پاکستان میزبان مذاکرات صلح میان طالبان افغانستان و آمریکا شد
سرویس خارجی: نخست وزیر پاکستان از میزبانی کشورش برای برگزاری مذاکرات مستقیم صلح میان طالبان افغانستان و آمریکا خبر داد.
«عمران خان» اعلام کرد: اسلام آباد به درخواست مقامات واشنگتن فردا دوشنبه ۱۷ دسامبر میزبان گفتگوهای مستقیم نمایندگان طالبان افغانستان و آمریکا خواهد بود. وی گفت: پاکستان زمینه گفتگوهای بین طالبان و آمریکا در خاک این کشوردر ۱۷ دسامبر را آماده کرده است.وی اظهار داشت: آمریکا که پیش از این خواستار اقدامات عملی اسلام‌آباد درباره صلح افغانستان شده بود اکنون از پاکستان درخواست تسهیل گفتگو با طالبان را مطرح کرده است.
از سویی،«شاه محمودقریشی»وزیر خارجه پاکستان که به کابل سفر کرده است دراجلاس سه جانبه پاکستان، افغانستان و چین گفت: ریشه کن کردن تروریسم در منطقه مستلزم بهبود وضعیت امنیتی مرزهای مشترک کابل و اسلام آباد است.قریشی تاکید کرد: اگر افغانستان خواستار همکاری سازنده پاکستان در روند صلح است باید با فراموش کردن گذشته‌ها از اتهام زنی علیه اسلام آباد خودداری کند.
وزیر خارجه افغانستان نیز در این اجلاس گفت: دولت اسلام‌آباد باید با انجام اقدامات عملی نشان دهد که به تعهداتش در روند صلح افغانستان عمل می‌کند.از طرفی،«اشرف غنی» رئیس‌جمهوری افغانستان اعلام کرد که هرگونه توافق با طالبان باید از سوی نمایندگان مردم در پارلمان این کشور به‌تصویب برسد.
این در حالی است که مقامات شورای عالی صلح افغانستان اعلام کردند: گروه طالبان برای آغاز گفتگوهای صلح با دولت افغانستان تیم مذاکره‌کننده تشکیل داده است.در تحولی دیگر،مقامات محلی ولایت بلخ افغانستان اعلام کردند:حمله افراد مسلح ناشناس به نمازگزاران مسجدی در منطقه «دولت آباد» این ولایت منجر به کشته شدن چهار تن شد.

نسخه مناسب چاپ