ثبت ۷۱ بیماری در قالب مگا پروژه بین‌المللی
وزیر بهداشت ضمن تقدیر از دکتر رضا ملک‌زاده و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به دلیل ثبت بیماری‌ها و پیامدهای سلامت گفت: بر هیچکس پوشیده نیست که ثبت اطلاعات برای سیاستگذاران در حوزه بهداشت و درمان تا چه میزان موثر است.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در دومین همایش ملی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت اظهار داشت: ثبت بیماری ها در کشور امر جدیدی نیست و در سال های گذشته توسط همکاران ما در وزارت بهداشت انجام شده است اما آنچه توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آغاز شده است، متفاوت از اقدامات قبلی است زیرا از افراد و مجامع بین المللی بهره گرفته شده و این افراد و مجامع می توانند در حمایت از این اقدام، موثر باشند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ثبت ۷۱ بیماری در قالب یک مگاپروژه بین‌المللی ارزشمند بوده و بسیار مهم است که سیاستگذاران، ارزش اطلاعاتی که از این مسیر در اختیارشان قرار می‌گیرد را بدانند و از آن در برنامه ریزی‌های آینده استفاده کنند.‌

هاشمی با بیان اینکه نباید کیفیت فدای کمیت شود، افزود: تصور نکنید که حتما تا پایان این دوره وزارت بهداشت، باید اطلاعات اکثر بیماری ها ثبت شود؛ چرا که باید حرکت ما کاملا علمی، آرام و مشابه اطلاعات انجام شده در مورد سرطان‌ها باشد تا علاوه بر کمک به سیاستگذاران کشور، بخش بودجه‌ای دولت و مجلس شورای اسلامی، برای محققان نیز سودمند باشد.

هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت قابل اعتماد بودن اطلاعات ثبت بیماری ها در کشور گفت: متاسفانه در هیات وزیران در مورد هر موضوعی که می خواهیم تصمیم گیری کنیم، آمارها با یکدیگر تناقض دارد و خروجی آن، ناکارآمدی تصمیمات سطح کلان در حوزه های مختلف از جمله در حوزه اقتصادی است. بنابراین علاوه بر اینکه در مورد اطلاعات، به تعهدات اخلاقی نیاز است، سیستم و شبکه بهداشتی و درمانی نیز باید بتواند افرادی که در این کار مشارکت دارند را حساس کند؛ چرا که دقت در جمع آوری اطلاعات در سرنوشت کشور در حوزه سلامت تاثیرگذار است.

بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت با اشاره به تلاش های دکتر رضا ملک زاده در انجام کوهورت( نوعی مطالعه طولی است که در پزشکی، علوم اجتماعی، علوم آماری و اکولوژی کاربرد دارد. این مطالعات به بررسی فاکتورهای خطرمی‌پردازد و گروهی از افراد سالم را تحت بررسی قرار می‌دهد.) گفت: ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت، مهم‌تر و ماندگارتر از کوهورت است چون ممکن است برخی افراد در آینده، مشکلاتی در انجام کوهورت ایجاد کنند، اما اگر ثبت اطلاعات بیماری ها به طور مناسبی پایه گذاری شود، کسی نمی تواند در آن خللی ایجاد کند.

هاشمی در پایان تاکید کرد: من به عنوان وزیر بهداشت باید بیماری‌های کشور، میزان هزینه‌هایی که بر کشور تحمیل می کند، میزان مرگ و معلولیت ناشی از بیماری‌ها و آسیب به اقتصاد کشور را به طور دقیق بدانم تا در مورد اولویت‌های بودجه وزارت بهداشت تصمیم‌گیری کنم. امیدوارم همه معاونت‌های وزارت بهداشت و بخش مالی دولت (سازمان برنامه و بودجه) و مجلس (کمیسیون های بهداشت و برنامه و بودجه) به ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت کمک کنند و اگر این کمک انجام نشود، باید از بودجه های وزارت بهداشت برای این حوزه هزینه کنیم تا این کار با صحت و دقت انجام شود.

نسخه مناسب چاپ