نگاه به توسعه شهرستان‌های همدان یکسان است
همدان- خبرنگار اطلاعات: استاندار همدان گفت که برنامه توسعه این استان متوازن است و باید با نگاهی یکسان و بر اساس جمعیت و رعایت عدالت، به تمامی شهرستان‌های استان توجه کرد.

سید سعید شاهرخی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان همدان اظهار داشت: فرمانداران و نمایندگان شهرستان‌های استان باید بدانند که سیاست مدیریت ارشد استان بر عدالت محوری است و در این زمینه جای نگرانی وجود ندارد.

وی با تاکید براینکه برخی از طرح‌های استان همدان کارکرد ملی دارند، افزود: اگر راه آهن همدان برقی شود، استان‌های غرب کشور نیز از آن بهره مند می‌شوند.

استاندارهمدان خدمت به مردم را مهمترین وظیفه مسئولان دانست و ادامه داد: اگر حرف و قلم در مسیر خدمت صادقانه به مردم باشد، توسعه پایدار در سطح استان شکل می‌گیرد.

شاهرخی افزود: استان همدان ظرفیت‌های بالایی در بخش اشتغال دارد که با در نظر گرفتن تسهیلات و ورود بخش خصوصی به این حوزه، باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم.‏

وی اعلام کرد: تاکنون ۱۴۵ میلیارد ریال از اوراق مشارکت ملی در طرح‌های اجرایی استان همدان استفاده شده و ۴۵میلیارد آن به طرح سد خرم‌رود اختصاص یافته است.

شهرداری‌ها نیز باید از اوراق مشارکت و اسناد اسلامی استفاده کنند و بدهی‌های معوق خود را بپردازند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ درصد از اوراق مشارکت نزد برخی از دستگاه‌ها باقی مانده است، گفت: دستگاه‌های اجرایی باید از این اوراق برای طرح‌های اجرایی خود استفاده کنند، چرا که درصورت عدم استفاده اعتبارات آنان برگشت می‌خورد.

شاهرخی از دستگاه‌های اجرایی خواست تا اعتبارات ملی را برای اجرای طرح‌های خود جذب کنند.

وی گفت: فعالیت‌های علمی و دانشگاهی در توسعه پایدار تاثیرگذار است و باید انجام برنامه‌های نمایشی در هفته پژوهش متوقف شود. همچنین تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ها باید ملاک را بر اساس نظرهای کارشناسی شده علمی گذاشت و از اجرای طرح‌های بدون این نظر‌ها خودداری کرد.

در تدوین طرح‌های جامع شهری هم باید با برنامه عمل کنیم و موافقان و مخالفان به نظرات کارشناسان احترام بگذارند و نظر کارشناسی فصل الخطاب همه موضوعات باشد.

شاهرخی با بیان اینکه همدان نگین غرب کشور است، افزود: به همین دلیل همدان مدیریت مرکز راه آهن غرب کشور را عهده‌دار شده است.

وی با اشاره به اینکه خط راه‌آهن صرفاً برای خطوط مسافربری نیست، گفت: تامین مواد اولیه کارخانه‌ها و تمامی مراکز صنعتی نیز از این طریق انجام می‌شود.

استاندار همدان، ثبت جهانی انگور ملایر را مایه افتخار استان دانست و افزود: در جهان ۵۳ محصول کشاورزی از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) ثبت جهانی شده که انگور ملایر یکی از آنهاست و موجب جلب توجه جهان به کشور ما می‌شود.

نسخه مناسب چاپ