کلانتری: فشار به منابع طبیعی خطرناکتر از محصولات تراریخته است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فشار ناشی از خودکفایی به منابع آب، خاک و محیط زیست به مراتب خسارت بارتر از استفاده از محصولات تراریخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر عیسی کلانتری درجلسه شورای ملی ایمنی زیستی با مسئولان شورای سلامت صداوسیما گفت: از برخی رسانه‌ها در خصوص نقد غیرمنصفانه محصولات تراریخته گله مندم، زیرا معتقدم در هر موضوعی ضعف‌ها و قوت‌ها باید با هم دیده شود. از دید محیط زیستی و سلامت، هیچ تحقیقی نشان نداده که محصولات تراریخته روی انسان اثر منفی دارد. وی ادامه داد: متاسفانه ما در داخل، راهها را بر بهبود شرایط می‌بندیم. سال ۱۳۶۷ برای هر نفر یک کیلو سم استفاده می‌شد که با اصلاح نباتات توانستیم این شرایط را کنترل کنیم.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه «جامعه را نترسانید» اظهار داشت: با برخی مطلب و برنامه‌های رسانه‌ها مردم از محصولات غذایی بی‌خطر ترسیده‌اند و نگرانی من از سوءتغذیه ناشی از نگرانی مردم بابت غذا است که از فقر و ثروت نیست و ناشی از نگرانی و وحشت ایجاد شده از جانب برخی رسانه‌ها است.

کلانتری با اشاره به وضع بارندگی کشور گفت: بارندگی در کشور ما زیر ۲۰۰ میلی‌متر در سال است و کشور با مشکل روبرو خواهد شد. اگر از فناوری‌ها استفاده نکنیم، مجبوریم سال ۱۴۱۰حدود ۹۰ درصد کالاهای اساسی را وارد کنیم. این میزان اکنون ۵۰ درصد است.

وی با انتقاد از برخی مصوبات مجلس اظهار داشت: می گوییم‌ آب نیست از طرف دیگرمجلس تصویب می‌کند که ۳۵میلیارد مکعب آب مصرف شود تا به اهداف ۹۵ درصدی تولید داخل برسیم. تصمیمات این چنینی فشار بیش از حدی به منابع طبیعی وارد می‌کند و از نظر من فشار بیش از حد به منابع طبیعی و منابع آبی چه از طریق قانون و چه تبلیغات، کفر است. کلانتری در پایان گفت: این کشور پتانسیل تحمیل این همه فشار ندارد. این فشار برای خودکفایی به محیط زیست و منابع آبی و خاکی کشور ضرر می زند. فشارهای بی‌رویه بر منابع کشور از مصرف و تولید محصولات تراریخته، بسیار خطرناک‌تر است.

نسخه مناسب چاپ