موج اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه ۶ کشور اروپایی را فراگرفت
سرویس خارجی: سیاست‌های نادرست دولت‌های صربستان، اتریش، مجارستان، ایتالیا، اسپانیا و بلژیک هزاران نفر از مردم این کشورها را به پیروی از معارضان جلیقه زرد در فرانسه به خیابان‌ها کشاند.

* صربستان

هزاران نفر از مردم صربستان علیه دولت این کشور تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان با وجود بارش برف شدید در مرکز بلگراد تجمع کردند. آنها دولت «الکساندر ووچیچ» رئیس‌جمهور صربستان را متهم کرده‌اند که تحمل منتقدان و مخالفان را ندارد و آنها را تحت فشار می‌گذارد.

* اتریش

در اتریش هم تظاهرات ضد دولتی برگزار شد. طبق اعلام پلیس وین، حدود ۱۷ هزار نفر دیشب علیه سیاست‌های مهاجرتی و اجتماعی دولت اتریش تظاهرات کردند و از دولت ائتلافی راست‌گرای محافظه‌کار و «سباستین کورتس»‌ صدراعظم اتریش انتقاد کردند.

* مجارستان

در ادامه اعتراض‌های مردمی به طرح مربوط به قوانین کار، دیشب بار دیگر بوداپست عرصه تظاهرات و درگیری پلیس با معترضان بود. تعدادی از حاضران به سمت نیروهای پلیس بمب‌های دودزا و بطری پرتاب کردند و پلیس هم از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

* ایتالیا

هزاران نفر در شهر «رم» پایتخت ایتالیا هم در اعتراض به قوانین ضدمهاجرتی جدید ایتالیا تظاهرات کردند. تظاهر‌کنندگان پرچم‌هایی در دست داشتند که روی آنها شعارهایی در حمایت از حقوق مهاجران نوشته شده بود.

* بلژیک

حدود ۵۰ معترض جلیقه زرد در جریان اعتراضات در بروکسل، پایتخت بلژیک بازداشت شدند. بازداشت معترضان در میدانی نزدیک مقر پارلمان اروپا در بروکسل انجام شد. این معترضان جلیقه زرد قصد داشتند به سمت پارلمان اروپا حرکت کنند.

* اسپانیا

۲۰۰ شهر اسپانیا در اعتراض به درآمد پایین بازنشستگان، صحنه تظاهرات گسترده بود و تظاهرکنندگان خواهان افزایش حداقل حقوق بازنشستگان شدند.

نسخه مناسب چاپ