کارت‌های ملی قدیمی تا پایان امسال اعتبار دارند
سخنگوی سازمان ثبت احوال با تاکید بر اینکه کارت های ملی قدیمی‌در سال ۹۸ فاقد اعتبار خواهند شد به هموطنان توصیه کرد که ثبت نام و دریافت کارت ملی هوشمند را به پایان سال موکول نکنند.

به گزارش ایسنا، سیف الله ابوترابی با اعلام اینکه بیش از ۴۷ میلیون نفر ثبت نام خود را تکمیل کرده و در فهرست دارندگان کارت ملی هوشمند قرار گرفته اند، ادامه داد: حدود ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار کارت برای مردم ارسال شده است .

وی با بیان اینکه کارت های ملی به دفاتر درخواست شده، ارسال می‌شوند، افزود: هنگام ثبت نام اسکن اثر انگشت دریافت می‌شود و برای فعال‌سازی کارت، باید به همان دفتر و تطبیق مجدد اثر انگشت، فرد به دفاتر ثبت نامی‌مراجعه کنند.

ابوترابی با اشاره به اینکه ممکن است بخش اعظم کارت های صادره در پایان سال به دست هموطنان نرسد، تاکید کرد: کسانی که تکمیل ثبت نام کرده‌اند، ‌در فهرست قرار می‌گیرند و اگر بعد از سال به جایی مراجعه کردند، با یک استعلام وجود کارت ملی شان محرز می‌شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال به هموطنانی که تاکنون نسبت به ثبت نام کارت ملی هوشمند اقدام نکرده اند، توصیه کرد که به دفاتر پیشخوان و پست یا ادارات ثبت احوال مراجعه کنند و مراحل تکمیل ثبت نام را انجام دهند زیرا کارت‌های قدیم تا پایان سال ۹۷ دارای اعتبار هستند و در سال ۹۸ فاقد اعتبار خواهند بود و اگر مردم شماره ملی را اظهار کنند، به دلیل فقدان ثبت‌نام، دچار مشکل می‌شوند.

به گفته ابوترابی، ۱۹۰ سازمان و وزارتخانه تفاهم‌نامه امضا کرده اند که برای احراز هویت از نقاط مختلف کشور با ما در ارتباط باشند و بر اساس مصوبه هیات وزیران کارگروهی شکل گرفته تا کارت هوشمند مشابه در سایر دستگاه ها ارائه نشود.

ابوترابی در خاتمه سخنان خود در یک برنامه رادیویی با اعلام اینکه امکان بهره مندی از اسکن اثر انگشت، امضای الکترونیک و پین کدهای اختصاص یافته در زمان ثبت نام و همچنین عنبیه چشم در کارت ملی هوشمند برقرار است، افزود: امکان خود دریافت و خودپرداخت توسط یکی از بانک ها در حال برقراری است و بانک های دیگر هم تلاش می‌کنند مجوز این کار گرفته شود تا از کارت ملی به عنوان کارت اعتباری استفاده شود و در آینده می‌توان با همکاری ناجا به عنوان گواهینامه و کارت پایان خدمت هم استفاده شود.

نسخه مناسب چاپ