صنعت نساجی در پیچ و خم مشکلات
نساجی ایران در چشم جهان
 

آنچه در پی آمده است نگاهی دارد به مسایل و مشکلات صنعت نساجی و اعلام آمادگی تولیدکنندگان خارجی برای تداوم همکاری با این صنعت در ایران علیرغم تحریم های یکجانبه امریکا که بخش اول آن را دیروز ملاحظه کردید و اینک بخش دوم و پایانی را می خوانید:

***

مدیر فروش شرکت «یوا ژیان اینتلیجنس» چین که پیشینه هفت ساله همکاری با ایران در زمینه صنعت نساجی را دارد ، تجارت با مشتریان ایرانی را پیش از تحریم ها مطلوب عنوان کرده و می گوید: هم اینک مشکل انتقال پول را داشته و نبود امکان جابجایی ارزها باعث کاهش میزان مبادلات شده است.

«پونی ما شونگوانگ» هم با اشاره به تلاش شرکت های چینی و مشتریان ایرانی برای رفع موانع موجود پیش بینی کرد مبادلات در سال های آتی افزایش یابد و می افزاید: روابط ما با ایران خوب بوده و پس از این هم راه های گسترش همکاری ها را خواهیم یافت.

این تولید کننده چینی با اشاره به فعالیت شرکت های این کشور تا پیش از اعمال تحریم ها با “کلون بانک” برای تبادلات تجاری با ایران می گوید:

این همکاری در زمان حاضر متوقف شده و بانک دیگری جایگزین این بانک نشده است.

وی در این باره که آیا امکان انتقال فناوری های

صنعت نساجی از چین به ایران وجود دارد؟ پاسخ می دهد: این، امکان پذیر است و علاقمند توسعه روابط هستیم.

این فعال صنعتی چینی اضافه می کند: در مرحله اول ترجیح می دهیم راه های دیگری برای ورود به بازار ایران بیابیم اما در مراحل بعد این ایده خوبی است که در صورت نبود راه دیگری در ایران به فعالیت های خود ادامه دهیم. این مساله در زمان حاضر در حد ایده است اما هنوز ورود نکرده ایم که بدانیم چه مشکلاتی را برای ما خواهد داشت.وی با اشاره به ارزان بودن هزینه های نیروی انسانی و انرژی در ایران می گوید: در آینده ممکن است به این مرحله از همکاری برسیم که با توجه به این مزیت ها از فرصت حضور در ایران و انتقال فناوری ها به این کشور استفاده کنیم.

این تولید کننده چینی ماشین آلات نساجی درباره اثرات تحریم ها بر مبادلات اظهار می دارد: مهمترین مساله ما در شرایط فعلی انتقال پول است که اگر برطرف شود مسایل دیگر هم قابل حل خواهد بود.

وی درباره امکان استقرار نماینده یکی از بانک های

چینی یا ایرانی در کشور ثالث برای نقل و انتقالات مالی گفت: مطمئن نیستم اما این می تواند یک روش باشد.

همچنین یک کارشناس فروش شرکت تولیدی آستکس(Asteks) ترکیه فعال در زمینه تولیدات پارچه با اشاره به همکاری ۱۴ ساله خود با ایران می گوید: این شرکت سالانه ۱۵۰ هزار دلار انواع پارچه به ایران صادرات دارد.

ارکان ییلماز قدمت فعالیت این کارخانه را ۵۰ سال عنوان کرده و می افزاید: برای ۲۷ کشور جهان علاوه بر ایران از جمله ازبکستان، ترکمنستان، آلمان، مصر، برزیل، مکزیک و تایوان صادرات داریم.

وی درباره مسایل و مشکلات ناشی از تحریم ها

که علاوه بر ایران همچنین ترکیه را هم تحت تاثیر قرارداده است، درباره ایده های موجود برای تداوم روابط، تصریح می کند: فعالیت های ما با ایران در حد مطلوبی قرار دارد اما به طور طبیعی پس از تحریم ها با چالش هایی مواجه شد.

این کارشناس مهمترین مساله پیش روی تولید کننده های ترک در تبادلات تجاری با ایران را مشکل نقل و انتقال پول عنوان کرده و ادامه

می دهد: این مساله ما را متحمل سختی های بسیاری کرده است. علاوه بر این، مساله دیگری را نمی بینیم که امید داریم بتوانیم آن را هم از پیش پای خود برداریم.

وی با اشاره به اینکه تلاش می کنیم که به هر طریق ممکن راه نقل و انتقال مالی از طرف ایران را تسهیل کنیم، درباره قابلیت انتقال فناوری های ترکیه ای به ایران برای تداوم همکاری ها اظهار می دارد: این آمادگی وجود دارد که فناوری های خود را به ایران منتقل کنیم. ظرفیت های موجود در صنعت نساجی ایران بسیار است اما فناوری ها و کارخانجات موجود در این ایران قدیمی بوده و امکان تولیداتی با قیمت های ارزان و با کیفیت وجود ندارد.به همین دلیل ما علاقمند به ادامه همکاری ها با ایران بوده و در این کار جدی هستیم.

