد هند شدند

ایرنا: رزمناوهای واحد اقیانوس آرام روسیه وارد بندر ویشاکهاپاتنام هند شدند تا در رزمایش دریایی مشترک میان دو کشور با عنوان «ایندرا نوی ۲۰۱۸» شرکت کنند.در اطلاعیه دفتر خبری ناوگان اقیانوس آرام روسیه آمده است که شرکت در این رزمایش به منظور تقویت همکاری نظامی بین ناوگان دریایی روسیه و هند صورت می گیرد. رزمناو واریاگ مجهز به موشک های بالستیک، زیردریایی آدمیرال پانتلیف و تانکر دریایی باریس بوتوم برای شرکت در این رزمایش وارد بندر ایالت آندا پرادش هند شده اند.

معلم سابق ولیعهد سعودی: بن سلمان از کودکی سرکش بود

ایسنا: «رشید سکای» از کارکنان بخش عربی بی‌بی‌سی که به محمد بن سلمان در زمان کودکی، انگلیسی آموزش داده بود روایت نادری از زندگی در داخل دربار سلطنتی و شخص او ارائه کرد. به گفته وی محمد بن سلمان بیشتر دوست دارد با محافظان کاخ وقت بگذراند تا اینکه به درس‌های من توجهی داشته باشد و او به عنوان بزرگترین فرزند خانواده، ظاهرا اجازه داشت هرکاری که دلش می خواهد، بکند. وی افزود: هنوز هم به خاطر دارم که یک بار وی با یک “واکی تاکی” که از یکی از محافظان گرفته بود، وارد کلاس شد و از طریق این واکی تاکی حرف‌های گستاخانه درباره من می‌زد و از آن برای جوک گفتن با برادرانش و محافظانی که آنطرف‌تر بودند، استفاده می‌کرد.

نسخه مناسب چاپ