ساخت زورخانه بین‌المللی در شیراز
شیرازـ خبرنگار اطلاعات: سال آینده عملیات اجرایی احداث زورخانه بین‌المللی در مجموعه ورزشی پارس شیراز آغاز می‌شود.

حیدرعلی کامیاب مدیر کل ورزش و جوانان فارس در گردهمایی دوستداران و حامیان ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی فارس با اشاره به ثبت جهانی این ورزش در سال ۲۰۱۰ توسط یونسکو بنام کشورمان، گفت: این فرهنگ و آیین از دیرباز درسرزمین ایران رواج داشته اما در دوران صفویه همراه با اوج گرفتن مذهب تشیع درکشورمان، ورزش زورخانه‌ای و آیین‌های پهلوانی به بلندترین مرتبه خود دست یافت و ترقی و پیشرفت بسیاری کرد.

کامیاب با بیان اینکه پهلوانان ایرانی هیچگاه در اختیار شاهان و امیران نبودند و با مطالعه تاریخ ایران این نتیجه به دست می‌آید که پهلوانان همواره حامی مردم و زورخانه مأمن و پناهگاه مظلومان بوده است اضافه کرد: براساس اسناد معتبر تاریخی ایرانیان باستان به چابکی و تنبلی‌گریزی و راستگویی و درستکاری معروف بوده‌اند و تلفیق این خصائل انسانی با آیین مسلمانی از ورزش باستانی ایرانیان، مکتبی معنوی در ورزش ساخته است.

او افزود: اینکه امروز ضرب و زنگ مرشد و نوای یا علی در دهها کشور دنیا طنین‌انداز شده است، نشان از ضریب نفوذ فرهنگی از طریق ورزش دارد.

وی مهمترین بخش موضوع فرهنگ و ورزش در کشور را جنگ نرم و تهاجم فرهنگی علیه نسل جوان اعلام و تاکید کرد: بهترین راه واکسیناسیون نسل جوان در مقابل چنین تهاجماتی که منتج به هویت گریزی نسل آینده‌ساز کشور می‌شود، توسعه ورزش‌های همگانی، خصوصا ورزشی‌هایی است که ریشه در فرهنگ و تمدن ایرانیان دارد.

مدیرکل ورزش و جوانان فارس همچنین با اعلام اینکه در ۴ سال گذشته چندین زورخانه در شهرستان‌ها احداث شده و به بهره‌برداری رسیده است، گفت: با غنا و زیبایی زورخانه‌ها و آیین‌های پهلوانی و همچنین برنامه‌ریزی برای توسعه این اماکن ورزشی و تشویق جوانان به روی آوردن به ورزش‌های باستانی ایران می‌توان آینده خوبی را برای نسل جوان رقم زد.

کامیاب در بخش دیگری از سخنان خود ورزش را یک صنعت دانست و با دعوت از فعالان اقتصادی و صنعتی برای حضور در عرصه ورزش گفت: در شهر شیراز حدود هزار واحد صنعتی وجود دارد که اگر این واحدها به‌صورت

برنامه ریزی شده و با هزینه اندکی وارد میدان ورزش شوند کارهای بزرگی می‌توان انجام داد. وی یکی از بزرگترین مشکلات ورزش باستانی را مشکلات مالی دانست و افزود:باید با برنامه‌ریزی و کمک‌های نهادهای مردمی خون تازه‌ای در رگ‌های این ورزش که میراثی ملی است، به گردش درآورد. ‏

نسخه مناسب چاپ