این تولید کننده ترک به وقفه ایجاد شده در روابط موجود با ایران پس از اعمال تحریم ها اشاره کرده و ادامه می دهد: مسایل سیاسی، همکاری های اقتصادی را با چالش مواجه کرده اما جای امیدواری است که روابط به حالت پیش از تحریم ها برگردد.

وی سال ۲۰۱۹ را سالی پر از امید برای همکاری های دو جانبه دانسته و تصریح می کند: برای استقرار کارخانه های خود در ایران تلاش

می کنیم که این امر مستلزم رفع موانع پولی و بانکی است. در این خصوص حتی اگر چالش های موجود افزایش داشته باشد همچنان به همکاری های خود ادامه خواهیم داد چرا که ایران را بازاری خوب برای عرضه محصولات خود می دانیم.

مدیر فروش منطقه ای و عضو گروه صنعتی پیکانول(Picanol) بلژیک که تولید کننده ماشین آلات با فناوری بالا(های تک) بافت پوشاک است هم می گوید: تحریم ها علیه ایران از سوی اروپا نبوده بلکه توسط دونالد ترامپ اعمال شده پس ما مشکلی با ایران نداریم.

“ونسان ژلدهوف” می افزاید: اروپا از این تحریم ها حمایتی نمی کند چرا که به دنبال توسعه روابط خود با ایران است.

وی معتقد است که آینده روابط ایران و بلژیک بهتر خواهد شد و در پی آن تبادلات تجاری بین تولید کننده ها و مشتریان دو کشور رونق خواهد گرفت و ادامه می دهد: به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا از تحریم های اعمال شده متاسف هستیم.این تولیدکننده بلژیکی ظرفیت های ایران در صنعت نساجی را مطلوب دانسته و اضافه می کند: در ابتدا باید تلاش کرد تا بازارها دوباره شکل بگیرد و تبادلات تجاری از سر گرفته شود. با اقدام های ترامپ ما تقریبا مشتریان خود را از دست دادیم و این در حالی است که ایران در این صنعت برای عرضه تولیدات خود نیازمند

ماشین آلات ماست.

وی عمده مشکل را مسایل پولی و بانکی و انتقال پول دانسته و درباره هزینه های ارزان تولید در ایران اظهار می دارد: ما آماده انتقال ماشین آلات خود به ایران هستیم و این خواسته از سوی مشتریان ایرانی ما وجود دارد در این زمینه به تحریم ها توجهی نداریم و حتما با برداشتن موانع موجود، این کار را انجام خواهیم داد.

“ژلدهوف” میزان تولیدات سالانه خود را ۱۰ هزار دستگاه انواع ماشین آلات «های تک» اعلام کرده و می گوید: امکان صادرات سالانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ دستگاه از این تعداد به ایران وجود دارد. هزینه انرژی در ایران به نسبت کل جهان بسیار پایین است اما صنایع و مشتریان ایرانی دسترسی های کمتری به مواد اولیه برای عرضه تولیدات خود دارند و این آمادگی در ما وجود دارد که بتوانیم ماشین آلات لازم را در اختیار مشتریان ایرانی خود قرار دهیم.

وی تاکید می کند: ما هرگز قصد از دست دادن بازار ایران را نداریم و این کار را هم نخواهیم کرد.

مدیر فروش یکی از شرکت های تولیدکننده ماشین آلات نساجی در آلمان که نخواست نامی از شرکتش برده شود، می گوید: سال های بسیاری است که مشتریان ایرانی ما از ماشین آلات این شرکت استفاده می کنند و امیدوارم هستم که در آینده هم به همین روند باشد اگر چه تحریم ها دوباره برگشته است.

وی با بیان این که امیدوارم مسایل و مشکلات به وجود آمده به زودی حل شود، اپافه می کند: ما علاقمند به همکاری هستیم اما مسایل به وجود آمده موقعیت و شرایط را تغییر داده است. البته تحریم های

حاکم بر تجارت ناشی از مسایل سیاسی بوده که روابط اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده است.

این فعال صنعتی آلمان درباره زمینه های انتقال فناوری شرکت های آلمانی و ماشین آلات این شرکت ها به ایران توضیح می دهد: امکان نصب این تجهیزات در ایران وجود دارد اما باید در ابتدا مسایل مالی موجود برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه ماشین آلات ما از فناوری بالایی برخوردار است و قبل از تحریم ها مشتریان ایرانی از ما خرید می کردند،

همچنین یک مدیر شرکت لایپ(Laip) ایتالیا تولید کننده انواع ماشین آلات و تجهیزات نساجی می گوید: برای حمایت از ایران در زمینه فناوری و تکنولوژی مورد نیاز این صنعت تلاش می کنیم.

ماسیمو باچری می افزاید: روابط خوبی با مشتریان ایرانی خود داریم و سال های بسیاری است این همکاری ها ادامه دارد.چنانکه ۲۰ سال است با ایران کار می کنیم و ۱۲ کارخانه تاکنون در ایران نصب کرده ایم.

