‏ صنایع حصیری بافق باید در بازارهای کشور عرضه شود‏
بافق ـ خبرنگار اطلاعات: صنایع دستی و حصیری بافق که با دستان هنرمندان این شهرستان تولید می‌شود، باید در بازار ملی عرضه و مطرح شود‏‎.

‎نماینده حوزه انتخابیه مهریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مواد اولیه صنایع حصیری در نخلستان‌های شهرستان بافق به فراوانی در دسترس است، گفت: این محصولات باید در سطح انبوه تولید و عرضه شود‎.

‎محمدرضا صباغیان در حاشیه بازدید از کارگاه صنایع دستی مبارکه واقع در ۳ کیلومتری بافق افزود: تلاش می‌کنیم صنایع حصیری بافق که در استان یزد منحصر به فرد است، در سطح ملی نیز معرفی و برندسازی شود‏‎.

‎وی مشاغل خانگی و تولید صنایع حصیری و دستی را در راستای فرآیند تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: مسئولان ذیربط باید با تخصیص تسهیلات ارزان قیمت، مشاوره و آموزش، از این صنایع حمایت کنند‎.

‎نماینده ابرکوه، بافق، بهاباد، مهریز، و خاتم در مجلس شورای اسلامی تقویت و گسترش مشاغل روستایی را پیشگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها خواند و گفت: دولت توجه خاصی به رونق و آبادانی روستاهای کشور دارد و بسته‌های حمایتی خوبی نیز برای کار آفرینان در مناطق روستایی در نظر گرفته است‏‎.

‎صباغیان با بیان اینکه در بافق و روستاهای اطراف مواد اولیه صنایع حصیری از نخلستان‌های انبوه این شهرستان تامین می‌شود، خاطر نشان کرد: فرهنگ حصیربافی از میراث گذشتگان است که پیوسته از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و امروزه زنان و مردان با دستان هنرمند خود آثار زیبا و ارزشمند تولید می‌کنند که می‌تواند در بازار، جایگاه مناسبی کسب کند‏‎.

‎وی مشکل هنرمندان حصیرباف را کمبود یا نبود بازار فروش محصولات عنوان کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه محصولات حصیری بافق درمرکز استان و تهران نقش مهمی در معرفی و فروش این محصول در بازارهای کشور خواهد داشت‏‎.

‎وی هدف از ایجاد کارگاه مبارکه را احیای صنایع دستی و هنرهای فاخر سنتی این شهرستان و همچنین رواج و رونق قالیبافی با ایجاد اشتغال اعلام و افزود: غرفه‌های میدان خان که در بافت تاریخی، مرکزیت ثقل تجاری و ما بین امام زاده عبدالله(ع) و مسجد جامع بافق قرار دارد، مکان مناسبی است که می‌تواند هم محل عرضه این محصولات و هم جذب بیشتر گردشگران باشد‏‎.

کلاه، پادری، زیرانداز، سبد، زنبیل، ریسمان و بادبزن دستی از مهم‌ترین صنایع حصیری شهرستان بافق است که از شاخ و برگ و الیاف درختان خرما بافته و تولید می‌شود‏‎.‎

نسخه مناسب چاپ