وی با بیان اینکه تحریم ها بر بازار ما در ایران اثر گذاشته است، خاطرنشان می کند: اگر چه هزینه های

انرژی در ایران بسیار پایین است اما انتقال ماشین آلات به ایران مستلزم نقل و انتقالات مالی است که در زمان حاضر این امکان به دلیل تحریم ها

وجود ندارد.

این تولید کننده ایتالیایی ادامه می دهد: در زمان حاضر راه حلی که بتواند موانع را از پیش روی ما در ارتباط با ایران بردارد، نداریم، اما از زمان اعمال تحریم ها تلاش های خود را انجام داده ایم تا این مسایل بر همکاری های دو جانبه ما اثرگذار نباشد.

وی ادامه می دهد: ما خواهان حفظ روابط هستیم و برای این کار تلاش خواهیم کرد؛ روابط ما تداوم خواهد داشت و این را با اطمینان می گویم. ادامه همکاری ها به نفع هر دو طرف خواهد بود.باچری با اشاره به اینکه عمده کاری که باید انجام شود از سوی دولت های دو طرف است تا مسایل سیاسی را حل کنند، اضافه می کند: دولت ها باید راه های حل مشکلات را پیدا کنند و در این میان، بخش خصوصی اهمیت بسیاری برای ما دارد.

«میتش شاه» مدیر یک شرکت هندی هم اظهار می دارد: اکنون نقل و انتقال پول بویژه دریافت پول از طرف های ایرانی مهمترین مشکل پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان هندی است و برخی بانک های هندی هم در این زمینه همکاری نمی کنند.«پورسوئر لی» مدیر بازاریابی یک شرکت چینی هم با اشاره به اینکه ایران از بازار بزرگ و فرصت های زیادی برخوردار بوده و برای

شرکت های چینی بسیار جذاب است، ضمن اشاره به تحریم ها علیه ایران، تاکید می کند: چین هم درگیر جنگ تجاری با آمریکاست، به همین دلیل در مقابل تهدیدات آمریکایی ها پا پس نمی کشیم و بازار ایران را به راحتی ترک نمی کنیم.

خانم «لی لی فو» مدیر تجارت خارجی یک شرکت چینی تولیدکننده انواع پلی استر هم اظهار می دارد: بیش از ۱۰ سال است که با شرکت های ایرانی کار می کنیم و هرچند مشکلات متعددی بر سر راه فعالیت وجود دارد، اما بازار ایران را بزرگ می دانیم.

وی عمده مشکل شرکت متبوعش را حمل و نقل کالا به ایران متاثر از تحریم ها عنوان کرده، اما تصریح می کند: می توان با در پیش گرفتن شیوه هایی با صرف هزینه های بیشتر این مشکل را حل کرد.

ناگفته نماند: پیش از این افسانه محرابی مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت عمده مشکلات اصلی و صنعتگران این حوزه را تامین سرمایه در گردش و مواد اولیه برشمرده و گفته بود: هرچند گلایه هایی از سوی تولیدکنندگان در خصوص تامین مواد اولیه وجود دارد، اما همه تلاش و سعی وزارتخانه آن است تا مشکلی برای تامین پوشاک شب عید نداشته باشیم.این مقام مسئول همچنین بخش دیگری از مشکلات را ترخیص منابع ارزی بیان کرده و می افزاید: هر چند وزارت صنعت، معدن و تجارت به تایید ثبت سفارش ها می‌پردازد، اما تولیدکنندگان در تامین منابع ارزی دچار مشکل می‌شوند و در این زمینه به دنبال اتخاذ راهکار ویژه ای هستیم.

به گفته وی، در هفت ماهه امسال صادرات پوشاک و صنایع نساجی ۴۰ درصد از نظر وزنی رشد داشته که از آن جمله رشد ۱۷۷ درصدی صادرات نخ و رشد ۳۶درصدی صادرات پوشاک بوده است.محرابی همچنین اظهار می دارد: یکی از مشکلات کنونی تولیدکنندگان، نقدی شدن پرداخت ها

برای تامین مواد اولیه است که در گذشته به صورت مدت دار بود؛ این موضوع هر چند در ابتدا سخت به نظر می رسد اما به نفع همه از جمله تولیدکنندگان و بازرگانان است زیرا تکلیف آنها را مشخص می کند.

به هر صورت آنچه مسلم است اینکه با وجود مزیت‌های بالقوه فراوان صنعت نساجی و تولید پوشاک در کشورمان نظیر اشتغالزایی بالا، نیاز به سرمایه‌گذاری کم، ارزش افزوده بالا، وجود منابع اولیه مثل پنبه و همچنین وجود محصولات پتروشیمی در کشور، توجه ویژه به این صنعت هم از سوی دولت و هم از سوی دستگاه‌های نظارتی عزمی جدی را می‌طلبد.

نسخه مناسب چاپ